Відмінності між версіями «С. Підставки»

Матеріал з HistoryPedia
Перейти до: навігація, пошук
(Новітній період)
(Пошта, зв'язок, банківська сфера)
Рядок 87: Рядок 87:
 
===Електронні ЗМІ===
 
===Електронні ЗМІ===
 
==Пошта, зв'язок, банківська сфера==
 
==Пошта, зв'язок, банківська сфера==
 +
Працює відділення зв'язку (пошта)
 +
 
==Цікаві факти==  
 
==Цікаві факти==  
 
==Фотогалерея==
 
==Фотогалерея==

Версія за 14:17, 10 жовтня 2016

Назва

ПІДСТАВКИ

Географія

Розташування

На півдні Сумськоі області,на кордоні з Гадяцьким районом Полтавської області,на правому березі річки Грунь.

Клімат

помірно континентальний лісостепової природної зони.

Ґрунти, рослинний і тваринний світ

черноземи типові малогумусні. Основний тип рослинності:дубові ліси з дуба звичайного та сільськогосподарсьлі угіддя на місці дубово-соснових лісів. Види тварин,що трапляються найчастіше: ссавці:лисиця,заєць сірий,сліпак,хом'як звичайний,миша польова,їжак звичайний,лось,кабан дикий; птахи:лелека білий,сойка,жайворонок.ластівка; плазуни:вуж звичайний,ящірка прудка; земноводні:ропуха сіра та зелена,жаба.

Історія

Давні часи

На території села знаходять наконечники скіфських стріл,вік яких більше 2тис.років.Пізніще тут жили племена черняхівської культури ІІ-ІІІст.до н.е.Знайдено багато римських монет(денаріїв)ІІ-ІVст.,що свідчить про торгові та військові контакти з Римською імперією. В період розселення племенних союзів східних слов'ян тут жили сіверяни(в Підставках існує топонім Сивер). В ХІст. ці землі були в складі Переяславського князівства Київської Русі.Зсередини ХІІІ до середини ХІV ст.тут панували монголо-татари,край було спустошено.В 1362-1569р.р. наш край перебував у складі Великого князівства.

Новий час

Після Люблінської унії 1569р. зеьлі рашого краю потрапили до складу Речі Посполитої(Київське воєводство,Черркаське староство).Тоді й почалося інтенсивне заселення краю.На карті французького інженера Боплана в другій чверті сімнадцятого століття наше село позначено під назвою Тліпочака. Козали села Підставки брали участь у Визвольній війні Богдана Хмельницького: У Зборівському мирному договорі 1649р. згадується ім'я Андрушка Левченка з Підставок. Тому офіційною датою заснування нашого села вважається 1649р. Підставки належали до Гадяцького полку в складі Гетьманщини. Коли в 1802 р. було створено Полтавську губернію, Підставки увійшли до її складу.

Новітній період

На початку ХХ ст. в селі Підставки було 229 дворів(з них 140 - козацькі),1309 жителів( втричі більше, ніж сьогодні). Жителі села опинились у вирі бурхливих подій часу: багато з них брали участь російсько-японській та Першій Світовій війнах. 11 січня 1918 р. в селі була проголошена радянська влада, а в березні Підставки опинилися під німецькою окупацією. В липні 1919р. село захопили денікінці. Боротьба за владу була жорстокою. в кінці льстопада 1919р. було відновлено більшовицький режим. В кінці 20-х рр. розпочинається насильницька колективізація: утворено чотири колгоспи, а після укрупнення їх стало два - "Червона п'ятирічка" та "Сільськогосподарський пролетар". Голод 1932-33 рр. не минув і наш край: загинула четверта частина жителів. В 30-х рр. декілька жителів Підставок було репресовано. Настав 1941 рік. Мирну працю народу перервала війна. 27 вересня 1941 р. німецько-фашистські окупанти захопили Підставки. З села в Німеччину було вивезено більше сотні молодих людей, в основному дівчат. День звільнення Підставок - 9 вересня 1943р. При визволенні села загинуло 18 червоноармійців, імена яких не всі відомі. 249 жителів села загинуло в роки Другої Світової Війни. Наш земляк майор Авраменко Петро Микитович в 1945 р. став Героїм Радянського Союзу. Після закінчення війни воїни повернулися до села відбудовувати господарство. В 1950р. колгоспи "Червона п'ятирічка" та ім. Сталіна об'єдналися в один, який з 1957р. став називатися "Великий Жовтень". Великих успіхів село досягло, коли головою колгоспу був Клімов Олександр Васильович(1960-1967рр.) З 1976-1984рр. колгосп нашого села був об'єднаний з колгоспом села Синівка. Підставки ставали неперспективним селом, припинилося будівництво. В 1084р. колгоспи роз'єднали і справи пішли на краще. З розпадом Радянського Союзу колгосп перживав труднощі, не вистачало техніки та фінансування. В кінці 90-х років колгосп "Великий Жовтень" припинив свою діяльність, земля була розпайована, виникли фермерські господарства й агрофірми, які вирощують в основному кукурудзу та соняшник. В 1997р. затверджено герб і прапор села Підставки.

Населення

1884р.-1233жителя
      +1229 в хуторах;
1900р.-1309жителів;
1964р.-1224 жителя;
1984р.-812  жителя;
1997р.-618жителів;
2016р.-428жителів.

Органи влади

Сільська рада складається з 12 депутатів. Голова сільради-Луценко Ірина Олександрівна.

Економіка

Переважає зернове господарство(посіви кукурудзи та соняшнику),а також молочне скотарство(110корів у жителів села). Створено великі фермерські господарства:"Урожайна країна"та "Обрій".

Медицина

Працює Фельдшерсько-акушерський пункт(ФАП).

Освіта

Дошкільна, шкільна і позашкільна освіта

Дитячій дошкільний заклад "Ялинка".загальноосвітня школа І-ІІступенів.

===Заклади спеціальної та вищої освіт

Культура

Клуб тимчасово знаходиться у приміщенні контори колишнього колгоспу "Великий Жовтень".Будинок культури в аварійному стані. В школі працює музей історії села.

Релігія

Церкви в селі немає.(В 1936р.було зруйновано Хрестовоздвиженську церкву.)

Спорт

Центром спортивного життя є школа(спортзал.площадка,тенісний стіл).

Пам'ятки архітектури, історії та культури

Надгробна плита полкового єсаула Ставицького Федора Даниловича(1742-1822). Пам ятний знак "Жертвам голодомору". Братська могила воїнів,які загинули в роки Другої світової війни.

Персоналії

Генерал-майор Ставицький Петро Федорович та його брат Ставицький Максим Федорович-учасники російсько-французької війни 1812р. Ставицький Петро Васильович(1813-1890р.р.)-хрещений батько Олени Пчілки. Близнюк Павло Степанович-матрос,учасник битви крейсера "Варяг"з японською ескадрою в 1904р..кавалер ордена Святого Георгія VІ ступеня. Василенко Матвій Іванович(1888-1937р.р.)-комкор,член Військовоїради СРСР, став жертвою сталінських репресій.

ЗМІ

Друковані ЗМІ

Електронні ЗМІ

Пошта, зв'язок, банківська сфера

Працює відділення зв'язку (пошта)

Цікаві факти

Фотогалерея

Примітки та посилання

Джерела

Література

Ресурси інтернету

Автор статті(посилання на сторінку користувача)

Яковенко Тетяна Тимофіївна