Відмінності між версіями «Історія м. Шостка»

Матеріал з HistoryPedia
Перейти до: навігація, пошук
(Розташування)
(Назва)
Рядок 1: Рядок 1:
  
 
==Назва==
 
==Назва==
місто Шостка
+
Місто Шостка.
 +
Чому місто шостка має саме таку назву і чому? Краєзнавці .дослідники пробували дослідити, висували різні версії,але залишається питання відкритим та цікавим.У  лютому 1989 році на сторінках газети "Советское Полесье" відомий краєзнавець В.Терлецький у статті " Живая и мертвая вода"(№26 від 14.02.1989р.)започаткував жваву дискусію до ювілею міста за темою: " Так звідки ж пішла "Шостка"?".Він,як і майже всі краєзнавці та фахівці-географи,історики розкритикували і визначили як помилкову офіційну версію радянської історіографії про те,що назва міста Шостки походить від річки Шостка- шостої притоки р.Десна.З'ясувалось,що дійсно наша річка не є шостою притокою р.Десни.Це вже сьогодні факт бесперечний.
 +
В дискусії були названі різні версії назви міста.еле без серйозних доказів.Назва міста походить від слів "шест","шест кинь"(!),шестка(човен" шлюпка"),"шестерні махи"(млини),призвіща Шостак," шеститка",та інші версії,припущення.Еле проблема з походженням назви міста залишилася.
 +
У 2003 році з'являється наша теорія(а не версія)про походження назви міста Шостка.Ми( Л.Ю Двоскін, В.М.Вридник,С.І.Грива) вважаємо цю теорію більш правильною і доказовою.
 +
Назву місту, безумовно ,  дала річка з такою ж самою,або схожею назвою.У ХVI столітті наша річка називалася " Шестка".Ця назва річки згадується в історичному документі,Жалуваній грамоті Московського Великого князя ІванаIV Васильовича (Грозного) Спасо-ПРеображенському Новгород-Сіверському монастирю на земельні угіддя від 1551 року,яка підтверджувала ще одну, таку  ж саму  грамоту,раніше надану монастирю його батьком Василем III.В грамотах згадується річка наша ічітко називається "....да по реку да по Шестку до устья.....".Отже річка називалася тільки Шестка, і вірогідно вже на прикінці XV-на початку XVIст.
 +
Під час перебування в краї польської шляхти зберіглася  в джерелах польська назва річки - Шустця". Саме така назва слова-"Шестка", без великих змін в слові (крім голосної "О" ,що замінила в назві голосну букву  "Е") ідала назву першому поселенню на річці нашого краю.
 +
  Ще один сильний аргумент : відомо ,що старослов'янська назва білої красивої весняної квітки,яка дуже поширена в нашій місцевості-це Конвалії звичайної(ландиш)- також "Шестка".Конвалія звичайна росла у великій кількості біля річки.можливо в давнину і назвали сіверянські племена річку за назвою цієї квітки,яка має сильні лікувальні властивості.
 +
Згодом, назва місцевості та поселення із" Шестка" ,за законом чергування голосних,законом милозвучності в українській мовізмінилося на "Шостка" і закріпилося назавжди.
 +
Таким чином, ми і вважаємо,що назва міста Шостки походить від слова шестка( в XVIстю так називали нашу річку),що означає -конвалія звичайна,ландиш,де є по  шість білих дзвіночків.......
 +
Отже Шостка- це Конвалія: біла, пахуча,корисна,красива,весняна, травнева квітка давніх слов'ян-сіверян- символ міста Шостки.
 +
До речі, саме жінки почитали цю квіку і саме вони ,вірогідніше,і назвали місцевість з річкою Шесткою.
  
 
==Географія==  
 
==Географія==  

Версія за 13:14, 17 березня 2015

Назва

Місто Шостка.

Чому місто шостка має саме таку назву і чому? Краєзнавці .дослідники пробували дослідити, висували різні версії,але залишається питання відкритим та цікавим.У  лютому 1989 році на сторінках газети "Советское Полесье" відомий краєзнавець В.Терлецький у статті " Живая и мертвая вода"(№26 від 14.02.1989р.)започаткував жваву дискусію до ювілею міста за темою: " Так звідки ж пішла "Шостка"?".Він,як і майже всі краєзнавці та фахівці-географи,історики розкритикували і визначили як помилкову офіційну версію радянської історіографії про те,що назва міста Шостки походить від річки Шостка- шостої притоки р.Десна.З'ясувалось,що дійсно наша річка не є шостою притокою р.Десни.Це вже сьогодні факт бесперечний.
В дискусії були названі різні версії назви міста.еле без серйозних доказів.Назва міста походить від слів "шест","шест кинь"(!),шестка(човен" шлюпка"),"шестерні махи"(млини),призвіща Шостак," шеститка",та інші версії,припущення.Еле проблема з походженням назви міста залишилася.
У 2003 році з'являється наша теорія(а не версія)про походження назви міста Шостка.Ми( Л.Ю Двоскін, В.М.Вридник,С.І.Грива) вважаємо цю теорію більш правильною і доказовою.

Назву місту, безумовно , дала річка з такою ж самою,або схожею назвою.У ХVI столітті наша річка називалася " Шестка".Ця назва річки згадується в історичному документі,Жалуваній грамоті Московського Великого князя ІванаIV Васильовича (Грозного) Спасо-ПРеображенському Новгород-Сіверському монастирю на земельні угіддя від 1551 року,яка підтверджувала ще одну, таку ж саму грамоту,раніше надану монастирю його батьком Василем III.В грамотах згадується річка наша ічітко називається "....да по реку да по Шестку до устья.....".Отже річка називалася тільки Шестка, і вірогідно вже на прикінці XV-на початку XVIст. Під час перебування в краї польської шляхти зберіглася в джерелах польська назва річки - Шустця". Саме така назва слова-"Шестка", без великих змін в слові (крім голосної "О" ,що замінила в назві голосну букву "Е") ідала назву першому поселенню на річці нашого краю.

 Ще один сильний аргумент : відомо ,що старослов'янська назва білої красивої весняної квітки,яка дуже поширена в нашій місцевості-це Конвалії звичайної(ландиш)- також "Шестка".Конвалія звичайна росла у великій кількості біля річки.можливо в давнину і назвали сіверянські племена річку за назвою цієї квітки,яка має сильні лікувальні властивості.
Згодом, назва місцевості та поселення із" Шестка" ,за законом чергування голосних,законом милозвучності в українській мовізмінилося на "Шостка" і закріпилося назавжди.

Таким чином, ми і вважаємо,що назва міста Шостки походить від слова шестка( в XVIстю так називали нашу річку),що означає -конвалія звичайна,ландиш,де є по шість білих дзвіночків.......

Отже Шостка- це Конвалія: біла, пахуча,корисна,красива,весняна, травнева квітка давніх слов'ян-сіверян- символ міста Шостки.
До речі, саме жінки почитали цю квіку і саме вони ,вірогідніше,і назвали місцевість з річкою Шесткою.

Географія

Розташування

Місто Шостка знаходиться на березі річки Шостка, притока Десни. Місто розташоване в 209 км на північ від обласного центру на залізничній колії Новгород-Сіверський — Шостка — Воронізька — Київ і автомагістралі Харків — Суми — Новгород-Сіверський. Через місто проходять автомобільні дороги Т 1908, Т 1912, Т 2502, Р65 і залізниця (станція Шостка).Шостка-це північна Україна,місцевість називається Полісся,історична назва краю-Сіверщина,від назви східнослов'янського племені-сіверяни,що заселили наш край вже у 7-9-х століттях.

КЛІМАТ: За дослідженнями вчених,клімат нашого краю помірно-континентальний,тому, що вся Сумщина розташована на помірній відстані від Атлантичного океану.Щорічно на території нашого краю пануютьяк вологі,так і сухі повітряні маси.Вологе повітря поступає до нас з Атлантики,а сухе повітря доходить з глибин степів Азії.,засушливого континенту.Вітри з Атлантики приносять взимку тепле повітря і таяння снігу,а влітку холодну дощову погоду.Континентальне повітря взимку приносить взимку морозну,безхмарну погоду,а влітку це повітря несе нам сухі та спекотні дні,що іноді призводить до суховіїв та посух.
В цілому наш клімат помірно теплий та вологий.Температура липня в середньому складає близько +19-20градусів за Цельсієім,вліткучасто йдуть дощі.Зима у нас досить довга,але порівняно неморозна.тепла іноді.Середня температура січня -7-10 градусів нижче нуля за Цельсієм.Морози часто змінюються потеплінням.Сніговий покрив неглибокий-до 20см.Опади випадають переважно у вигляді дощу та снігу.На рік в середньому припадає 600 мм.опадів.

В різні пори року в нашому краї спостерігаються несприятливікліматичніявища:грози,бурани,тумани,ожеледиці,град,хуртовини,суховії,приморозки навесні та восени.Таким чином,цей помірно-континентальний клімат сприяє життю населення та господарський діяльності з найдавніших часів історії нашого краю.

Ґрунти, рослинний і тваринний світ

 Грунти нашого краю різні Під пологом наших змішаних лісів існують дерново-підзолисті грунти,які утворені на піщаних породах.Вони сипучі і добре пропускають воду.Верхній шар цього грунту має сіре забарвлення і нагадує попил золи.Якщо внести мінеральні та органічні добрива , то ці грунти стають родючими Незначну територію нашого краю займаютьлучно-болотні та торфово-болотні грунти.
 Найбільше богатство нашого краю це- ліси: змішані,соснові,дубово-соснові.Окремими ділянками зустрічаються чисті соснові ліси (бори),березові та вільхови гаї,рідше,на півночі,природні ялинники.На зволожених місцях ростуть верба,тополя,горобина.Поруч з великими деревами, такими як,сосна,ялинка,тополь,береза,ясен,дуб,клен,та кущами(ліщина,бузина,калина та інші) зустрічаються ягідні напівкущі:чорниця,брусниця,журавлина.Рослинність мішаних лісів ще називають Сумським Поліссям.
 Тварини,як і рослини населяють ліси,луки,поля і водойми.На Сумщині вцілому мешкають більш як 350 видів тварин.В лісах нашого краю водяться копитні:лосі,дикі кабани,козулі,місцями зубр,плямистий олень,які занесені в Червону книгу України.Живуть також вовки,куниці,барсуки;зайці,лисиці,білки,їжаки є повсюдно.У лісових водоймах хутрові: бобри,видри,ондатри.
 Світ птахів Сумщини нараховує близько 240 видів.У старих лісах нашого Полісся є глухарі,тетеруки,сови,пугач та багато інших.На луках,болотах,берегах водойм водяться чайки,кулики,дикі качки,деркачі.Є і хижаки:яструби,коршуни.Різноманітний та багатий рослиннийі тваринний світ нашого краю.

Історія

Давні часи

Новий час

Новітній період

Населення

Органи влади

Економіка

Медицина

У 1739 році в Шостці був побудований пороховий завод і з ним почав вибудовуватися посад.Медичну допомогу надавали робітникам  в лазареті,який був створений,вірогідно,в кінці ХVIIIст. Він був маленький ,розрахований лише на 39 хворих, але хворіло завжди багато людей ,а медична допомога була недостатньою.І у 1810 році побудували лазарет на 100 місць.У 1837 році був побудований госпіталь,кам'яна споруда біля порохового заводу,на початку сучасної вулиці Короленко в Шостці.В той час ця вулиця називалася Госпітальною.В цьому медичному закладі працювало 3 лікаря,1 фельдшер,1акушерка.
В радянський період працюють вже 38 лікарів та  середнього медперсоналу(у 1920 році),а пізніше вже 160 лікарів та фельдшерів(у 1940 році).Медичне обслуговування стає кращим.

У 1941-1942 р.р.героїчну сторінку в історії медицини міста вписав Шосткинський військовий госпіталь,який діяв під час фашистсько-німецької окупації.Ризикуючи своїм життям, лікарі та медсестри госпіталю допомагали важкопораненим радянським солдатам та офіцерам вилікуватися та вижити. В 50-х-70-х р.р.ХХст. в Шостці були створені та побудовані полікліники,4 лікарні,медичні пункти допомоги на підприємствах,санаторії-прфілакторії,пологовий будинок, парк машин скорої мед.допомоги,дитяча поліклиника та лікарня,де надавали мешканцям міста та сел району професійну медичну допомогу багато кваліфікованих лікарів, медсестер.фельдшерів,акушерів.Зараз одним із центрів медичної допомоги мешканцям Шостки та Шосткинського району є ЦРЛ.

Освіта

Дошкільна, шкільна і позашкільна освіта

Заклади спеціальної та вищої освіти

Культура

Релігія

Спорт

Пам'ятки архітектури, історії та культури

Персоналії

ЗМІ

Друковані ЗМІ

Електронні ЗМІ

Пошта, зв'язок, банківська сфера

Цікаві факти

Фотогалерея

Примітки та посилання

Джерела

Література

Ресурси інтернету

Автор статті(посилання на сторінку користувача)