Кролевецька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1
Зміст
Повна назва навчального закладу
Кролевецька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1
Кролевецької районної ради Сумської області.
Адреса навчального закладу
вул.:проспект Миру №буд.: 2
місто:Кролевець
район:Кролевецький
область:Сумська
індекс:41300
Історія навчального закладу
Заснування навчального закладу, зміни у статусі, основні події
Кролевецька спеціалізована школа І-III ступенів №1, як перший спеціалізований навчальний заклад у місті та районі, бере початок свого становлення і розвитку від 2 листопада (14 листопада за новим стилем) 1875 року, коли у місті Кролевець урочисто відкрито 4-класну жіночу прогімназію. Це був єдиний подібний навчальний заклад на півночі Сумщини.
Висока плата за навчання, станові обмеження робили навчання в прогімназії недоступним для вихідців із простих родин. В прогімназії навчалися дочки дворян Конотопського, Кролевецького, Глухівського, Сосницького повітів. В 1905-1906рр. прогімназію перетворили на семикласну жіночу гімназію.
В гімназії навчалися дочки дворян, духовенства, купців, чиновників. Плата за навчання становила 60 крб. на рік. За кошти міста було побудовано нове приміщення.
У 1920р. у відповідності з рішенням уряду УРСР було ліквідовано Кролевецьку жіночу гімназію. Цього року учні чоловічої гімназії, яка була відкрита у 1913 році у звільненому приміщенні жіночої прогімназії, учениці жіночої гімназії та учні вищого початкового училища були перегруповані у класи спільного навчання хлопців і дівчат. 1вересня 1920 почалося навчання у новоствореній трудовій семирічній школі №2 ім. Т.Г.Шевченка . В школі навчалося 250-270 учнів. Працювало 15-16 учителів, 3 техпрацівники. Завідуючим школи було призгачено Заліського Дмитра Федотовича. Без стабільних програм, підручників, не отримуючи по півроку зарплати і, живучи на злиденному продпайку, вчителі навчали дітей.
Новим етапом становлення загальноосвітньої школи №1 став 1932-1933 навчальний рік - реорганізація у середню школу із десятирічним періодом навчання. Після відкриття інших шкіл у селах Алтинівка, Обтове та у самому місті Кролевець, школа одержала нову назву - середня школа №1 ім. Т. Г. Шевченка. Директором школи було призначено Ігнатенка Івана Миколайовича. Вперше у цьому статусі школа дала п'ятнадцяти випускникам середню освіту у червні 1935 року. Випробовуванням для нашого народу стала Вітчизняна війна 1941-1945рр. Сотні вихованців і вчителів школи захищали Вітчизну і вкрили себе невмирущою славою переможців. Значна частина вчителів,змінивши шкільні класи на бойові порядки переднього краю, стали пліч о пліч зі своїми вихованцями на боротьбу з ворогом. За мужність і відвагу нагороджені бойовими орденами і медалями.
За мужність і відвагу звання Героя Радянського Союзу удостоєні випускники І.Ф.Балюк, В.М. Майстренко та В.Т. Цимбал.
В окупованому фашистами місті діяла підпільна група «Патріот батьківщини» (вересень 1941- серпень 1943 року), група створена з вихованців школи Ю.К.Компанійця, Д.Ф.Бузовського, В.А.Павленка, А.І.Журила під керівництвом М.І.Журила - військового офіцера. Перед початком війни випускники школи Володимир, Ісаак та Наум Дубровські з дозволу наркому оборони СРСР створили сімейний танковий екіпаж, у боях з німецько-фашистськими загарбниками три брати полягли смертю героїв. 97 випускників-десятикласників не повернулися з фронтів Великої Вітчизняної війни. Наталія Подуремя загинула у боях під час рейдів партизанського загону імені Сидора Артемовича Ковпака. . 1 вересня 1943року Кролевець був визволений від фашистів, а з жовтня 1943 року школа відновила навчання дітей.Приміщення було розграбоване, вибиті вікна, двері, пошкоджена підлога, стіни. Школа розташувалася у двох одноповерхових приміщеннях по вулицях Франка і Орджонікідзе. У 10 клас прийшли 8 дівчат, які закінчили 9 класів до війни і які не були вивезені до Німеччини.
|
У 1944 році 7 випускниць завершили здобуття середньої освіти, перерване війною. Їх ровесники хлопці ще були на фронтах війни
1 вересня 1972 року, було прийняте в експлуатацію нове приміщення школи, яка розташувалася у центрі міста за адресою проспект Миру, 2.
До сьогоднішнього дня тут школа приймає на свій поріг дітлахів, і саме з цих дверей розлітаються журавлями ті, хто навчався в ній, прославляючи своїми справами свою Альма-матер.
Директори
Директори школи З відкриттям нового приміщення (1972р.) і розпочинається сучасний період історіії школи. За цей період директорами школи були: Спащенко Таїсія Єлісєївна – 1976-1978рр.
Кращі вчителі
Навчальний заклад повністю укомплектований кадрами. На базі школи відбуваються районні та обласні семінари учителів, заступників директорів, директорів шкіл. Учителі школи беруть активну участь у різноманітних методичних заходах, мають високі результати участі у конкурсі "Учитель року" та "Класний керівник року", у закладі працюють З учителі-методисти, Заслужений учитель України, 17 учителів мають звання "Старший учитель", 15 педагогів нагороджені знаком "Відмінник освіти". Під керівництвом вчителів-предметників учні проводять дослідницьку наукову роботу з біології, хімії, української та зарубіжної літератури, історії. Для учнів працюють факультативи, спецкурси, курси за вибором. [[Файл:Ф.jpg|200px|thumb|center|]
Відомі випускники
Школа завжди гордилася своїми випускниками. Одним із критеріїв високого рівня знань учнів стало нагородження випускників медалями, першу срібну медаль вручено випускнику О.Г. Звігляничу - в 1946 році, який після закінчення Київського Державного університету ім.. Т.Г.Шевченка захистив дисертацію і одержав звання кандидата наук. Випускник 1948 року О.С.Кащенко нагороджений срібною медаллю, після закінчення сільськогосподарської академії ім. К.А.Тімірязєва у Москві та аспірантури одержав наукове звання кандидат наук. Серед випускників, нагороджених срібною медаллю, А.Г.Ковтун, науковець, працює в Київському Національному університеті ім. Т.Г.Шевченка. М.О.Макаровець очолює науково-виробниче об'єднання «Сплав» у місті Тула, удостоєний звання Героя Російської Федерації, академік, професор, доктор технічних наук. А.П.Руденко - науковець-атомник у Обнінську.
Микола Лукаш, випускник школи (по центру)
У числі перших випускників десятирічки і Микола Лукаш - незрівнянно обдарований український перекладач, знавець багатьох літератур і мов. Його однокласник Микола Городиський - російський прозаїк, який свою творчість присвятив тематиці Великої Вітчизняної війни. Серед випускників школи Володимир Михайлович Руденко, чия доля пов'язана з цим навчальним закладом, - відомий художник. Мистецтвознавці із США, Франції неодноразово запрошували його до своїх країн для влаштування художніх виставок. За плідну працю високих звань удостоєні випускники школи: Григорій Дубровський - заслужений лікар УРСР, Галина Піскун - заслужений учитель УРСР, Віталій Піскун -заслужений зв'язківець УРСР, Борис Гришаєв - заслужений майстер спорту СРСР, екс-чемпіон з марафонського бігу. Випускник 1940 року Євгеній Лісовський у 42 роки став доктором медичних наук, професор, автор 168 наукових праць з радіологічної медицини, заступник начальника кафедри Санкт-Петербурзької військово-медичної академії. Його брат Віктор працював у посольстві СРСР у Бірмі. Мати М.С. Лісовська життя віддала справі навчання і виховання підростаючого покоління, працювала учителем початкових класів середньої школи № 1. Випускники школи працюють в оборонній, атомній промисловості. О.П. Бондаренко понад 25 років працював на атомних електростанціях, був головним інженером Хмельницької АЕС, очолював відділ у Міністерстві атомної енергетики. Іван Завгородній - підполковник, з перших днів на космодромі Байконур, забезпечував систему радіозв'язку космічних апаратів з командним пунктом. В.М.Велесь начальник відділу зв'язку національного центру управління і випробування космічних засобів України. С.І.Авраменко - начальник радіостанції одного з торгових пароплавів, що плаває морями і океанами світу. Знання, одержані у школі, забезпечують можливість учням вступати на навчання до провідних ВУЗів. Олена Анатоліївна Івашко закінчила Московський університет ім. М.В.Ломоносова, її сестра Раїса університет Дружби народів ім.. Патріна Лумумби, працюють у посольствах Російської Федерації. У посольстві України У Великобританії працює В.М.Спащенко. Випускник Сергій Кулініч закінчив Московський університет ім. Івана Павленко, кандидат фізичних наук, старший науковий співробітник університету у Брюсселі (Бельгія). Л.І.Рева – доктор технічних наук, професор, «Почесний працівник рибного господарства Росії» Плідно працюють у державних установах різного рівня випускники школи. С.О. Артюр - начальник митниці, О.І.Балабон - провідний спеціаліст Комітету по Державних преміях України, Г.М.Романюк - голова районної адміністрації в Києві, Ірина Маруха -банкір. Успішно працюють на журналістській ниві Світлана Малиношевська, Володимир Петренко. Володимир Куриленко - дипломант Міжнародного конкурсу баяністів-акордеоністів, що проходив у Німеччині. Олександр Риндя - автор збірки пісень «Цвіт першої любові». Чарує своїм мелодійним голосом кролевчанка Лариса Колесник
Навчальний заклад сьогодні
Кролевецька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1 розміщена в центрі міста. Приміщення школи має ошатний вигляд, у рекреаціях, коридорах багато живих квітів, вдало підібрана кольорова гама стін, працює виставкова експозиція дитячих робіт з природного матеріалу. З центрального входу школи розбиті клумби, газони, висаджені дерева, кущі, які І утворюють єдиний ансамбль. Взимку біля школи панує неперевершений колорит учнівської творчості. У 2004 році школа здобула статус спеціалізованої школи з поглибленим вивченням іноземної мови. Робота педагогічного колективу Кролевецької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 здійснюється через реалізацію завдань, що випливають з науково-методичної проблеми школи "Інноваційні педагогічні технології - ефективний шлях для вдосконалення і розвитку навчально-виховного процесу". У своїй роботі педагоги використовують методики проектної діяльності, методики критичного мислення, застосовують інноваційні педагогічні технології. Під керівництвом вчителів-предметників учні проводять дослідницьку наукову роботу з біології, хімії, української та зарубіжної літератури, історії. Для учнів працюють факультативи, спецкурси, курси за вибором. Профорієнтаційна робота, спрямована на вибір учнями педагогічної професії, містить у собі тісну співпрацю з педагогічними вузами. Щороку випускники школи вступають до педагогічних вузів, проходять педагогічну практику на базі школи і повертаються у рідні стіни. Школа тісно співпрацює з Сумським державним університетом. Навчальний заклад спеціалізується на поглибленому вивченні іноземної мови. Щороку учні школи посідають найбільшу кількість призових місць на олімпіаді з іноземної мови. Учні школи є призерами II та III етапів Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, активно беруть участь у Міжнародному конкурсі "Кенгуру", Всеукраїнських конкурсах "Левеня" та "Колосок" учнів працює сучасно обладнаний комп'ютерний клас, в наявності мультимедійний комплекс програм для вивчення предметів, підключена глобальна мережа Інтернет, наявна відеотехніка.
До уваги вчителів та учнів шкільна бібліотека, яка систематично поповнюється сучасною літературою: словники, енциклопедії. Книжковий фонд бібліотеки налічує 51935 примірників. У школі передплачуються 35 фахових видань для предагогів та 5 періодичних видань для дітей. Належна увага приділяється соціальній адаптації та соціальній активності учнів. На високому рівні робота з профілактики правопорушень: чіткий облік дітей, які потребують підвищеної психолого-педагогічної уваги, контроль за станом відвідування уроків, профілактичні зустрічі 3 працівниками правоохоронних органів, робота наркопосту. На високому рівні проводиться робота по формуванню в учнівської молоді навичок здорового способу життя. У закладі функціонує програма "Рівний - рівному", підлітки-інструктори є незмінними учасниками міських та обласних зльотів, членами Клубу лідерів даної програми. Для занять спортом і фізичною культурою у школі є спотривний зал та тренажерний. Учні школи мають змогу займатися спортом на спортивному майданчику з штучним покриттям.
Результативними є виступи учнів школи на районних та обласних спортивних змаганнях. У школі створена команда учнів та команда учителів по міні-футболу, виступи яких є результативними не лише на рівні району та області, але і на загальнодержавному рівні. У школі працює спортивний клуб "КЛАВ", працюють три спортивні секції. У закладі створено всі умови для оздоровлення учнів та педагогічних працівників. Щороку на базі школи працює пришкільний табір "Сонечко", центр відпочинку "Дивосвіт". Робота дитячих об'єднань у закладі здійснюється за допомогою органів Учнівського самоврядування. У школі діють Барвінкова республіка, Веселкова піонерська республіка, Творча спілка молоді. Усі дитячі організіції працюють за інтересами. Керує роботою учнівський комітет на чолі з Президентом школи. Система виховної роботи у навчальному закладі спрямована на формування в учнів громадянських якостей. Учні школи приймають участь у різноманітних позакласних заходах. Традиційними стали Свято відмінників, спортивні змагання "Козацькі забави", розважальна програма "Крок до зірок". Значна увага приділяється вихованню творчої особистості. Учні школи - учасники різноманітних конкурсів, оголошених місцевою владою, обласного та Всеукраїнського рівня. Свої творчі здобутки учні представляють на традиційному фестивалі "Кролевецькі рушники", їх роботи заполоняють душу гостей міста. Значна увага приділяється роботі з батьками: батьківські лекторії, робота батьківського комітету, Дні відкритих дверей у закладі, спільне проведення свят, конкурсів, розваг. Школа має позитивний авторитет. Двері школи завжди відкриті для гостей.