Кінолітописець Буринщини

Матеріал з HistoryPedia
Версія від 20:19, 25 вересня 2016, створена Романчук Тетяна Юріївна (обговореннявнесок) (З історії Буринського кінолітопису)

Перейти до: навігація, пошук

Вступ

Кіно – наймолодший і найпопулярніший з видів мистецтв. Воно впливає на душі й розум, до нього прикута увага багатьох людей: письменників, мистецтвознавців, істориків, краєзнавців – усіх, кого цікавлять проблеми художньої творчості і сприйняття. На Буринщині є славні земляки, творчість і діяльність яких мала б вивчатись у шкільному курсі "Рідний край". Тому далі йтиметься про людину, яка долає життєву дорогу наперекір усьому й попри все, яка вміє побачити, відчути, знайти своє місце в суспільстві. Анатолій Дмитрович Заступ – організатор і беззмінний керівник самодіяльної народної кіно-відеостудії «Буринь», автор понад 227 кіно- та відеосюжетів. Усі фільми з нашого реального життя, відтворюють минуле Буринського району, розповідають про кращих людей та цікаві події. Словом, це своєрідний літопис Буринщини у кіно- та відеоплівці, неоціненна спадщина для нащадків, котрі мають змогу на власні очі побачити, якими були й чим жили їхні попередники. Творчий підхід самодіяльного аматора неодноразово було схвально та оцінено на різноманітних конкурсах, виставках, як обласних, так і масштабу всієї країни, про що свідчать нагороди і грамоти. Багато визначних подій нашого краю талановито відображено у фільмах А. Заступа. Актуальність теми визначатиметься відтворенням історичної спадщини та пропагандою пам’яток історії та культури засобами кіно. Метою буде дослідження життєвого і творчого шляху А. Д. Заступа та його внесок у розвиток кіномистецтва на Буринщині.




З історії Буринського кінолітопису

У 1975 році при Буринському районному Будинку культури була створена перша в області аматорська кіностудія з символічною назвою «Колос». Організаторами її були краєзнавець В.І. Гагін, директор Будинку культури В.І. Тимошенко та керівник - вчитель Клепалівської школи А.Д Заступ. У 1977 році студії було надано звання народної й офіційно затверджено емблему ( Додаток 2) та назву «Буринь». А з 1994 року студію було перепрофільовано в кіно-відеостудію. За перші 7 років існування народної кіностудії “Буринь” було знято більше 20 фільмів. Серед них вдалими є: “Перемогу кували і мої земляки”, “Літопис, народжений Жовтнем”, “Пам’ять”, “Кроки п’ятирічки”, “Таке в них покликання”. У кіностудії працювало 15 аматорів. Серед студійців – учителі, журналісти, представники інших професій. Загалом за час свого існування фільмотека студії налічує понад 240 картин та сюжетів, які брали участь у різних республіканських та обласних конкурсах. Тематика кінофільмів різноманітна. Від трагічних - «Афганці мого району», «Пам'ять про голодомор у Пісках живе» - до яскраво величних - «Свято Різдва Христового у Буринській церкві», «100 років Буринському цукровому заводу», «500 років козацької слави» та інші. Студія «Буринь» одержала Велику Золоту медаль першого Всесоюзного огляду художньої самодіяльності, а її керівник А. Д. Заступ – Золоті медалі І, ІІ і ІІІ Всесоюзного фестивалів народної творчості. Також діяли любительські кіностудії на підприємствах району, був створений фільм про працю й відпочинок трудівників насіннєвого заводу. Працювали над ним місцеві кіноаматори А.І. Титаренко та П.І. Пархоменко. Цю стрічку тепло зустріли глядачі. Така ж кіностудія була створена і в селі Чернеча Слобода. За словами Анатолія Дмитровича Заступа, у нашому районі були задіяні в організаціях та вдома 14 кінокамер, майже стільки ж любительських студій. З 1975 року знято 90 кінофільмів. Усі вони були представлені на конкурсах, фестивалях, оглядах. Окремі з них були відзначені різними дипломами та призами. Так, на ХVІ обласному огляді-конкурсі любительських фільмів наш район представляли одразу три кіностудії: районного Будинку культури, насіннєвого заводу й с. Чернеча Слобода. Кінострічку “Пам’ять” народної кіностудії “Буринь” було відзначено третьою грошовою премією, а аматора з Чернечої Слободи П.П. Барабаша за кінострічку “Слід на землі” нагороджено цінним подарунком. Всі досягнення й нагороди народної кіностудії «Буринь», (Додаток 3) - це насамперед заслуга її керівника, пристрасного любителя кіно, самодіяльного режисера й постановника А.Д. Заступа.

Півстоліття з об’єктивом

Висновок

Список використаних джерел та літератури

Додатки

Автор статті(посилання на сторінку користувача)

Романчук Тетяна Юріївна