Відмінності між версіями «Гнідаш Кузьма Савич»

Матеріал з HistoryPedia
Перейти до: навігація, пошук
(банацький "Ми не з легенди")
(Нагороди)
Рядок 43: Рядок 43:
  
 
==Нагороди==
 
==Нагороди==
Медаль Золота Зірка, два ордени Червоного Прапора, медаль "Партизан Вітчизняної війни І ступеня"
+
Медаль Золота Зірка Героя Радянського Союзу, два ордени Червоного Прапора, медаль "Партизан Вітчизняної війни І ступеня"
  
 
==Увічнення пам'яті==
 
==Увічнення пам'яті==

Версія за 11:52, 20 жовтня 2016


Прізвище ім'я по батькові

Гнідаш Кузьма Савич

Ким є персона, про яку створюється стаття

Видатний розвідник періоду Великої Вітчизняної війни,був резидентом радянської розвідки на Лівобережній Україні,організовував партизансьуі загони та координував їх роботу, був резидентом радянської розвідки у Білорусії, Герой Радянського Союзу

Фотографія особи

Біографія особи

  Гнідаш Кузьма Савичнародився народився 25 жовтня 1914 року в селі Салогубівка Роменського району Сумської області. Закінчив Салогубівську семирічну школу. У 1933 році закінчив Прилуцьку автотракторну школу. У 1936 році був призваний до Червоної Армії і направлений на навчання до Київського військово- політичного училища. Брав участь визвольному походІ У Західну Україну у 1939 році, брав участь у радянсько- фінській війні.На початку Великої Вітчизняної війни був комісаром танкового батальйону.
  З травня 1942 року організовував розвідувально- диверсійну роботу в районі Київ- Чернігів , з грудня 1943 року працював командиром оперативно- диверсійного центру в Білорусії.
  Загинув 19 червня 1944 року. похований поблизу білоруського міста Слонім
  За відмінну роботу, проявлену мужність і героїзм у боротьбі з німецькими загарбниками за незалежність нашої Батьківщини Указом Президії  Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 рокуКузьмі Савичу Гнідашу ббуло посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
                                                                                    НАГОРОДНИЙ ЛИСТ

1. Прізвище,імя, по- батькові 'Гнідаш Кузьма Савич' 2. Звання майор 3.Посада і частина командир оперативно- ддиверсійного центру в тилу противника розвідувального відділу штабу 1-го Білоруського фронту.

 Подається на присвоєння звання Героя Радянського Союзу.

4. Рік народження 1914 5. Національність українець 6. Партійність член ВКП(б) 7. Участь у громадянській війні, в бойових діях по захисту СРСР і Вітчизняній війні (де і коли) У звільненні Західної України, в боротьбі з білофінами 8. Чи має поранення і контузії у Вітчизняній війні два легких, одне тяжке. загинув 19 червня 1944 року. 9. З якого часу у Червоній Армії з січня 1936 року.''' 10. Яким РВК призваний Роменським РВК. 11. Чим раніше був нагороджений (за які заслуги) двома орденами Червоного Прапора, медаллю "Партизан Вітчизняної війни І ступеня"

                                                 Короткий конкретний виклад особистого бойового подвигу
  Майор Гнідаш за час перебування в тилу противника з травня 1942 року проявив себе відмінним організаторомрозвідувально- диверсійної роботи в районі Київ-  Чернігів. Створені ним резедентури своєчасно зведення про противника, які необхідні були командуванню фронту. Дякуючи своєчасному викриттю захисних споруд системи оборони противника по річках Десна і Дніпро, забезпечив і допоміг швидкому форсуванню цих річок наступаючими частинами Червоної Армії. Окрім агентурної розвідки широко практикував активний метод добування розвідданих, для чого було організовано такі диверсії:

пущено під укіс 21 військовий ешелон з живою силою і технікою противника, підірвані на мінах 21 автомашину, затоплено 10 пароплавів і 14 барж, у засідках знищено більше 1000 солдат і офіцерів, зірваний Київський залізничний міст через річку Дніпро.

  З грудня місяця 1943 рок упрацював командиром оперативно- диверсійного центру району Пінськ-Лунівець Керовані ним групи висвітлювали залізничні і автомобільні перевезення, розкривали нумерацію і угрупування противника. Його дані завжди забезпечували командуванню фронту  розкриття замислу ворог. Гнідаш організував на Київщині кілька партизанських загонів,Є які активно боролися з німецькими загарбниками .Кільком партизан\ам цих загонів присвоєно звання Герой Радянського Союзу (Бовкун, Артазеєв,Тканко). Велика кількість людей  під керівництвом товариша Гнідаша отримали державні нагороди.
  19 червня 1944 рокуочолюваний ним центр піддався блокаді. У результаті бою Гнідаш К. С. був тяжко поранений, але керівництво центром не припиняв. Не бавжаючи здатися живим до рук ворога, майор Гнідаш підірвався на власній гранаті.
  За відмінну роботу, мужність і героїзм у боротьбі з німецькими загарбниками за незалежність нашої Батьківщини товариш Гнідаш гідний присвоєння звання Героя Радянського Союзу.

29.07.1944р.Командуючий фронтом Маршал Радянського Союзу (Рокосовський) Член Військової Ради генерал- лейтенант (Телегін)

Нагороди

Медаль Золота Зірка Героя Радянського Союзу, два ордени Червоного Прапора, медаль "Партизан Вітчизняної війни І ступеня"

Увічнення пам'яті

На батьківщині Героя йому встановлено пам'ятник, у місті Слонім (Білорусь) його ім'я присвоєно місцевій школі, у місті Прилуки Чернігівської області на приміщенні сільськогосподарського училища встановлено меморіальну дошку.

Література

129 коротких розповідей про синів і дочок української землі, імена яких увічнено в Білорусі. Посольство України в Республіці Білорусь Народні месники били ворога і на землі, і на воді. Документальна розповідь про дії партизан між Дніпром та Десною під час Великої Вітчизняної війни. Володимир Власенко. Сайт «Товариш» А. С. Федотов, С. П. Романов, М. В. Сироткин. Разведчики в тылу врага. Глава первая: До последнего дыхания (рос.) Биография Гнидаша Кузьмы Савельевича на сайте «Герои страны» (рос.) Б. Гусев "За три часа до рассвета" Г. Нехай "Туман над степом" Ю. Збанацький "Ми не з легенди"

Посилання

Автор статті(посилання на сторінку користувача)

Користувач:Шевченко Віктор Іванович