Психологія Шутенко Т.Г.
Зміст
Інтерактивні практичні заняття
Доброго дня, шановні колеги!
Рада Вас вітати у вікі-просторі на першому занятті з психології!
Ми приступаємо до вивчення теми "Психологія особистості: управління процесом розвитку та формування особистості учня", яка буде розглянута на інтерактивних практичних заняттях протягом 8 навчальних годин (4 заняття, одне заняття – два-три питання).
Сьогодні – перше заняття. Текст до питань та рекомендована література розташовані на моїй сторінці обговорення. Відповіді ви розташовуєте на своїй сторінці обговорення (не забувайте за свій підпис під ними).
Дайте, будь ласка, лаконічні відповіді на перші три питання.
1. Виокремте поняття, які на різних етапах онтогенезу (загалом, до народження, після народження, у процесі соціалізації), визначають людину, як представника людського роду [10, с. 18-19].
2. Своїми словами сформулюйте визначення поняття «особистість» [10, с. 19].
3. Як ви вважаєте, чому саме спадковість та уродженість обумовлюють задатки людини [10, с. 21]?
--З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 12:45, 24 березня 2015 (EET)
Доброго дня Ірино Валеріївно! Мої відповіді:
- Індивід - будь-яка людина незалежно від її якостей та особливостей.
- Особистість - людина, для якої характерні наявність свідомості, участь в суспільно-корисній діяльності, креативність, індивідуальні особливості.
- Задатки людини - це уроджені, обумовлені іноді генним фондом,а іноді пренатальними умовами потенційні можливості розвитку більшості анатомічних, ряду фізіологічних та деяких психічних властивостей людини. --Шутенко Тамара Григорівна (обговорення) 20:31, 29 березня 2015 (EEST)
Дякую за швидке включення у діяльність, за правильні відповіді на питання №2,3 та частково правильну відповідь №1! Зверніть увагу на відповідь до питання №1 - Ви назвали людину після народження, а як її називають до народження та у процесі соціалізації?
Продовжуємо працювати за темою "Психологія особистості: управління процесом розвитку та формування особистості учня". Дайте, будь ласка, відповіді на наступні два питання.
4. На Вашу думку, чому саме стихійний шлях, має найбільший вплив на формування особистості дитини, визначте у цьому процесі роль референтної особи [10, с. 25, 28]?
5. Назвіть критерії вікової періодизації розвитку особистості та визначте декілька психологічних новоутворень, характерних для підліткового віку [10, с. 28-29].
--З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 21:09, 30 березня 2015 (EEST)
Доброго дня Ірина Валеріївна!
Даю поправку до першого питання:
1. Організм(існування на біологічному рівні)- індивід (належність до людського роду)- особистість (виокремлення себе серед оточення,"Я")
4.Найбільший вплив на формування особистості дитини належить стихійному формуванню, бо це об*єктивний, закономірний процес.Роль референтної особи має зназний вплив для розвитку дитини на кожному етапі. Бо і вчителі, і батьки, і однолітки мають вплив на формування особистості дитини.
5.1)до 1 року - безпосередньо-емоційне спілкування з дорослими; 2) 1-3р. - предметно-муніпуляційна діяльність; 3) 3-7р. - сюжетно-рольова гра; 4) 7-10р. - навчання; 5) 10-15р. - спілкування з однолітками; 6) 15-17р. - навчально-профорієнтаційна робота. Для підліткового віку характерні такі психологічні новоутворення: наполягання на власній думці, прагнення до самостійності, самоствердження.--Шутенко Тамара Григорівна (обговорення) --Шутенко Тамара Григорівна (обговорення)--Шутенко Тамара Григорівна (обговорення) 21:12, 7 квітня 2015 (EEST)
Дякую за вірну корекцію відповіді на питання №1, за правильну відповідь на питання №4 та частково правильну відповідь на питання №5.
Питання №5: Ви назвали психологічні новоутворення, характерні для підліткового віку та провідний вид діяльності (це перший критерій) за віковими етапами, а питання - про критерії вікової періодизації розвитку особистості (потрібно назвати ще два).--З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 13:06, 17 квітня 2015 (EEST)
Продовжуємо заняття, сьогодні, протягом двох пар, ми закінчимо розгляд теми "Психологія особистості: управління процесом розвитку та формування особистості учня" (2 заняття - 4 год, одне заняття - два питання). Дайте, будь ласка, відповіді на останні чотири питання.
6. Дайте короткий опис людини, для якої характерний комплекс «змішування ролей» [10, с. 30-31].
7. Які особистісні тести Ви знаєте (достатньо одного прикладу: назва та що діагностує) [10, с. 76-93]?
8. Як учитель засобом свого предмету чи організовуючи виховну діяльність може здійснити діагностику відносно соціопсихофізіологічного портрету особистості учня (на прикладі однієї особистісної характеристики) [10, с. 43-44, 47-60, 76-93]?
9. На Вашу думку, чи враховуються зони актуального та найближчого розвитку учнів при організації навчально-виховного процесу на сучасному етапі розвитку освіти (коротко обґрунтуйте свою відповідь) [10, с. 29]?
Доброго вечора Ірина Валеріївна! Даю виправлення до п'ятого питання До критеріїв вікової періодизації розвитку особистості відносять: соціальну ситуацію розвитку, провідний вид діяльності, психологічні новоутворення. ПНУ підліткового віку – основне новоутворення, на думку Л.Виготського, у психіці підлітка, з’ясувати соціальну ситуацію у розвитку, що у кожному віці передбачає неповторну систему стосунків дитини і середовища, почуття дорослості, потреба у самоствердженні.
6. Для комплексу «змішування ролей» характерне поєднання різних соціальних ролей. Наприклад: хлопчик виконує роль сина, учня, члена спортивної команди, товариша, громадянина. 7. Особистісним тестами є методи діагностики, за допомогою яких визначаються різні характеристики особистості. Наприклад: Проективна методика "Неіснуюча тварина", за допомогою якої можна визначити деякі прояви психічного світу особи. 8. Пропонуючи зробити характеристику історичного героя, учень висловлює свою позицію до його вчинків, поведінки, стилю життя. І таким чином підкреслює свої особливі риси характеру, прояв темпераменту. 9. Зони актууального і найближчого розвитку учнів обов'язково враховуються при організації навчально-виховного процесу. Тому, що, розглядаючи певні життєві ситуації, ми можемо потрапити у "болючу точку" дитини (втрата близьких, конфлікти у сім'ї). Цим самим ми можемо відштовхнути від себе дитину, викликати відразу до предмету. Дякую за увагу! --Шутенко Тамара Григорівна (обговорення) 18:48, 19 квітня 2015 (EEST)
Дякую за відповіді!
Дякую за співпрацю!
До зустрічі на наступних заняттях у вікі-просторі. --З повагою, Сидоренко Ірина Валеріївна (обговорення) 09:39, 17 квітня 2015 (EEST)