Відмінності між версіями «Психологія Гуппал Т.О.»
(→Індивідуальні заняття) |
(→Консультації) |
||
Рядок 94: | Рядок 94: | ||
==== Консультації ==== | ==== Консультації ==== | ||
+ | '''''Шановні колеги! ''''' | ||
+ | Згідно навчально-тематичного плану Ви маєте можливість отримати консультацію з навчальної дисципліни «Психологія» відносно теми «Тестування як психолого-педагогічний засіб оцінювання якості навчальних досягнень учнів». Готова надати її Вам за телефоном чи на сторінках обговорення. Попередньо прошу ознайомитись із матеріалами розташованими на моїй сторінці обговорення та інформацією, дидактичними матеріалами розглянутими на лекційних заняттях. У мене буде можливість дати відповідь кожному з Вас на одне питання. Телефонуйте чи залишайте Ваше запитання на цій сторінці. | ||
+ | --[[Користувач:Сидоренко Ірина Валеріївна|З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна]] ([[Обговорення користувача:Сидоренко Ірина Валеріївна|обговорення]]) 11:04, 16 вересня 2015 (EEST) | ||
====Тематичні дискусії (Інтернет-семінари) ==== | ====Тематичні дискусії (Інтернет-семінари) ==== |
Версія за 11:12, 16 вересня 2015
Зміст
Інтерактивні практичні заняття
Доброго дня, шановні колеги!
Рада Вас вітати у вікі-просторі на першому занятті з психології!
Ми приступаємо до вивчення теми "Психологія особистості: управління процесом розвитку та формування особистості учня", яка буде розглянута на інтерактивних практичних заняттях протягом 8 навчальних годин (4 заняття, одне заняття – два-три питання).
Сьогодні – перше заняття. Текст до питань та рекомендована література розташовані на моїй сторінці обговорення. Відповіді ви розташовуєте на своїй сторінці обговорення (не забувайте за свій підпис під ними).
Дайте, будь ласка, лаконічні відповіді на перші три питання.
1. Виокремте поняття, які на різних етапах онтогенезу (загалом, до народження, після народження, у процесі соціалізації), визначають людину, як представника людського роду [10, с. 18-19].
1. Організм. Індивід. Особистість. Категорії «організм» та «індивід» несуть у собі біологічну, а «особистість» соціальну сутність.--Гуппал Тетяна Олексіївна (обговорення) 19:07, 4 травня 2015 (EEST)
2. Своїми словами сформулюйте визначення поняття «особистість» [10, с. 19].
2. Особистість – це індивід, який в результаті процесу виховання і самовиховання набув особливу соціальну якість, що проявляється в суспільних зв'язках і відношеннях. Особистість — це індивід, який усвідомлює свою індивідуальність.--Гуппал Тетяна Олексіївна (обговорення) 19:07, 4 травня 2015 (EEST)
3. Як ви вважаєте, чому саме спадковість та уродженість обумовлюють задатки людини [10, с. 21]?
3. Задатки - природжені особливості людини. Я вважаю, що важливим чинником, який впливає на формування особистості, є спадковість — відновлення в нащадків біологічних особливостей батьків. Велике значення мають і умови внутрішньоутробного життя, наслідки родової діяльності матері. Усе ж від природи різні діти мають неоднакові інтелектуальні задатки. Тому, важливо вчасно розгледіти «моцартів» та, організовуючи навчально-виховний процес у школі, слід здійснювати індивідуальний підхід до кожного учня, тобто впроваджувати диференційоване та особистісно-зорієнтоване навчання. --Гуппал Тетяна Олексіївна (обговорення) 19:07, 4 травня 2015 (EEST)
--З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 12:37, 30 квітня 2015 (EET)
Дякую за швидке, продуктивне включення у діяльність та за правильні відповіді (обґрунтовані та аналітично-логічні) на перші три питання!
Продовжуємо працювати за темою "Психологія особистості: управління процесом розвитку та формування особистості учня". Дайте, будь ласка, відповіді на наступні два питання.
4. На Вашу думку, чому саме стихійний шлях, має найбільший вплив на формування особистості дитини, визначте у цьому процесі роль референтної особи [10, с. 25, 28]?
5. Назвіть критерії вікової періодизації розвитку особистості та визначте декілька психологічних новоутворень, характерних для підліткового віку [10, с. 28-29].
--З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 14:10, 7 травня 2015 (EEST)
4. Найбільший вплив на формування особистості дитини належить стихійному шляху - це об'єктивний, закономірний процес. У цьому розвитку велику роль грає зв'язок із значимими (референтними) особами. Референтна особа – це людина (педагог), що має авторитет у учня, до якого у дитини є симпатія або, хоча б, довіра. Саме їх допомога посідає значне місце у духовному, фізичному, психологічному розвитку дитини як особистості.
5. Вікова періодизація — поділ цілісного життєвого циклу людини на вікові відрізки, що вимірюються роками. Критерії вікової періодизації: 1. Від народження до одного року – немовля, до 2 місяців – стадія новонародженості. Це період початкового пристосування, початкової адаптації, безпосередньо-емоційного спілкування з дорослими. 2. Від 1 до 3 років – ранній вік. Один з найплідніших і найінтенсивніших періодів накопичення дитиною соціального досві¬ду, становлення фізичних функцій, психічних властивостей і процесів. 3. Від 3 до 7 років – дошкільний період, період інтенсивного накопичення соціально значимого досвіду в соціальному просторі, формування основних рис характеру і ставлення до навколишнього світу. Важливими показниками готовності дитини до навчання є звичка до розумових зусиль, зосередженість у роботі, вміння слухати вихователя і виконувати його вказівки. 4. Від 6 до 10 років – молодший шкільний вік. В цей період завер¬шується початкове визрівання фізіологічних і психологічних структур головного мозку, здійснюється подальше накопичення фізичних, нервово-фізіологічних та інтелектуальних сил, які забезпечують готовність до повноцінної систематичної навчальної праці. 5. Від 10 до 15 років – підлітковий період – час зрілого дитинства, накопичення фізичних і духовних сил для переходу до отроцтва– період завершення фізичного й психічного дозрівання, соціальної готовності до суспільно корисної продуктивної праці і громадянської відповідальності. Проходить бурхливий ріст і розвиток всього організму. Для підлітка характерна розкиданість інтересів. Значне місце в його житті відіграють різні форми спілкування, велике прагнення до дружного спілкування. Особливість підліткового періоду вимагає певно диференціації в організації життя хлопців і дівчат. Під кінець підліткового періоду перед учнями реально вимальовується завдання вибору професії. Це період формування світогляду, самосвідомості, характеру і життєвого самовизначення. 6. Від 15 до 18 років —старший шкільний (рання юність) вік, зображує процес особистісного розвитку дитини як знаходження людиною певного свідомого існування, властивості бути та ставати особистістю.--Гуппал Тетяна Олексіївна (обговорення) 23:46, 8 травня 2015 (EEST)
Дякую як за вірну, так і частково правильну відповіді та цікаві міркування відносно питань! Зверніть увагу на відповідь до питання №5, Ви визначили вікові етапи розвитку дитини та дали характеристику дитини за кожним етапом, а питання - про критерії вікової періодизації розвитку особистості (їх- три) та психологічні новоутворення, характерні для підліткового віку. Відповідь на другу частину питання, щодо психологічних новоутворень підліткового віку – приймаю (Ви опосередковано відповіли). Дайте, будь ласка, відповідь на першу частину питання №5.--З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 12:54, 14 травня 2015 (EEST)
Шановна Ірина Валеріївна, прошу прийняти відповідь на першу частину питання № 5. Критерії вікової періодизації розвитку особистості: соціальна ситуація розвитку (ССР) – визначається соціальною позицією у системі відносин з навколишнім світом; провідний вид діяльності (ПВД) – визначається за параметрами впливу діяльності на психічний розвиток людини; психологічні новоутворення (ПНУ). Психологічні новоутворення характерні для підліткового віку - почуття дорослості, потреба у самоутвердженні. Вони показують – чи готова дитина перейти до нового етапу.--Гуппал Тетяна Олексіївна (обговорення) 18:51, 24 травня 2015 (EEST)
Сьогодні, протягом заняття, розглянемо ще два питання:
6. Дайте короткий опис людини, для якої характерний комплекс «змішування ролей» [10, с. 30-31].
7. Які особистісні тести Ви знаєте (достатньо одного прикладу: назва та що діагностує) [10, с. 76-93]?
6. Комплекс "змішування ролей" характерний для підліткового періоду розвитку. У цей період підліток, виконуючи різні соціальні ролі (учня, сина (доньки), сестри (брата), товариша тощо), розвиває почуття особистої визначеності, характерної тільки для нього. При несприятливих умовах підліток губиться у ситуаціях рольової поведінки, не знаходить свого місця у соціальному оточенні.
7. Тест - опитувальник В.А. Лосенкова для виявлення рівня імпульсивності, діагностує величину показника імпульсивності Пі.--Гуппал Тетяна Олексіївна (обговорення) 18:51, 24 травня 2015 (EEST)
Дякую за відповіді!--З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 12:35, 14 травня 2015 (EEST)
Індивідуальні заняття
Доброго дня, шановні колеги!
Продовжуємо роботу. Індивідуальне заняття присвячене темі: «Психологічні аспекти гендерної освіти». За одним з напрямків (можете обрати із запропонованих нижче), опишіть гендерні відмінності учнів, що спостерігаються у навчально-виховному процесі та які педагогу потрібно враховувати у своїй професійній діяльності. Визначте умови, які потрібно при цьому створити для хлопчиків та дівчаток. Результати роздумів занесіть до наведеного нижче алгоритму (дуже коротко). Ознайомтесь із матеріалами розташованими на моїй сторінці обговорення, можете користуватись розглянутими на лекції дидактичними матеріалами та рекомендованою літературою.
Напрямки (сфери) прояву гендерних особливостей: фізіологічні процеси, фізичний розвиток, розвиток особистості, активність поведінки, діяльність, адаптація до школи, мовлення, мислення, сприйняття, увага, уява, емоції, вихованість, ставлення до оцінки, відношення до правил.
Гендерні особливості учнів
Сфера:
Хлопчики
Опис:
Умови:
Дівчатка
Опис:
Умови:
--З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 14:21, 4 червня 2015 (EEST)
Консультації
Шановні колеги!
Згідно навчально-тематичного плану Ви маєте можливість отримати консультацію з навчальної дисципліни «Психологія» відносно теми «Тестування як психолого-педагогічний засіб оцінювання якості навчальних досягнень учнів». Готова надати її Вам за телефоном чи на сторінках обговорення. Попередньо прошу ознайомитись із матеріалами розташованими на моїй сторінці обговорення та інформацією, дидактичними матеріалами розглянутими на лекційних заняттях. У мене буде можливість дати відповідь кожному з Вас на одне питання. Телефонуйте чи залишайте Ваше запитання на цій сторінці. --З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 11:04, 16 вересня 2015 (EEST)