Кролевецька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1

Матеріал з HistoryPedia
Перейти до: навігація, пошук

Повна назва навчального закладу

Кролевецька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1

Кролевецької районної ради Сумської області.

Адреса навчального закладу

вул.:проспект Миру №буд.: 2

місто:Кролевець

район:Кролевецький

область:Сумська

індекс:41300

Історія навчального закладу

Заснування навчального закладу, зміни у статусі, основні події

Кролевецька спеціалізована школа І-III ступенів №1, як перший спеціалізований навчальний заклад у місті та районі, бере початок свого становлення і розвитку від 2 листопада (14 листопада за новим стилем) 1875 року, коли у місті Кролевець урочисто відкрито 4-класну жіночу прогімназію. Це був єдиний подібний навчальний заклад на півночі Сумщини.

Й.jpg

Висока плата за навчання, станові обмеження робили навчання в прогімназії недоступним для вихідців із простих родин. В прогімназії навчалися дочки дворян Конотопського, Кролевецького, Глухівського, Сосницького повітів. В 1905-1906рр. прогімназію перетворили на семикласну жіночу гімназію.

Ц.jpg

В гімназії навчалися дочки дворян, духовенства, купців, чиновників. Плата за навчання становила 60 крб. на рік. За кошти міста було побудовано нове приміщення.

Педагогічна рада гімназії

У 1920р. у відповідності з рішенням уряду УРСР було ліквідовано Кролевецьку жіночу гімназію. Цього року учні чоловічої гімназії, яка була відкрита у 1913 році у звільненому приміщенні жіночої прогімназії, учениці жіночої гімназії та учні вищого початкового училища були перегруповані у класи спільного навчання хлопців і дівчат. 1вересня 1920 почалося навчання у новоствореній трудовій семирічній школі №2 ім. Т.Г.Шевченка . В школі навчалося 250-270 учнів. Працювало 15-16 учителів, 3 техпрацівники. Завідуючим школи було призгачено Заліського Дмитра Федотовича. Без стабільних програм, підручників, не отримуючи по півроку зарплати і, живучи на злиденному продпайку, вчителі навчали дітей.

Заліський Д.Ф.

Новим етапом становлення загальноосвітньої школи №1 став 1932-1933 навчальний рік - реорганізація у середню школу із десятирічним періодом навчання. Після відкриття інших шкіл у селах Алтинівка, Обтове та у самому місті Кролевець, школа одержала нову назву - середня школа №1 ім. Т. Г. Шевченка. Директором школи було призначено Ігнатенка Івана Миколайовича. Вперше у цьому статусі школа дала п'ятнадцяти випускникам середню освіту у червні 1935 року. Випробовуванням для нашого народу стала Вітчизняна війна 1941-1945рр. Сотні вихованців і вчителів школи захищали Вітчизну і вкрили себе невмирущою славою переможців. Значна частина вчителів,змінивши шкільні класи на бойові порядки переднього краю, стали пліч о пліч зі своїми вихованцями на боротьбу з ворогом. За мужність і відвагу нагороджені бойовими орденами і медалями.

Учителі - фронтовики
Учителі - фронтовики

За мужність і відвагу звання Героя Радянського Союзу удостоєні випускники І.Ф.Балюк, В.М. Майстренко та В.Т. Цимбал.

Г.jpg
Гг.jpg
Ггг.jpg

В окупованому фашистами місті діяла підпільна група «Патріот батьківщини» (вересень 1941- серпень 1943 року), група створена з вихованців школи Ю.К.Компанійця, Д.Ф.Бузовського, В.А.Павленка, А.І.Журила під керівництвом М.І.Журила - військового офіцера. Перед початком війни випускники школи Володимир, Ісаак та Наум Дубровські з дозволу наркому оборони СРСР створили сімейний танковий екіпаж, у боях з німецько-фашистськими загарбниками три брати полягли смертю героїв. 97 випускників-десятикласників не повернулися з фронтів Великої Вітчизняної війни. Наталія Подуремя загинула у боях під час рейдів партизанського загону імені Сидора Артемовича Ковпака. . 1 вересня 1943року Кролевець був визволений від фашистів, а з жовтня 1943 року школа відновила навчання дітей.Приміщення було розграбоване, вибиті вікна, двері, пошкоджена підлога, стіни. Школа розташувалася у двох одноповерхових приміщеннях по вулицях Франка і Орджонікідзе. У 10 клас прийшли 8 дівчат, які закінчили 9 класів до війни і які не були вивезені до Німеччини.

Ш.jpg


Шш.jpg

У 1944 році 7 випускниць завершили здобуття середньої освіти, перерване війною. Їх ровесники хлопці ще були на фронтах війни

1 вересня 1972 року, було прийняте в експлуатацію нове приміщення школи, яка розташувалася у центрі міста за адресою проспект Миру, 2.

1 вересня 1972 р.Відкриття нового приміщення школи

До сьогоднішнього дня тут школа приймає на свій поріг дітлахів, і саме з цих дверей розлітаються журавлями ті, хто навчався в ній, прославляючи своїми справами свою Альма-матер.

Директори

Директори школи З відкриттям нового приміщення (1972р.) і розпочинається сучасний період історіії школи. За цей період директорами школи були: Спащенко Таїсія Єлісєївна – 1976-1978рр.

Сереженко Михайло Гнатович – 1962-1976рр.- історик, краєзнавець, ветеран педагогічної праці
Дісковський Віктор Іванович- 1979-1982рр. - Заслужений працівник освіти України (2004). Нагороджений Грамотами Міністер¬ства освіти і науки України, органів виконавчої влади.
Яковенко Федір Степанович - 1982-1985рр. - Делегат I з'їзду вчителів України. Відмінник народної освіти УРСР (1979). Заслу¬жений вчитель України (2005). Нагороджений медалями «Захиснику Вітчизни» (1999), «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.» (2005); численними Грамотами Міністерства освіти і науки України, республіканського комітету галузевої профспілки
Антохіна Наталія Іванівна – 1986-1997рр.- Спеціаліст вищої категорії.Відмінник освіти України.
Погорєльський Микола Миколайович -1997-..... - спеціаліст вищої категорії, Відмінник освіти, педагогічне звання «Старший учитель»

Кращі вчителі

Навчальний заклад повністю укомплектований кадрами. На базі школи відбуваються районні та обласні семінари учителів, заступників директорів, директорів шкіл. Учителі школи беруть активну участь у різноманітних методичних заходах, мають високі результати участі у конкурсі "Учитель року" та "Класний керівник року", у закладі працюють З учителі-методисти, Заслужений учитель України, 17 учителів мають звання "Старший учитель", 15 педагогів нагороджені знаком "Відмінник освіти". Під керівництвом вчителів-предметників учні проводять дослідницьку наукову роботу з біології, хімії, української та зарубіжної літератури, історії. Для учнів працюють факультативи, спецкурси, курси за вибором.

Ф.jpg

Відомі випускники

Школа завжди гордилася своїми випускниками. Одним із критеріїв високого рівня знань учнів стало нагородження випускників медалями, першу срібну медаль вручено випускнику О.Г. Звігляничу - в 1946 році, який після закінчення Київського Державного університету ім.. Т.Г.Шевченка захистив дисертацію і одержав звання кандидата наук. Випускник 1948 року О.С.Кащенко нагороджений срібною медаллю, після закінчення сільськогосподарської академії ім. К.А.Тімірязєва у Москві та аспірантури одержав наукове звання кандидат наук. Серед випускників, нагороджених срібною медаллю, А.Г.Ковтун, науковець, працює в Київському Національному університеті ім. Т.Г.Шевченка. М.О.Макаровець очолює науково-виробниче об'єднання «Сплав» у місті Тула, удостоєний звання Героя Російської Федерації, академік, професор, доктор технічних наук. А.П.Руденко - науковець-атомник у Обнінську.


Микола Лукаш, випускник школи (по центру)
У числі перших випускників десятирічки і Микола Лукаш - незрівнянно обдарований український перекладач, знавець багатьох літератур і мов. Його однокласник Микола Городиський - російський прозаїк, який свою творчість присвятив тематиці Великої Вітчизняної війни.

Серед випускників школи Володимир Михайлович Руденко, чия доля пов'язана з цим навчальним закладом, - відомий художник. Мистецтвознавці із США, Франції неодноразово запрошували його до своїх країн для влаштування художніх виставок. За плідну працю високих звань удостоєні випускники школи: Григорій Дубровський - заслужений лікар УРСР, Галина Піскун - заслужений учитель УРСР, Віталій Піскун -заслужений зв'язківець УРСР, Борис Гришаєв - заслужений майстер спорту СРСР, екс-чемпіон з марафонського бігу. Випускник 1940 року Євгеній Лісовський у 42 роки став доктором медичних наук, професор, автор 168 наукових праць з радіологічної медицини, заступник начальника кафедри Санкт-Петербурзької військово-медичної академії. Його брат Віктор працював у посольстві СРСР у Бірмі. Мати М.С. Лісовська життя віддала справі навчання і виховання підростаючого покоління, працювала учителем початкових класів середньої школи № 1. Випускники школи працюють в оборонній, атомній промисловості. О.П. Бондаренко понад 25 років працював на атомних електростанціях, був головним інженером Хмельницької АЕС, очолював відділ у Міністерстві атомної енергетики. Іван Завгородній - підполковник, з перших днів на космодромі Байконур, забезпечував систему радіозв'язку космічних апаратів з командним пунктом. В.М.Велесь начальник відділу зв'язку національного центру управління і випробування космічних засобів України. С.І.Авраменко - начальник радіостанції одного з торгових пароплавів, що плаває морями і океанами світу. Знання, одержані у школі, забезпечують можливість учням вступати на навчання до провідних ВУЗів. Олена Анатоліївна Івашко закінчила Московський університет ім. М.В.Ломоносова, її сестра Раїса університет Дружби народів ім.. Патріна Лумумби, працюють у посольствах Російської Федерації. У посольстві України У Великобританії працює В.М.Спащенко. Випускник Сергій Кулініч закінчив Московський університет ім. Івана Павленко, кандидат фізичних наук, старший науковий співробітник університету у Брюсселі (Бельгія). Л.І.Рева – доктор технічних наук, професор, «Почесний працівник рибного господарства Росії» Плідно працюють у державних установах різного рівня випускники школи. С.О. Артюр - начальник митниці, О.І.Балабон - провідний спеціаліст Комітету по Державних преміях України, Г.М.Романюк - голова районної адміністрації в Києві, Ірина Маруха -банкір. Успішно працюють на журналістській ниві Світлана Малиношевська, Володимир Петренко. Володимир Куриленко - дипломант Міжнародного конкурсу баяністів-акордеоністів, що проходив у Німеччині. Олександр Риндя - автор збірки пісень «Цвіт першої любові». Чарує своїм мелодійним голосом кролевчанка Лариса Колесник

Навчальний заклад сьогодні

Кролевецька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1 розташована в центрі міста.

Вигляд центрального входу
Святкова новорічна школа

Приміщення школи має ошатний вигляд, у рекреаціях, коридорах багато живих квітів, вдало підібрана кольорова гама стін, працює виставкова експозиція дитячих робіт з природного матеріалу. З центрального входу школи розбиті клумби, газони, висаджені дерева, кущі, які І утворюють єдиний ансамбль. Взимку біля школи панує неперевершений колорит учнівської творчості. У 2004 році школа здобула статус спеціалізованої школи з поглибленим вивченням іноземної мови. Робота педагогічного колективу Кролевецької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 здійснюється через реалізацію завдань, що випливають з науково-методичної проблеми школи "Інноваційні педагогічні технології - ефективний шлях для вдосконалення і розвитку навчально-виховного процесу". У своїй роботі педагоги використовують методики проектної діяльності, методики критичного мислення, застосовують інноваційні педагогічні технології. Під керівництвом вчителів-предметників учні проводять дослідницьку наукову роботу з біології, хімії, української та зарубіжної літератури, історії. Для учнів працюють факультативи, спецкурси, курси за вибором. Профорієнтаційна робота, спрямована на вибір учнями педагогічної професії, містить у собі тісну співпрацю з педагогічними вузами. Щороку випускники школи вступають до педагогічних вузів, проходять педагогічну практику на базі школи і повертаються у рідні стіни. Школа тісно співпрацює з Сумським державним університетом. Навчальний заклад спеціалізується на поглибленому вивченні іноземної мови. Щороку учні школи посідають найбільшу кількість призових місць на олімпіаді з іноземної мови. Учні школи є призерами II та III етапів Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, активно беруть участь у Міжнародному конкурсі "Кенгуру", Всеукраїнських конкурсах "Левеня" та "Колосок" учнів працює сучасно обладнаний комп'ютерний клас, в наявності мультимедійний комплекс програм для вивчення предметів, підключена глобальна мережа Інтернет, наявна відеотехніка.

До уваги вчителів та учнів шкільна бібліотека, яка систематично поповнюється сучасною літературою: словники, енциклопедії. Книжковий фонд бібліотеки налічує 51935 примірників. У школі передплачуються 35 фахових видань для предагогів та 5 періодичних видань для дітей. Належна увага приділяється соціальній адаптації та соціальній активності учнів. На високому рівні робота з профілактики правопорушень: чіткий облік дітей, які потребують підвищеної психолого-педагогічної уваги, контроль за станом відвідування уроків, профілактичні зустрічі 3 працівниками правоохоронних органів, робота наркопосту. На високому рівні проводиться робота по формуванню в учнівської молоді навичок здорового способу життя. У закладі функціонує програма "Рівний - рівному", підлітки-інструктори є незмінними учасниками міських та обласних зльотів, членами Клубу лідерів даної програми. Для занять спортом і фізичною культурою у школі є спотривний зал та тренажерний. Учні школи мають змогу займатися спортом на спортивному майданчику з штучним покриттям.

Результативними є виступи учнів школи на районних та обласних спортивних змаганнях. У школі створена команда учнів та команда учителів по міні-футболу, виступи яких є результативними не лише на рівні району та області, але і на загальнодержавному рівні.

Ж.jpg

У школі працює спортивний клуб "КЛАВ", працюють три спортивні секції.

С.jpg
Сс.jpg

У закладі створено всі умови для оздоровлення учнів та педагогічних працівників. Щороку на базі школи працює пришкільний табір "Сонечко", центр відпочинку "Дивосвіт". Робота дитячих об'єднань у закладі здійснюється за допомогою органів Учнівського самоврядування. У школі діють Барвінкова республіка, Веселкова піонерська республіка, Творча спілка молоді. Усі дитячі організіції працюють за інтересами. Керує роботою учнівський комітет на чолі з Президентом школи. Система виховної роботи у навчальному закладі спрямована на формування в учнів громадянських якостей. Учні школи приймають участь у різноманітних позакласних заходах. Традиційними стали Свято відмінників, спортивні змагання "Козацькі забави", розважальна програма "Крок до зірок". Значна увага приділяється вихованню творчої особистості. Учні школи - учасники різноманітних конкурсів, оголошених місцевою владою, обласного та Всеукраїнського рівня. Свої творчі здобутки учні представляють на традиційному фестивалі "Кролевецькі рушники", їх роботи заполоняють душу гостей міста. Значна увага приділяється роботі з батьками: батьківські лекторії, робота батьківського комітету, Дні відкритих дверей у закладі, спільне проведення свят, конкурсів, розваг. Школа має позитивний авторитет. Двері школи завжди відкриті для гостей.

Адреса сайту школи

Сайт Кролевецької спеціалізованої школа І-ІІІ ступенів №1

Автор статті(посилання на сторінку користувача)

Корж Тамара Михайлівна