Туристичний історико-природничний маршрут "Пилипова стежина"

Матеріал з HistoryPedia
Перейти до: навігація, пошук

Вступ

Кролевецький район має всі можливості для розвитку туристичної галузі. Важливою складовою туристичного потенціалу Кролевеччини є історико-культурна спадщина. На території Кролевецького району знаходиться 230 пам’яток: 162 пам’ятки історії та культури, 31 археології,

24 – монументального мистецтва, 13 – архітектури. Зберегти, примножити, донести до прийдешніх поколінь знання великої історії рідного краю, традицій, звичаїв, природних надбань є першочерговим завданням громади Кролевецького району.

На території Бистрицької та Дубовицької сільських рад діє природничо-краєзнавчий маршрут «Пилипова стежина». Щорічно по маршруту проходять близько 20 учнівських груп (120 – 150 чоловік) з Кролевецького, Глухівського, Путивльського районів. Завданням є ознайомити молодь з героїчним минулим, пройти стежками партизанського поета, воїна-ковпаківця нашого земляка Пилипа Сергійовича Рудя, показати пам’ятні місця, пов’язані з його життєвим шляхом та місця бойових дій партизанського з’єднання С. А. Ковпака в нашому краї, доторкнутися до живої історії, виховувати почуття патріотизму та гордості за наших славних предків, любові до рідного краю, його героїчної історії. Маршрут проходить через села Бистрик, Дубовичі Кролевецького району. Розрахований на один день. Під час руху по маршруту екскурсійна група відвідує місця, пов’язані із життям Пилипа Рудя та місця, пов’язані з історією партизанського руху на Кролевеччині. Проходячи по маршруту туристи зможуть насолодитися прекрасними краєвидами, чистим без вихлопів палива та пилу повітрям, відвідати унікальні природні утворення – джерела «Дубовицька криниця», «Рудьва криниця», «Живчик», «Гарячі джерела», історико-культурний музейний комплекс «Кочубеївський», які мають унікальні властивості. Під час екскурсії у туристів є можливість познайомитися з унікальним рослинним та тваринним світом Полісся, скуштувати цілющої води, відпочити на природі, що може особливо зацікавити жителів міста. Природничо краєзнавчий маршрут «Пилипова стежина» можна використовувати для проведення різноманітних туристично-спортивних заходів (зльотів, олімпіад, чемпіонатів) для різних вікових категорій громадян. Проходження по маршруту не потребує спеціальної підготовки, маршрут має низький рівень складності. Екскурсійні маршрути подібної тематики має наближений до Кролевецького району комунальний заклад Сумської обласної ради «Державний історико-культурний заповідник і м. Путивль», який спеціалізується на вивченні партизанського руху на Сумщині. Відкриття цього маршруту відповідає Державній програмі розвитку краєзнавства на період до 2015 року, Комплексній програмі охорони навколишнього середовища Сумської області до 2015 року, освітньому проекту «Рідна Сумщина» на 2011 – 2016 роки, пунктам 5. 1 та 5. 2 Програми розвитку туризму в Сумській області на 2011 – 2015 роки та є особливо актуальним в рік відзначення 70-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Мета та завдання маршруту

Ознайомити туристів з героїчним минулим нашого краю, пройти стежками партизанського поета, воїна-ковпаківця, нашого земляка Пилипа Сергійовича Рудя, показати пам’ятні місця, пов’язані з його життєвим шляхом та місця бойових дій партизанського з’єднання С. А. Ковпака і С. В. Руднєва в нашому краї, доторкнутись до живої історії, виховувати почуття патріотизму та гордості за наших славних предків, любові до рідного краю, його героїчної історії, вшановувати і берегти пам'ять загиблих у Другій світовій війні, ознайомити з фауною та флорою місцевості.

Перелік об'єктів маршруту

Ключові пункти туристичного маршруту: П 1. Пам’ятник П. С. Рудю. П 2. Батьківська хата П. С. Рудя. П 3. Береза посаджена П. С. Рудем. П 4.`Кабінет-музей П. С. Рудя. П 5. Меморіал загиблим воїнам Другої світової війни в с. Бистрик. П 6. Пам’ятний знак Т. Т. Назаренку – голові колгоспу ім.. Шевченка, який в 1933 році врятував жителів с. Бистрик від вимирання з голоду. П 7. Пам’ятник Т. Г. Шевченку, колодязь та пам’ятний знак на місці зупинки похоронної процесії під час пере заховання тіла Т. Г. Шевченка в 1861 році. П 8. «Партизанська ялина». П 9. Пам’ятка природи «Гарячі джерела». П 10. Природне джерело «Живчик». П 11. Природне джерело «Рудьова криниця». П 12. Гідрологічна пам’ятка природи «Джерело криниця». П 13. Пам’ятка садово-паркового мистецтва парк «Кочубеївський» П 14. Пам’ятка архітектури та історії «Комплекс споруд садиби Кочубеїв» П 15. Памятний знак на місці приходської церкви Різдва Пресвятої Богородиці з мозаїчною іконою Дубовицької Божої Матері. П 16. Пам’ятний знак на місці домової церкви Введення в храм Пресвятої Богородиці родини Кочубеїв. П 17. Пам’ятний знак на місці проведення параду з’єднання С. А. Ковпака та на честь активної участі жителів с. Дубовичі в партизанському русі в роки Великої Вітчизняної війни. П 18. Пам’ятний знак на честь загиблих воїнів та жертв нацизму. П 19. Братські могили радянських воїнів та жертв нацизму. П 20. Музей історії с. Дубовичі. Вид маршруту: пішохідний. Протяжність маршруту в км: 15

Опис об'єктів маршруту

  Починається туристичний маршрут «Пилипова стежина» біля пам’ятника П. С. Рудю. Бронзове погруддя встановлено в центрі м. Кролевець, вул. Свердлова. Скульптор В. Я. Красножон. Пам’ятник відкрито в 1981 році на кошти зібрані молоддю району 70 – 80-х років минулого століття зароблені на молодіжних суботниках.
  Потім туристи прямують в с. Бистрик Кролевецького району.
  Ми маємо щастя жити на чудовій землі, багатій своєю природою – тихими ріками з мальовничими берегами, родючими землями, колосистими полями, зеленими лісами, квітучими садами. Бистрицька земля – край унікальний, багатий і різноманітний. Чудова природа, сприятливі кліматичні умови й географічне розташування. За 1 км від села проходить автомагістраль Київ – Москва, за 10 км залізнична станція Кролевець. Бистрик має славну історію, що сягає сивої давнини, яку творили наші пращури. Історія села тісно пов’язана з життям і діяльністю гетьмана І. Мазепи, тричі відвідав наш край Т. Г. Шевченко.

Фотогалерея

Висновки

Автор статті

Говійний Олександр Миколайович