С. Підставки

Матеріал з HistoryPedia
Версія від 14:27, 10 жовтня 2016, створена Яковенко Тетяна Тимофіївна (обговореннявнесок) (Література)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Назва

ПІДСТАВКИ

Географія

Розташування

На півдні Сумськоі області,на кордоні з Гадяцьким районом Полтавської області,на правому березі річки Грунь.

Клімат

помірно континентальний лісостепової природної зони.

Ґрунти, рослинний і тваринний світ

черноземи типові малогумусні. Основний тип рослинності:дубові ліси з дуба звичайного та сільськогосподарсьлі угіддя на місці дубово-соснових лісів. Види тварин,що трапляються найчастіше: ссавці:лисиця,заєць сірий,сліпак,хом'як звичайний,миша польова,їжак звичайний,лось,кабан дикий; птахи:лелека білий,сойка,жайворонок.ластівка; плазуни:вуж звичайний,ящірка прудка; земноводні:ропуха сіра та зелена,жаба.

Історія

Давні часи

На території села знаходять наконечники скіфських стріл,вік яких більше 2тис.років.Пізніще тут жили племена черняхівської культури ІІ-ІІІст.до н.е.Знайдено багато римських монет(денаріїв)ІІ-ІVст.,що свідчить про торгові та військові контакти з Римською імперією. В період розселення племенних союзів східних слов'ян тут жили сіверяни(в Підставках існує топонім Сивер). В ХІст. ці землі були в складі Переяславського князівства Київської Русі.Зсередини ХІІІ до середини ХІV ст.тут панували монголо-татари,край було спустошено.В 1362-1569р.р. наш край перебував у складі Великого князівства.

Новий час

Після Люблінської унії 1569р. зеьлі рашого краю потрапили до складу Речі Посполитої(Київське воєводство,Черркаське староство).Тоді й почалося інтенсивне заселення краю.На карті французького інженера Боплана в другій чверті сімнадцятого століття наше село позначено під назвою Тліпочака. Козали села Підставки брали участь у Визвольній війні Богдана Хмельницького: У Зборівському мирному договорі 1649р. згадується ім'я Андрушка Левченка з Підставок. Тому офіційною датою заснування нашого села вважається 1649р. Підставки належали до Гадяцького полку в складі Гетьманщини. Коли в 1802 р. було створено Полтавську губернію, Підставки увійшли до її складу.

Новітній період

На початку ХХ ст. в селі Підставки було 229 дворів(з них 140 - козацькі),1309 жителів( втричі більше, ніж сьогодні). Жителі села опинились у вирі бурхливих подій часу: багато з них брали участь російсько-японській та Першій Світовій війнах. 11 січня 1918 р. в селі була проголошена радянська влада, а в березні Підставки опинилися під німецькою окупацією. В липні 1919р. село захопили денікінці. Боротьба за владу була жорстокою. в кінці льстопада 1919р. було відновлено більшовицький режим. В кінці 20-х рр. розпочинається насильницька колективізація: утворено чотири колгоспи, а після укрупнення їх стало два - "Червона п'ятирічка" та "Сільськогосподарський пролетар". Голод 1932-33 рр. не минув і наш край: загинула четверта частина жителів. В 30-х рр. декілька жителів Підставок було репресовано. Настав 1941 рік. Мирну працю народу перервала війна. 27 вересня 1941 р. німецько-фашистські окупанти захопили Підставки. З села в Німеччину було вивезено більше сотні молодих людей, в основному дівчат. День звільнення Підставок - 9 вересня 1943р. При визволенні села загинуло 18 червоноармійців, імена яких не всі відомі. 249 жителів села загинуло в роки Другої Світової Війни. Наш земляк майор Авраменко Петро Микитович в 1945 р. став Героїм Радянського Союзу. Після закінчення війни воїни повернулися до села відбудовувати господарство. В 1950р. колгоспи "Червона п'ятирічка" та ім. Сталіна об'єдналися в один, який з 1957р. став називатися "Великий Жовтень". Великих успіхів село досягло, коли головою колгоспу був Клімов Олександр Васильович(1960-1967рр.) З 1976-1984рр. колгосп нашого села був об'єднаний з колгоспом села Синівка. Підставки ставали неперспективним селом, припинилося будівництво. В 1084р. колгоспи роз'єднали і справи пішли на краще. З розпадом Радянського Союзу колгосп перживав труднощі, не вистачало техніки та фінансування. В кінці 90-х років колгосп "Великий Жовтень" припинив свою діяльність, земля була розпайована, виникли фермерські господарства й агрофірми, які вирощують в основному кукурудзу та соняшник. В 1997р. затверджено герб і прапор села Підставки.

Населення

1884р.-1233жителя
      +1229 в хуторах;
1900р.-1309жителів;
1964р.-1224 жителя;
1984р.-812  жителя;
1997р.-618жителів;
2016р.-428жителів.

Органи влади

Сільська рада складається з 12 депутатів. Голова сільради-Луценко Ірина Олександрівна.

Економіка

Переважає зернове господарство(посіви кукурудзи та соняшнику),а також молочне скотарство(110корів у жителів села). Створено великі фермерські господарства:"Урожайна країна"та "Обрій".

Медицина

Працює Фельдшерсько-акушерський пункт(ФАП).

Освіта

Дошкільна, шкільна і позашкільна освіта

Дитячій дошкільний заклад "Ялинка".загальноосвітня школа І-ІІступенів.

===Заклади спеціальної та вищої освіт

Культура

Клуб тимчасово знаходиться у приміщенні контори колишнього колгоспу "Великий Жовтень".Будинок культури в аварійному стані. В школі працює музей історії села.

Релігія

Церкви в селі немає.(В 1936р.було зруйновано Хрестовоздвиженську церкву.)

Спорт

Центром спортивного життя є школа(спортзал.площадка,тенісний стіл).

Пам'ятки архітектури, історії та культури

Надгробна плита полкового єсаула Ставицького Федора Даниловича(1742-1822). Пам ятний знак "Жертвам голодомору". Братська могила воїнів,які загинули в роки Другої світової війни.

Персоналії

Генерал-майор Ставицький Петро Федорович та його брат Ставицький Максим Федорович-учасники російсько-французької війни 1812р. Ставицький Петро Васильович(1813-1890р.р.)-хрещений батько Олени Пчілки. Близнюк Павло Степанович-матрос,учасник битви крейсера "Варяг"з японською ескадрою в 1904р..кавалер ордена Святого Георгія VІ ступеня. Василенко Матвій Іванович(1888-1937р.р.)-комкор,член Військовоїради СРСР, став жертвою сталінських репресій.

ЗМІ

Друковані ЗМІ

Електронні ЗМІ

Пошта, зв'язок, банківська сфера

Працює відділення зв'язку (пошта)

Цікаві факти

- Легенда про золото гетьмана Полуботка, закопане в селі Петром Ставицьким - Легенда про дуб Петра І - Краєзнавиць П.В.Яковенко дослідив родоводи близько 100 родів за триста років.

Фотогалерея

Примітки та посилання

Джерела

1. Матеріали Центрального Державного Історичного Архіву України і Києва. 2. Матеріали Сумського Обласного Державного архіву

Література

1. Яковенко П.В. "Підставки.Топоніми краю" Горлівка,1997. 2. Яковенко П.В. "Підставки і підставці" Горлівка,1998. 3. Яковенко П.В. "Історія села Підставки" Горлівка,2001. 4. Яковенко П.В. "Липоводолинщина з найдавніших часів"(рукопис)

Ресурси інтернету

Автор статті(посилання на сторінку користувача)

Яковенко Тетяна Тимофіївна