Улянівський НВК:ЗОШ І-ІІІ ступенів -ДНЗ Білопільської районної ради
Зміст
Повна назва навчального закладу
Улянівський навчально - виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Білопільської районної ради
Адреса навчального закладу
Білопільський район, смт.Улянівка, пл.Колєсніка
Історія навчального закладу
Заснування навчального закладу, зміни у статусі, основні події
- Історія школи тісно пов’язана з історією селища Улянівка. Село було засноване в ХVІІ столітті козаками з Правобережної України, які переходили на територію Російської держави, щоб позбутися гніту польської шляхти й магнатів. Про існування села Улянівка довідуємося з книги «Россия: Полное географическое описание нашего Отечества», де говориться:« Верстах в семи на юго - запад от ст. Виры, при речке Вир расположено село Ульяновка, возникшее в исходе ХVІІ ст. В селе были православная церковь, построена первоначально в 1750 г.. несколько лавок , еженедельный базар, 4 ярмарки в год, винокурный, селитровый заводы». При церкві була відкрита однокласна церковно - приходська школа, де навчалося біля 20 учнів (дізнаємося з інвентарного опису № 883 « Отчет о состоянии народных училищ в Сумском уезде Харьковской губернии»). Навчав дітей священик, який викладв закон Божий, навчав писати, читати та виконувати чотири арифметичні дії. Навчалися діти читати та писати в основному за Часословом. Крім Часослова, учні вивчали Псалтир. Для більшості з них навчання було важким та нецікавим.
- Історія сьогоднішньої Улянівської загальноосвітньої школи сягає далекого 1898 року, коли була побудована трьохкласна земська школа ( будівля збереглася до цього часу й задіяна під дошкільний навчальний заклад), яка випускала щороку 25-27 учнів (переважно хлопчиків). У цій школі працювало три вчителі. Із них великою повагою серед населення користувався Єрьоменко Яків Авдійович. Директором школи була Зайцева Лєна Іванівна. В основному вчились діти заможних і середняків (значно менше), а діти бідняків зовсім не відвідували школу. У класі навчалися діти різного віку.
- У 1918 році школа була реорганізована в чотирикласну школу. Учителювали в ній сестри Дурноп’янови.
- У 20- ті роки ХХ століття почалася розбудова нової системи народної освіти. Величезна робота розгорнулась в цей час на селі, як і по всій країні,по ліквідації неписьменності. Особливо енергійно вона велась після видання Ленінського Декрету про боротьбу з неписьменністю. В селі,крім школи,було створено декілька гуртків лікнепу, якими було охоплено майже все доросле населення села. Роботу в цих гуртках проводили вчителі, активісти села, комсомольці.На допомогу неписьменним і малописьменним було видано буквар для дорослих «Червоний прапор», читанку для опанування грамоти червоноармійцями і допризовниками «Червона зоря». До активної роботи по ліквідації неписьменності було залучено багато вчителів та інших працівників культурно-освітніх закладів. Робота по ліквідації неписьменності дала свої плодотворні наслідки: під кінець відбудовного періоду писемне населення становило майже 60 процентів.
- У 1921 році була відкрита чотирирічна трудова політехнічна школа.
- У 1922 році в школі була створена комсомольська організація. а в 1925 році - перші піонерські загони. Першим секретарем комсомольського осередку був О. М. Онищенко.
- Якщо в 1919 – 1920 рр. зошитів не було, учні писали на обгортковому папері, для молодших учнів були грифельні дощечки і палички, писали грифелем, то в 1924 – 1925 рр. вже у більших учнів були зошити, письмові приладдя – ручка з пером (перо № 88),чорнильниці-невиливайки були шкільні. Вони зберігалися в ящику у кожному класі, розносили їх чергові. Учитель у завгоспа брав чорнило у пляшках. Проводили уроки каліграфії.
- У 1927 році школа в Улянівці була реорганізована в загальноосвітню трудову семирічну, що мала два ступені: 1 – 4 та 5 – 7 класи.
- У 1934 році вийшла постанова ЦК ВКП (б) «Про структуру початкової і середньої школи в СРСР», в якій закріплювалася єдина структура загальноосвітньої школи трьох типів: початкова (чотирирічне навчання), неповна середня (семирічне) і середня (десятирічна). То ж у 1934-1935 роках школа в Улянівці стала десятирічною.
- У травні 1934 р. ЦК ВКП(б) і РНК СРСР прийняли постанову “Про викладання громадянської історії у школах СРСР”, якою було скасовано викладання в школі історії України. Предметом вітчизняної історії була названа історія СРСР, а історія України зникла як окремий предмет.
- У 1938-39 навчальному році було запроваджено обов’язкове вивчення російської мови та літератури з 2 по 10 клас. На їх вивчення відводилося 4—5 уроків на тиждень. Навчаль¬ні програми з інших предметів були скорочені, щоб дати місце цим двом предметам.
- У 1940 році в селищі була зведена будівля нової двоповерхової школи. Вона продовжувала функціонувати як загальноосвітня семирічка. Називали її червоною ( «красною»), бо була побудована з червоної цегли. Та недовго в ній навчалися діти.
- Грізні роки війни далися взнаки. Будівля школи була зруйнована. І лише в кінці 60-х років вона буде відбудовна, але в ній розмістилася загальноосвітня школа – інтернат для дітей сиріт.
- Школа відновила свою роботу одразу після визволення Улянівки в кінці вересня 1943 року.За парти сіли учні різного віку (зі спогадів Жиляєвої Надії Василівни: " У класах було багато юнаків і дівчат 20 - річного віку").
- Після війни учні селища навчалися в приміщенні школи, збудованої в 1898 році, та ще кількох приміщеннях, які були розкидані по всьому населеному пункту.
- У 1952 році учні також навчалися в кількох корпусах школи .
- З метою ліквідації неписьменності і малописьменності були визначені вчителі Коваленко О.І, Стеценко А.М, Середа М.Ф., Глушко М.Д., Доценко М.А. для систематичного проведення занять з малописьменними з тим, щоб до 5 грудня 1952 року ліквідувати неписьменних та малописьменних серед населення.
- 1953 рік – упровадження обов’язкового семирічного навчання.
- 1958 рік – перетворення 10- річної школи на 11- річну та запровадження 11 – річного навчання.
- У 1960-х роках Улянівська середня школа мала кілька філій ( Вощинська, Бакшанська, Дубинська, Павленківська початкові школи)
- У вересні 1961 року філія Улянівської середньої школи на х. Вощинський відокремилась в самостійну школу ( 6 учнів 2 класу, 8 учнів 3 класу, 7 учнів 4 класу). Учителем 2 і 4 класів була Пономаренко Лідія Прокопівна.
- У 1963 році під приміщення школи було передано будівлю колишнього райкому партії та виконкому (після ліквідації Улянівського району в 1962 році). Тепер учні селища навчалися в двох приміщеннях: доводилося переходити з одного приміщення в інше для проведення уроків. Навчання проводилося в дві зміни .
- До списку неписьменного та малописьменного населення віком від 16 до 49 років по мікрорайону школи було занесено 32 чол. Наказом по Улянівській середній школі № 79 від 5 листопада 1962 року було визначено , що до 1 липня 1964 року ліквідувати неписьменність повністю .
- У 1962-1963 роках продовжувалася робота по ліквідації малописьменності громадян віком від 16 до 49 років.
- У 1963 році на філії Вощинський навчалося 11 учнів (6 учнів у 3 класі та 5 учнів у 2 класі). Навчально – вихоний процес здійснювала вчителька початкових класів Склярова Марія Федорівна.
- У 1960 –х роках школу, починаючи з п’ятого класу, відвідували діти із навколишніх сіл ( Новоандріївка, Ганнівка - Вирівська , Бакша, Дубина, хуторів Вощинський , Павленки).
- Протягом 1962-1963 н.р. під керівництвом вчительки біології Федчун Г.П. проводилася дослідницька робота учнів на навчально - дослідному полі при колгоспі імені Куйбишева. Учні провели цікаві досліди і виростили незважаючи на несприятливі погодні умови високий урожай сільськогосподарських культур. До того ж у змаганні учнівських бригад області школа зайняла 2 місце і була премійована трактором «Владимировец».
- У 1964 році у школі працювало 50 педагогів.
- На виконання наказу Міністерства освіти УРСР №172 від 18 серпня 1965 року та пропозиції республіканського інституту педагогіки у школі була запроваджена експериментальна робота з трудового навчання для учнів 1-10 класів. Відповідальними по майстерні були призначені вчителі Номеровський М.Д.,Бойко Я.Г.,Гетьманський О.І., по трудовому навчанню Гетьманський О.І, Позняк Г.Ф.. по праці на ділянках – Федчун Г.П., Позняк Т.Г. Протягом 1965 року юні дослідники школи провели актуальні досліди на шкільних навчально- дослідних ділянках. Юні натуралісти школи тримали зв'язок із науково- дослідними установами і за їхніми завданнями виконували певні досліди по впливу мінеральних добрив на врожай, по впливу гербіцидів, стимуляторів росту. Учні – дослідники та отримали дипломи учасників республіканської ВДНГ в м. Києві. Цей експеримент тривав і в 1966-1967 н.р., і в 1967-1968 н.р.
- У 1965- 1966 н.р. у школі працювало 46 педагогів.
- 1966 рік – реорганізація навчального закладу на середню школу та запровадження 10- річного навчання.
- У 1966-1967 н.р. навчалося 563 учні.
- Крім того, у 1967 році у філії Павленки навчалося 6 учнів 1 класу, 6 учнів 2 класу, 3учні 3 класу, 10 учнів 4 класу. На посаду вчителя початкових класів була призначена випускниця лебединського педучилища Скрипцова Зінаїда Василівна.
- У 1967 році у Дубинській початковій школі (завідуюча Середа М.Ф.) навчалося 35 учнів: 1 клас – 9 учнів, 2 клас- 10 учнів. 3 клас- 6 учнів. 4 клас- 10 учнів. Учителювали Середа М.Ф. , Давиденко М.В., Погуляка В.Ф.
- У Бакшанській початковій школі (завідуюча Литвиненко Н.Г.) навчалося 17 учнів : 1 клас- 5 учнів, 2 клас- 5 учнів, 3 клас- 3учні, 4 клас- 4 учні. Учителем початкових класів у цій школі працювала Грищенко П.І.
- У 1968 році Бакшанська початкова школа була приєднана до Улянівської середньої школи.
- У 1967 році 5-8 класів було по три класи. Усього в школі навчалося 675 учнів.Крім того навчання проводилося в школі робітничої молоді та заочній школі. У вечірній школі робітничої молоді ( директор Шакін М.С.) в 9 класі навчалося 19 учнів. у 10 класі - 17 учнів, в 11 класі – 15 учнів. У Білопільській заочній школі при Улянівській середній школі навчалося 18 учнів: 5 учнів у 9 класі. 8 учнів у 10 класі, 5 учнів в 11 класі.
- З 1968 – 1969 н.р. розпочався перехід на нові навчальні програми 1 класи з усіх предметів, 6 класи з історії, біології, фізики, 10 класи – хімії, 1-10 класи – з музики і співів, початкові класи - з фізичного виховання.
- Виконуючи Постанову ЦК КП України «Про стан і заходи щодо поліпшення навчально- виховної роботи у вечірніх (змінних) та заочних школах Української РСР» до Улянівської вечірньої школи було зараховано 63 чоловіки6 9 клас- 23 чол., 10 клас- 20 чол.. 11 клас- 20 чол.
- У серпні 1970 році була закрита Дубинська початкова школа і приєднана до Улянівської середньої школи ( 2 клас - 5 учнів, 3 клас - 3 учні. 4 клас - 9 учнів).
- У 1972 році було введено в дію нове приміщення 10- річної школи. Це було велике неймовірне щастя для малечі і їхніх вчителів. Це був палац, який перетворився на дзвінкоголосий вулик. Учні стали навчатися в одну зміну. Школа була розрахована на 580 місць. Кабінети були обладнані новими меблями, необхідними наочними посібниками. Були відкриті лінгафонні кабінети іноземної мови , російської мови.
Непростими для школи виявилися перші роки, коли учнівський і педагогічний колектив тільки «обживалися» на новому місці. Директору Сідому Миколі Івановичу, його заступникам, а особливо учителям біології Позняку Григорію Федоровичу та Позняк Тамілі Гнатівні доводилося прикладати титанічні зусилля для благоустрою території школи. Руками учнів і вчителів був почаджений яблуневий сад, розквітли яскравими кольорами айстр акуратні клумби, почаджено зелену огорожу по периметру шкільної території. У шкільній теплиці вирощували розсаду квітів та овочевих культур. Біли розбиті дослідні, на яких вирощували огірки, квасолю, цибулю, картоплю, смородину, малину.
- У 1973 році в школі працювало 43 педагоги.
- У 1976 році в школі навчалося 576 учнів. Крім того 33 учні навчалося заочно. 1977 рік закінчило 594 учні.
- У 80 - 90 ті р.р. велику допомогу школі надавали шефи – колгосп імені Ульянова. Виділяли кошти на ремонт приміщення школи (була переобладнана роздягальня під вестибуль школи), кращі учні школи мали можливість на канікулах безкоштовно відпочивати у піонерських таборах, безплатно їздити в екскурсійні поїздки до різних міст СРСР (Москви, Ленінграда, Пскова, Костроми, Кишинева, Мінська, Одеси, Львова, Києва тощо).
- Згідно шкільної реформи 1983 р., навчання дітей починалося з шестилітнього віку. Було придбано нові меблі, обладнано ігрову, спальну, класну кімнати . У нагоді знову стало приміщення старої школи ( 1998 року). Навчально - виховний процес у школі після закінчення уроків продовжувався у групах продовженого дня.
- За роки існування навчальний заклад кілька разів змінював свою назву:
- 1966-1996 роки - Улянівська середня школа.
- 1996-2002 роки – Улянівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.
- 2002 – 2006 роки – середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів смт. Улянівка.
- У 2006 році Улянівська середня школа була реорганізована в Улянівський навчально - виховний комплекс: загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад.
Директори
До 1936 року відомості відсутні
- 1936-1937 рр.- Дерновий М.
- 1937-1943 рр.- Ємець М.
1944- 1947 рр. – відомості відсутні
- 1948-1949 рр. - Таран Григорій Григорович
1949-1952 роки – відомості відсутні
- 1952-1954 рр. – Чепурний Микола Петрович
- Березень 1954 року- грудень 1954 року- Євтушенко Григорій Іванович
- Грудень 1954 року – 1955 рік – Шакін Микола Степанович
- 1955-1956 роки - Лисенко Людмила Павлівна
- 1956 рік - липень 1959 року – Березовський Іван Трохимович
- Липень 1959 року- грудень 1959 року- Бойко Іван Миколайович
- Грудень 1959 року- березень 1960 року- Євтушенко Григорій іванович
- Березень 1960 року – квітень 1961 року – Коробков Олексій Петрович
- Квітень 1961 року - січень 1963 року - Бойко Микола Павлович
- Січень 1963 року - листопад 1971 року – Коробков Олексій Петрович
- Листопад 1971 року – грудень 1986 року – Сідий Микола Іванович
- Січень 1987 року - серпень 2003 року – Нікітіна Лідія Іванівна
- З серпня 2003 року- Мацуєв Олег Михайлович
Кращі вчителі
Учителі – пенсіонери:
• Шакіна Меланія Сергіївна – заслужений учитель Української РСР
• Довгаль Надія Яківна – заслужений учитель Української РСР
Нині працюючі вчителі:
• Долгозвяга Світлана Олександрівна- заступник директора з навчально- виховної роботи, учитель початкових класів, « учитель методист», нагороджена нагрудним знаком «Софія Русова»
• Колпак Віра Василівна – учитель географії, « старший учитель»
Відомі випускники
Борис Базалій— український математик, доктор фізико-математичних наук. [[1]]
Касян Іван Якович - Герой Радянського Союз.[[2]]
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 січня 1944 року за «мужність і відвагу, проявлені при форсуванні Дніпра і в боях за визволення Києва», червоноармієць Іван Касьян був удостоєний високого звання Героя Радянського Союзу. Орден Леніна і медаль «Золота Зірка» йому не було вручено. Лише в 1967 році його родичам була передана Грамота про присвоєння Касьяну звання Героя Радянського Союзу.Бєлих Дмитро- воїн -афганець, нагороджений медаллю „За відвагу” (25.05.1987 р.) та орденом „Червоної Зірки” (28.09.1987 р.[[3],[[4]]
Долгозвяга Галина Петрівна – актриса кіностудії імені О.Довженка[[5]],[[6]]
Оксененко Галина Кузьмівна - заслужений учитель України
Навчальний заклад сьогодні
- Улянівський навчально – виховний комплекс: загальноосвітня школа І -ІІІ ступенів сьогодні - це один із кращих закладів Білопільського району. [[7]]
- У навчальному закладі сформована оптимальна мережа класів, учні мають змогу навчатися у школі з 1 по 11 клас. У дошкільному навчальному закладі функціонує одновікова група дітей 6 року життя.
- У закладі працює 22 основних педагогічних працівники,які мають повну вищу освіту. 1 учитель має звання «учитель – методист», один - звання « старший учитель». Один учитель нагороджений нагрудним знаком «Софія Русова», 2 педагоги – знаком «Відмінник освіти України».
- Кваліфікаційні категорії:
- - «спеціаліст вищої категорії» – 4 чол
- - «спеціаліст першої категорії» – 8 чол
- - «спеціаліст другої категорії» – 3 чол
- - «спеціаліст» – 7 чол
- У ДНЗ працює один вихователь, музичний керівник, помічник вихователя. Психологічний супровід здійснює соціально – психологічна служба навчального закладу.
- Упродовж останніх трьох років педагогічний колектив поповнився молодими педагогами. Середній вік педагогічних працівників – 44 роки.
- З 2003 року педагогічний колектив очолює Мацуєв Олег Михайлович - випускник Улянівської школи. Заступником директора з навчально- виховної роботи є Долгозвяга Світлана Олександрівна - педагог із більше, ніж 30- річним стажем роботи , « учитель - методист».
- Випускниками нашої школи є: Середа Тетяна Василівна – учитель української мови і літератури; Каштенкова Людмила Петрівна - учитель української мови і літератури; Курносова Вікторія Миколаївна – учитель німецької мови; Долгозвяга Наталія Петрівна - учитель англійської мови; Панасовська Ірина Вікторівна - учитель фізики, математики; Степаненко Ірина Петрівна – учитель початкових класів4 Панченко Володимир Володимирович – учитель фізичної культури.
- Робота педагогічного колективу спрямована на реалізацію науково-методичної проблеми «Удосконалення навчально – виховного процесу на основі розвитку самоосвітньої й творчої активності вчителів та учнів в умовах упровадження нових Державних стандартів».
- Навчальні кабінети затишні, естетично оформлені. Педагоги намагаються обладнати їх відповідно до вимог.
- У навчальному закладі створено оптимальні умови для виявлення, розвитку і реалізації потенційних можливостей обдарованих дітей у всіх напрямках:інтелектуальному, творчому, спортивному, естетичному. Традиційно учні школи беруть участь у різноманітних конкурсах і змаганнях. Найбільш популярними є «Кенгуру» з математики, «Лелека» з історії, «Колосок» з природничих наук, «Соняшник» - українознавчий конкурс, конкурси із української мови імені Петра Яцика та імені Т.Шевченка, «Грінвіч», «Пазл» - з англійської мови, «Орлятко» - з німецької мови.
- Уся виховна робота в закладі здійснюється за напрямками:
- - виховання ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави;
- - виховання ціннісного ставлення до людей;
- - виховання ціннісного ставлення до природи;
- - виховання ціннісного ставлення до мистецтва;
- - виховання ціннісного ставлення до праці;
- - виховання ціннісного ставлення до себе;
- - профілактика правопорушень та правове виховання учнів;
- - робота з класними керівниками;
- - робота учнівського самоврядування.
- Зусилля педагога ДНЗ спрямовані на вирішення питань:
- - розширення та удосконалення організації фізкультурно-оздоровчої роботи;
- - удосконалення роботи щодо створення предметно-ігрового середовища та психологічного комфорту для перебування дітей у закладі;
- - підвищення ефективності форм роботи, спрямованої на безпеку життєдіяльності дітей;
- - урахування вікових та індивідуальних особливостей кожної дитини під час підготовки і проведення навчальних занять та виховних заходів;
- - партнерства та взаємодії між педагогами, батьками та дітьми.
- Школа має свій гімн, прапор, герб.
- У навчальному закладі діє учнівське самоврядування у формі шкільного парламенту.
- Дирекція школи, педагогічний колектив дбають про імідж навчального закладу, забезпечення якісного змісту освіти.