Грунська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу А.М. Діхтяренка

Матеріал з HistoryPedia
Версія від 11:22, 25 листопада 2015, створена Лавриненко Валентина Яківна (обговореннявнесок) (Скасування редагування № 88494 користувача Лавриненко Валентина Яківна ([[User talk:Лавриненко Валенти...)

Перейти до: навігація, пошук

Історія Грунської школи

Грунська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу А.М. Діхтяренка Охтирської районної ради Сумської області.

Рік заснування – 1902 р.

Адреса: 42733, Сумська обл., Охтирський р-н., с. Грунь, пл. Комсомолу, 1, e-mail: <a href="mailto:grun_shkola@hotmail.com">grun_shkola@hotmail.com</a>, телефон: 0544691274, 0544691275.

Веб-сайт:   <a href="https://sites.google.com/site/grunskazos/" rel="nofollow" target="_blank">https://sites.google.com/site/grunskazos/</a>

[" data-type="toc" data-props="align:left;maxDepth:6;width:450;" style="display:block;text-align:left;margin-right:auto;" height="300" width="450">]


Зміст

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Школа носить ім’я Героя Радянського Союзу А.М. Діхтяренка.

Андрій Миколайович Діхтяренко – випускник школи. З дитинства мріяв стати льотчиком, і його мрія здійснилася . У 1935 році закінчив льотну школу в місті Кача. У Радянській Армії -  з 1931 по 1942 р.

11 липня 1942 року не повернувся з бойового завдання. Велику Вітчизняну війну почав командиром ескадрилії. За 10 збитих ворожих літаків у повітряних боях і 2 знищених на землі, проявлений героїзм і відвагу в боротьбі з загарбниками Указом Президії Верховної Ради СРСР від 21 серпня 1942 року Діхтяренку А. М. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Рада Міністрів України постановою від 28 грудня 1965 року «Про присвоєння загальноосвітнім школам УРСР імені Героїв Радянського Союзу і видатних українських радянських письменників» присвоїла Грунській середній школі Охтирського району ім’я Героя Радянського Союзу А. М. Діхтяренка, у минулому учня цієї школи.

<img src="https://sites.google.com/site/grunskazos/_/rsrc/1365491258485/home/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE.jpg" style="color:rgb(107,93,64);font-size:13.3333px;text-indent:36px;line-height:1.6;display:block;margin-right:auto;margin-left:auto;text-align:center;width:100%" border="0">

 Є на планеті дороге серцю кожної людини місце - школа… Кожного ранку, мов маленькі гомінливі струмочки, зливаючись у єдиний бурхливий потік, сходяться сюди діти.

Можна назвати її по-різному: берег дитинства, храм науки, країна дитячих мрій. Усе це – рідна школа.

Для дітей школа завжди була корабликом дитинства, для вчителів – надійним причалом, куди потрапляли за покликом серця. Для багатьох поколінь грунян школа завжди залишалася маяком, що освічував шлях до високої мрії.

Історія школи... Для учнів, випускників минулих років, односельців – це сторінка історії їхнього життя.

              Ти стоїш, моя школо, поміж інших будинків,

Незнайома чужим, але рідна мені.

Я пройду ще багато – світ навколо великий,

Та ніколи тебе не забуду, о ні!


Відсвятковано радісне свято –

Школі рідній -  пора золота.

Їй сто років, та вічно, як мати,

Вона в дітях своїх молода.


Школа носить імя  Діхтяренка.

Це славетний наш льотчик-герой.

Його мужність у роки буремні

Описав ще Борис Полевой.


За сторіччя Грунська наша школа

Серед бур і життєвих вітрів

Дала світу відважних Героїв

І невтомних сільських трударів.


ЇЇ учні завжди прославляли

На фронтах, на полях, у піснях,

Світлу згадку про неї лишали

Крізь роки назавжди у серцях.


Вчителі наші мудрі й терплячі,

Мають досвід і вдосталь ідей,

Вчать добра своїх учнів, а значить –

З них виховують справжніх людей.

Приміщення № 1 теперішньої Грунської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу А.М. Діхтяренка Охтирської районної ради Сумської області збудоване Зінківським земським повітом у 1902 році. Місце забудови являло собою пустир під місцевими назвами «Майдан», «Селітряні бурти». Школа розпочала роботу в 1902-1903 рр. під назвою «Грунська земська жіноча школа Зінківського повіту».

До 1910 року курс навчання в початкових класах тривав три роки. У 1910 році вийшов наказ Міністерства освіти про збільшення терміну навчання до 4-х років.

Школа нараховувала на той час 100-115 дівчаток. Керували процесом усього три вчителі. Мовою викладання була російська.

Після Жовтневої революції ця маленька школа відчинила двері всім верствам населення. Впроваджувалося семирічне навчання. Грунська школа – перша семирічка в межах Грунського району.

<a href="https://sites.google.com/site/grunskazos/istoria-skoli/1%D0%B5%D0%BD.jpg?attredirects=0"><img src="https://sites.google.com/site/grunskazos/_/rsrc/1365492034681/istoria-skoli/1%D0%B5%D0%BD.jpg?height=400&width=200" style="display:inline;float:left;margin:5px 10px 0px 0px" border="0"></a>

Колектив освітян цього навчального закладу вже зріс до 15 чоловік. Кількість бажаючих отримати освіту була велика, а приміщення школи – маленьким. Тому громадськість й органи місцевої влади порушили клопотання про побудову нового приміщення.

У 1927-1928 рр. було зроблено добудову приміщення старої школи. На цей час вже відкрилися семирічки в селах Куземен і Комиші.

Наш освітній заклад спочатку іменувався «Районна опорна школа», а пізніше – «Районна зразкова школа».

25 серпня 1938 р. вийшла постанова ЦК ВКП(б) «Про навчальні програми і режим у початковій і середній школі».

Документ сприяв докорінному поліпшенню роботи. Школа відмовилась від бригадно-лабораторного методу, основою став урок, який веде вчитель.

У 1935 році школа була реорганізована, термін навчання продовжився до 10 років. Перший випуск Грунської десятирічки відбувся у 1938 році.

У післявоєнний період школа працювала в 3-х приміщеннях. У цей час у її стінах навчалися школярі різного віку, бо були «переростки» - молодь, яка під час війни не мала змоги навчатися.

Для проведення уроків фізкультури і фізкультурно-масової роботи в 1960 році окремим приміщенням побудовано спортивну залу.

<img src="https://sites.google.com/site/grunskazos/_/rsrc/1365492154345/istoria-skoli/2%D0%B5%D0%BD.jpg?height=290&width=320" style="display:inline;float:left;margin:5px 10px 0px 0px" border="0"> З 1966 року почала працювати школа продовженого дня.

Така реорганізація навчального процесу вимагала збільшення кількості вчителів. Педагогічний колектив став налічувати 40 чоловік.

Наприкінці 60-х початку 70-х років школа перейшла на кабінетну систему навчання.

Середню освіту здобували в Грунській школі діти з навколишніх сіл. Тому в 1975-1976 роках було збудовано приміщення пришкільного гуртожитку.


КЕРМАНИЧІ НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

Сучасне нашої школи – це Океан, у якому зустрінеш і підводні рифи буденної праці, і бурхливі течії творчості, і могутню високу хвилю натхнення.

У шкільному Океані вирує життя. Це не тиха гавань. І керувати в цьому Океані ой як не легко.

Та на капітанському містку вмілий рульовий, який сміливо і впевнено обминає підводні рифи, чутливо вловлює вітер змін в освіті, надихає всіх долати шторм. Це директор школи.

Багато штормів витримала на своєму шляху за сторіччя Грунська школа. Вистояла і продовжує функціонувати завдяки вмілим і мудрим керманичам, досвідченим капітанам. Багато їх несло варту на капітанському містку.

Одним із перших директорів закладу була Олександра Федорівна Сахновська. Та й назвалася вона на той час по-іншому – завідувач. А коли на початку 20-х років школа відчинила двері всім верствам населення і згодом у межах Грунського району стала першим семирічним навчальним закладом, керівництво прийняв Микола Олександрович Синьогубкін.

Скільки дітей бажало отримати на той час освіту! Та школа була такою маленькою, що не могла вмістити всіх бажаючих у своїх стінах. І ось наприкінці 20-х років було зроблено добудову. Приміщення старої школи набуло нового вигляду і стоїть, збираючи в свої стіни дітлахів, до цього часу.

Не припиняв своєї роботи навчальний заклад і в період страшного голодомору 1932-1933 років. Виснажені, опухлі від голоду дітлахи продовжували ходити до школи, вони тягнулися до знань, як квіти до сонця. У період голодомору в школі працювала їдальня, в якій, як згадує Калініченко К.Г., кухар під строгим контролем директора годувала всіх дітей. А коли учень був відсутній, зразу відвідували його батьків. Адже в ті страшні роки в Груні траплялися випадки людоїдства.

Перед початком Великої Вітчизняної війни, а саме в 1937 році, до Груні прибув Суддя Федір Трохимович, який у цей час і очолив педколектив Грунської школи і разом з тим викладав українську мову та літературу. У цей період відбулися кардинальні зміни в роботі освітянського осередку.

З 1938 року в Груні працює заклад з десятирічним терміном навчання і, що найголовніше, для його роботи побудовано двоповерхове приміщення. А в сумлінного, енергійного директора Ф.Т. Судді було ще кілька планів. Та не судилося їм збутися. Усе перекреслила війна. Федір Трохимович з перших днів окупації пішов у партизанський загін, що діяв на території Грунщини. У січні 1942 року директор школи разом з іншими партизанами був закатований німецько-фашистськими загарбниками в місцевому парку.

На школу під час тимчасової окупації не можна було без жалю дивитися. Приміщення зайняті німцями під казарми, склади, а найстрашніше, що їх використовували як конюшню. Діти з жахом спостерігали, як німецькі солдати по-звірячому нищили шкільне майно, для опалення рубали парти, столи.

Після звільнення Груні від окупантів та в повоєнні роки естафету директорства в місцевій школі приймає Артюшенко Микола Тихонович – людина чесна, правдива і справедлива.

Пізніше директором школи стала Стешенко Оксана Панасівна. На відміну від своїх попередників вона була місцевою жителькою, до того ж випускницею цієї школи. За час її керівництва навчальний заклад мав найбільшу наповнюваність – навчалось у ньому більше, ніж 900 учнів. Випускники тих років згадують, що дисципліна в школі за Оксани Панасівни була “залізною”. Будучи вимогливою, перш за все, до себе, цього вона вимагала від своїх колег та учнів. Як і попередні керманичі школи, Стешенко Оксана Панасівна залишила після себе вагомий слід: її заслугою стало те, що, перебуваючи на посаді директора, посприяла побудові шкільної спортивної зали для занять фізкультурою і спортом.

Мабуть, не буде помилкою те, що найдовше директорську посаду у Грунській середній школі обіймав Рябченко Дмитро Андрійович. Він очолив заклад у 1967 році і працював на цій посаді до 1982 року. Учасник Великої Вітчизняної війни, служив у славнозвісній авіаескадрильї “Нормандія-Німан”. Школярі завжди з гордістю згадували цю сторінку життя їхнього директора і пишалися ним. А школа саме в той період почала завойовувати авторитет і визнання. У сільському історико-краєзнавчому музеї зберігається безліч нагород, які засвідчують цей факт. Навчальний заклад перейшов у ті роки на кабінетну систему навчання. Середню освіту в ньому здобували, крім грунян, діти з навколишніх сіл. Для них було збудовано пришкільний гуртожиток.

У 80-ті роки школу очолив новий молодий, енергійний, працьовитий директор. Це був Шевченко Василь , який пропрацював на цій посаді близько десяти років. У цей час керівник велику увагу приділив зміцненню навчально-матеріальної бази школи та розвитку ініціативи й творчості педагогів і вихованців. Глянула стара школа на світ новими вікнами, змінили свій внутрішній інтер’єр предметні кабінети, шкільна їдальня, рекреації. Зріс рейтинг освітнього закладу. Учні протягом 10 років виборювали першість у районі у Всеукраїнських предметних олімпіадах. Старання й ентузіазм Шевченка В. М. не пройшли повз увагу керівництва району. Василь Михайлович отримав підвищення – він став завідуючим відділом освіти Охтирської районної державної адміністрації.

У школу знову прийшов новий директор. Коляда Олександр Вікторович, колишній випускник цього навчального закладу, очолив педагогічний колектив 1995 року. Він – Відмінник освіти України, старший учитель. Людина врівноважена, порядна, принципова і водночас добра. Його люблять і поважають учні ще й за те, що викладає найсучасніший і найулюбленіший предмет – інформатику. Традиції, започатковані попередниками, новий директор підтримує, розвиває і примножує. Школа продовжує посідати одне з перших місць у районі за показниками якості освітніх послуг.

Грунська школа має давні традиції комп’ютеризації навчального процесу. У 1985 році запроваджено вивчення нового предмета – інформатики. За цей період було пройдено шлях від програмованих калькуляторів до комп’ютерів Pentium та підключення до всесвітньої мережі Internet. Пов'язаний цей період з ім’ям учителя Коляди О. В.

У 1992 році з отриманням IBM – сумісних комп’ютерів школа одна з перших у Сумській області включилась у реалізацію пілотного проекту « Пошук-2 ». Ним передбачалося використання комп’ютерів у різних формах навчального процесу в якості демонстраційного, навчального, контролюючого, обчислювального, довідкового засобу.

Враховуючи можливості ком’ютера у збереженні та обробці інформації, організації діалогу з користувачем, з’явилась можливість впроваджувати нові високоефективні форми навчання.

Протягом останнього десятиріччя поповнювалося програмне забезпечення кабінету інформатики.

Уже в ті роки школа мала й використовувала програмні засоби з фізики, математики, хімії, біології, української та англійської мов, початкових класів, історії України, правознавства, зарубіжної літератури, географії .

У 1991 - 1997 роках учні навчального закладу результативно виступали на обласних олімпіадах з інформатики. А Лавриненко Роман три роки підряд виборював перемогу на Всеукраїнських конкурсах програмістів, був призером Всеукраїнської олімпіади з інформатики та обчислювальної техніки.

У 1986 році навчальний заклад перейшов на одинадцятирічне навчання. Із 2000-2001 н.р. працює за дванадцятибальною системою оцінювання.

У 2002 році Грунська загальноосвітня школа відзначила свій столітній ювілей. Педагогічний колектив на цей час налічував 29 педпрацівників. З них спеціалістів вищої категорії – 11 чоловік, першої – 13, другої категорії – 1, спеціалістів – 4. Серед педагогів вищої категорії – 2 вчителі-методисти, 5 – старших учителів.

Учнівський колектив складається з 317 учнів, 30 з яких – відмінники навчання.


СІЯЧІ РОЗУМНОГО, ДОБРОГО, ВІЧНОГО

Наша школа – це наша історія. У ній працювала велика педагогічна сім’я, старші наставники, люди, які віддавали розум, серце, душу й здоров’я дітям. Пошук!.. Натхнення!.. Творчість!..Це стосується ветеранів педагогічної праці. Вони присвятили своє життя служінню великій справі виховання та навчання дітей.

Важливу роль у становленні людини належить учителю. Взірцем подвижницької праці на освітянській ниві для учнів Грунської ЗОШ були, є й будуть педагоги, які віддають усі свої сили, знання, час для того, щоб діти стали освіченими й добрими людьми. Перший крок у цій справі роблять учителі-класоводи. Багато залежить від якості зернят тих знань, що сіють вони в серці маленької дитини.

Перша вчителька. Вона завжди живе в серці й молодшого школяра, і випускника. Чуйна, добра і в той час вимоглива... Саме такою залишилася в пам’яті багатьох поколінь Іванюта Тетяна Василівна, яка майже 40 років пропрацювала на освітянській ниві, сіючи в дитячі душі розумне, добре, вічне. Учителька віддала школі багато душевних і фізичних сил. Її називали дочкою полтавських степів, бо приїхала із села Гоголєво на Грунщину в середині 30-х років до школи, де працювала разом із Іваненко Олександрою Гнатівною, Олександрою Петрівною Пасян та Анастасією Панасівною Шандрополь. Тетяна Василівна завжди ставилася з повною відповідальністю до праці, сумлінно виконувала свої обов’язки. Дитячі допитливі обличчя аж сяяли від щастя, коли вчителька заходила до класу. Тетяна Василівна ходила між рядами, і кожному хотілося її щораз покликати, запитати й виконати завдання якнайкраще. Вона ж завжди проявляла материнську любов до дітей.

Розвиваючи в учнів допитливість, кмітливість, фантазію, уміння цікаво передавати думки й спостереження, класовод привчала до праці, охайності, утверджувала найкращі людські риси: людяність, дружбу, вірність, милосердя.

За високі досягнення в справі навчання і виховання Іванюту Тетяну Василівну було нагороджено орденом Леніна.

Грунська школа завжди давала й дає міцні знання, бо вчителі постійно ставили перед своїми вихованцями високі вимоги щодо навчання. Батьківщина високо оцінила працю таких учителів:

Пасян Олександра Петрівна – учитель початкових класів, нагороджена медаллю «За трудову відзнаку»;

Педько Оксана Павлівна – вихователь групи продовженого дня, нагороджена медаллю «За трудову відзнаку»;

Сосницька Надія Данилівна – учитель математики, нагороджена медаллю «За трудову відзнаку".

Грізні роки Великої Вітчизняної війни зруйнували мирний устрій держави. Знищене ворогом, треба було відновлювати, піднімати з руїн.

Особливої уваги потребували в повоєнний період діти: війна осиротила їх, позбавила дитинства. Країні потрібні були люди, які б допомогли дітям війни забути страхіття, що тривали кілька окупаційних літ. І колишні офіцери, солдати, санітарки сідали за парти вищих навчальних закладів, щоб опанувати премудрості педагогіки. Ці люди в повній мірі відчули на собі негаразди воєнних років, дивилися в холодні очі смерті, та не закам’яніли їх серця, не зачерствіли душі. Чуйні, мудрі педагоги-ветерани прийшли в школу навчати дітей не тільки грамоти, а й життєвої мудрості.

Учителі-історики Педько Олексій Степанович та Гончаренко Сергій Андрійович вивчали свій предмет не за підручниками.

Олексій Степанович був призваний до лав Червоної Армії у 1939 році і служив у складі 54 стрілецької дивізії Карельського фронту. Воювати з німецько-фашистськими загарбниками розпочав з перших годин війни. Доля берегла його: у першому ж бою з 40 бійців живими залишилося лише двоє – він та сержант.

Багата фронтова біографія і капітана-історика Гончаренка Сергія Андрійовича: поранення, оточення, визволення країн Європи від фашистської чуми.

Незвичайна доля Баїстова Григорія Олександровича, учителя української мови та літератури, завуча Грунської школи. Уже у вересні 1941 у званні лейтенанта був направлений у стрілецький полк. Брав участь у боях на Дону, героїчно захищав Сталінград, визволяв Білорусію, Румунію. Був тяжко поранений. Цей вимогливий , інколи навіть суворий педагог, не одного бешкетника перевиховав, бо після співбесід із ним, інвалідом війни, було соромно та й страшнувато порушувати дисципліну.

Невеличкий на зріст, спокійний, завжди усміхнений Івах Микола Митрофанович кохався в українському слові. Колишній мінометник немовби прагнув надолужити роки, згаяні на фронті: скільки навколо прекрасного в житті, і все це треба донести до дітей. Він читав напам’ять поеми Т. Шевченка, безмежно любив творчість Лесі Українки. Його уроки української літератури були справжніми концертами.

Мріяв ще учнем про вчительську професію Лебединець Володимир Петрович. Жорстока війна змінила його плани. У складі 100-ї стрілецької дивізії І Українського фронту Володимир Петрович захищав рідну землю, пішовши на фронт добровольцем.

Важко навіть уявити життя молодих тендітних дівчат, які в роки війни нарівні з чоловіками воювали на фронтах, наближаючи жадану перемогу.

Надточій Марія Андріївна та Дяченко Віра Гаврилівна юними потрапили на фронт. Віра Гаврилівна – боєць протиповітряної оборони Сталінградського фронту. Це місце було справжнім пеклом, ворог скаженів, лютував від власного безсилля. Розпечений метал зеніток обпікав руки, стояв нелюдський гул літаків, бомб, будинків, які мов сірникові коробки, розсипались на очах. Після війни, працюючи в Грунській школі вчителем російської мови та літератури, Віра Гаврилівна говорила, що вижити в ті жахливі роки їй допомогла віра в перемогу.

Віра в мирне майбутнє допомогла на фронті і Надточій Марії Андріївні. Завжди з болем згадувала жінка подруг-фронтовичок, які залишилися навічно молодими в її пам’яті. Марія Андріївна кілька десятиліть навчала дітей хімії.

Любові до життя, професії, дітей училися у ветеранів педагогічної праці молоді вчителі. У Книгу Пошани навчального закладу заненсено імена кращих. Згадаємо їх учительські долі...

Вельбой Лідія Павлівна народилася 12 липня 1945 року в с. Чупахівка Охтирського району Сумської області. Після закінчення місцевої школи вступила на навчання до Лебединського педагогічного училища й по закінченню його одержала спеціальність учителя початкових класів.

Із 1965 року довгий час працювала в Грунській середній школі вихователем групи продовженого дня. Роботу поєднувала із заочним навчанням у Харківському державному університеті імені М. Горького, здобула фах учителя історії та суспільствознавства й була переведена на посаду вчителя історії та суспільствознавства.

Вельбой Л.П. добросовісно ставилася до виконання посадових обов’язків. Розуміла важливість вивчення історії в школі, формувала в учнів здатність аналізувати історичні події й давати їм власні оцінки. Велику увагу звертала на виховання патріотичних і моральних рис характерів вихованців.

Учителька творчо використовувала передовий педагогічний досвід, нові форми й методи організації навчально-виховного процесу.

Постійно була зразковим класним керівником. Взаємовідносини з учнями й батьками будувала на основі демократизму й гуманістичної педагогіки співробітництва.

Створила в школі один із кращих навчальних кабінетів - історії та суспільствознавства. Систематично дбала про зміцнення його матеріально-технічної бази й естетичного вигляду.

Багато років очолювала районне методичне об’єднання вчителів історії та суспільствознавства.

Брала активну участь у створенні шкільного музею бойової і трудової слави, сільського краєзнавчого музею. Довгий час була його завідуючою на громадських засадах і позаштатним екскурсоводом.

За високі досягнення в навчанні й вихованні підростаючого покоління Вельбой Л.П. у 1984 році було присвоєно педагогічне звання «Старший учитель».

Лишенко Наталія Андріївна народилася 12 квітня 1937 року в м. Городні Чернігівської області.

У 1959 році закінчила філологічний факультет Ніжинського державного педагогічного інституту ім. М.В. Гоголя й була призначена на посаду вчителя російської мови і літератури в Грунську школу-інтернат.

Із 15 серпня 1967 р. до виходу на пенсію за віком працювала в Грунській середній школі імені Героя Радянського Союзу А.М. Діхтяренка вчителем російської мови та літератури.

Лишенко Н.А. протягом усього трудового життя добросовісно працювала на ниві освіти, навчала вихованців добре володіти російською мовою як засобом міжнаціонального спілкування, мала глибокі й міцні знання з предмету.

У 1987 р. за високі досягнення в навчанні й вихованні підростаючого покоління була нагороджена знаком «Відмінник народної освіти».

Завдяки впровадженню в практику роботи передового педагогічного досвіду старшого вчителя середньої школи № 33 м. Кіровограда А.В. Шеховцової, ефективному й раціональному використанню унаочнення, технічних засобів навчання, її уроки відзначалися високою ідейністю, науковістю та належним методичним рівнем проведення.

Довгий час очолювала шкільне методичне об’єднання, була наставником молодих учителів.

Брала активну участь у житті трудового колективу й села, виступала в художній самодіяльності.

Користується заслуженим авторитетом у Грунській територіальній громаді.

Криворучко Валентина Дмитрівна народилася 1941 року в с.Грунь Охтирського району Сумської області.

Із 1947 р. по 1957 р. навчалася в Грунській середній школі.

У 1959 р. вступила на заочний відділ до Харківського державного університету імені М. Горького і закінчила його в 1965 р.

Трудова діяльність почалася з 1958 р. Працювала в редакції районної газети «Ленінський шлях» коректором. Пізніше лаборантом, вихователем Грунської допоміжної школи-інтернату.

У 1968 році була прийнята на посаду вихователя групи продовженого дня Грунської середньої школи, а з 1971 р. до виходу на заслужений відпочинок працювала вчителем української мови та літератури.

До виконання своїх обов’язків відносилася сумлінно, уроки проводила на високому науково-теоретичному й методичному рівні. Забезпечувала якісне навчання, виховання і підготовку молоді до самостійного життя. Значна частина її вихованців закінчили школу із золотими й срібними медалями та обрали фах учителя української мови та літератури, журналіста.

Криворучко В. Д. багато часу і зусиль віддала створенню сучасного кабінету української мови та літератури в школі, який і на даний час є одним із кращих у навчальному закладі.

Не стояла осторонь громадського життя школи й села. Була активною учасницею художньої самодіяльності сільського Будинку культури. Її вишивки, макраме, в’язання гачком неодноразово демонструвалися на сільських і районних виставках декоративно-прикладного мистецтва. Багато років працювала позаштатним екскурсоводом Грунського літературно-меморіального музею Остапа Вишні.

За високі досягнення в справі навчання і виховання молодого покоління Криворучко В.Д. було нагороджено у 1986 р. знаком «Відмінник народної освіти», а в 1991 році присвоєно звання «Старший учитель».

Щоб жити і рости, дитині потрібна радість від того, що вона є на білому світі, що її люблять, від неї чекають добрих справ і вчинків. У цьому роль школи і вчителя в житті вихованц важко переоцінити. Тунік Надія Володимирівна дотримується правила: роби так, щоб дитина прокидалася вранці і хотіла йти до школи, спілкуватися з учителем, товаришами, а проживши в школі день, говорила вчителеві: до побачення, до зустрічі завтра...

Кожен досвідчений учитель має власний стиль роботи, свої нахили та уподобання, поза працею не уявляє свого життя. А Надія Володимирівна має особливий хист до педагогічної праці.

Тунік Н.В. працювала вчителем початкових класів із 1971 р. Добросовісно виконувала посадові обов’язки, виявляла високий рівень професіоналізму, педагогічної майстерності, ініціативи. Її уроки відзначалися нестандартністю, розвитком пізнавальної активності і творчості учнів. Класовод систематично виховувала моральні якості, національну гідність школярів, дбала про зміцнення здоров’я, фізичний розвиток.

Останні роки вчителька працювала над проблемою “Виховання людини, особистості, здатної до саморозвитку, самореалізації”. Унаслідок цього значна частина вихованців зростають творчими особистостями: гарно співають, грають на музичних інструментах, майстерно декламують і пишуть вірші.

Про результативність праці вчителя свідчить те, що 59% школярів оволодівають знаннями на високому і достатньому рівні, підтверджують ці результати під час навчання в основній школі. Учениця Тунік Н.В. Мельникова А. у 2004 р. стала переможцем обласної олімпіади та призером Всеукраїнської - з рідної мови. У 2005 р. Тунік Н.В. було присвоєноо звання «Вчитель-методист» та нагороджено вчителя знаком «Відмінник освіти України».

Тунік Н.В. – переможець районного конкурсу “Класний керівник року - 2004” та учасник обласного.

Тривалий час очолювала в районі школу молодого вчителя початкових класів. Під час проведення обласного семінару директорів та заступників загальноосвітніх навчальних закладів було проведено творчий портрет Тунік Н.В. “Творчий учитель – творчий учень” з метою поширення педагогічного досвіду виховання творчої особистості в початковій школі.

Висока ерудиція, уміння й бажання працювати, постійний педагогічний пошук – усе це дозволило завоювати вчителю авторитет серед колег, батьків, вихованців.

Богомол Григорій Васильович народився 1939 року в с. Грунь Охтирського району Сумської області.

Працював у багатьох організаціях Охтирського району. Закінчив Охтирський технікум механізації та електрифікації сільського господарства в 1978 році. Одержав спеціальність техніка-механіка.

У 1972 році був прийнятий на посаду вчителя трудового навчання Куземенської середньої школи Охтирського району.

Із 1976 року переведений учителем трудового навчання Грунської середньої школи імені Героя Радянського Союзу А.М. Діхтяренка.

Богомол Г.В. проявив себе як досвідчений фахівець, забезпечував глибокі й міцні знання вихованців.

Сумлінним відношенням до роботи з року в рік досягав належної результативності праці. Його учні були неодноразовими призерами районних та обласних олімпіад із трудового навчання.

Багато уваги, зусиль приділяв обладнанню шкільних майстерень, зміцненню матеріальної бази школи. Робоче місце вчителя визнавалося довгий час одним із кращих у районі.

Постійно керував гуртком учнівської технічної творчості. Різноманітні вироби школярів регулярно експонувалися на шкільних, районних та обласних виставках технічної творчості, декоративно-прикладного й ужиткового мистецтва.

Богомол Г.В. велику увагу приділяв організації суспільно корисної продуктивної праці школярів.

Брав активну участь у громадській роботі школи, села. Активний учасник художньої самодіяльності, співав у хорі і грав на гармошці при Грунському будинку культури.

Неодноразово визначався переможцем соціалістичного змагання. У 1988 році був занесений на районну Дошку пошани.

За високі досягнення в справі навчання, виховання, підготовки школярів до самостійного життя й праці в народному господарстві був нагороджений у 1990 році знаком «Відмінник народної освіти".

З 1973 року працює в школі вчитель української мови та літератури Лавриненко Валентина Яківна, з них чверть століття - заступником директора з навчально-виховної роботи.

Народилася 7 жовтня 1952 року в с. Високому Охтирського району Сумської області.

У 1969 р. закінчила Охтирську середню школу № 4 й була зарахована студенткою Сумського педінституту ім. А.С. Макаренка. По закінченню вузу направлена на посаду вчителя української мови на літератури Грунської середньої школи.

Валентина Яківна народжена бути вчителем. Любить професію, предмет і дітей. Про таких кажуть: учитель від Бога. Вона постійно виявляє високий рівень професіоналізму, педагогічної майстерності, ерудиції, загальної культури, ініціативи й творчості.

Завдяки вмілому застосуванню й творчому розвитку передового педагогічного досвіду, інноваційних технологій, у тому числі комп’ютерних, її уроки, позакласна робота відзначаються науковістю, нестандартністю, належним виховним потенціалом і забезпечують високу результативність праці.

Особливу увагу Валентина Яківна приділяє роботі зі здібними та обдарованими дітьми, претендентами на нагородження золотими медалями. За роки педагогічної діяльності вчителька виростила 19 медалістів. 20 її випускників пов’язали життя з професією вчителя української мови та літератури, журналіста.

Молоді педагоги вчаться у Валентини Яківни, прагнуть бути схожими на неї. Вона ж щиро радіє їх першим успіхам.

Сумським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти вивчено й упроваджено в практику досвід заступника директора з навчально-виховної роботи Лавриненко В.Я. з проблеми “ Внутрішкільна методична робота – важлива ланка в системі підвищення кваліфікації педагогічних кадрів”.

Неодноразово нагороджувалася Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України. У 1987 р. одержала знак «Відмінник народної освіти». У 1996 р. їй присвоєно педагогічне звання «Вчитель-методист».

Досвід Лавриненко В.Я. як вчителя-методиста вивчається не тільки в школі, районі, а й в області.

Брала участь у районних конкурсах «Учитель року - 1996» у номінації “українська мова та література» і виборола І місце та «Учитель року-2004» в номінації «заступники директорів з навчально-виховної роботи» (І місце, учасник обласного конкурсу).

Учителька пропагує творчість земляка-гумориста Остапа Вишні, є упорядником збірки спогадів «Остап Вишня – наш земляк», позаштатним екскурсоводом Грунського народного літературно-меморіального музею письменника.

Займає активну життєву позицію: багато років виконувала обов’язки заступника голови виконкому Грунської сільської ради, голови територіальної виборчої комісії.

Вранішнє сонце несміливо виглянуло з-за хмар і розсипало свої перші промені по поверхні річки Грунь.

Русява струнка дівчина вдивлялася в казкову красу ранку, що сходив над рідним селом Синівкою Липоводолинського району Сумської області після шкільного випускного вечора, стоячи на порозі самостійного життя.

Скільки пам’ятають її односельці,- завжди в гурті малюків: причісує дівчаток, змащує соками трав подряпини на руках і ногах хлопчаків, співає, веселиться разом із ними, читає книжки. Була вона душею учнівського колективу, помічницею вчителів. То ж про вибір професії не потрібно було довго думати. Місцем навчання став Сумський педінститут.

По його закінченню в 1974 році Бублик Лариса Іванівна вперше переступила поріг Грунської середньої школи.

Не раптом і не відразу знайшла вчителька себе. Болісні роздуми, заглиблення в наукову літературу… І зупинилася Лариса Іванівна на проблемі «Виховання в учнів інтересу до предмету, прищеплення любові до точних наук, до творчої самостійної праці».

Учителька міркує так: педагоги повинні працювати не на вчора, а на завтра. Нам потрібно бачити у вихованцях людину майбутнього, а не впадати в розпач від сьогоднішнього складного життя. Вона каже учням: урок закінчився, ти, можливо, забудеш цей матеріал, але залишиться сходинка, на яку піднявся до вершини людини, - уміння міркувати, аналізувати, бути відповідальним, бажати робити щось корисне.

Бублик Л.І. добросовісно виконує посадові обов’язки, виявляє високий рівень професіоналізму, педагогічної майстерності, ініціативи й творчості.

Нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України. У 2000 р. вчителя вищої кваліфікаційної категорії Бублик Л.І. нагороджено знаком «Відмінник освіти України» та присвоєно звання «Старший учитель».

Завдяки вмілому застосуванню досвіду Л.М. Волобуєвої з модульно-розвивального навчання, роботі над проблемою розвитку математичної освіти в умовах диференціації та індивідуалізації, особистісної орієнтації її уроки відзначаються науковістю, проблемністю, нестандартністю, пошуковою діяльністю школярів, сприяють розвитку ініціативи й творчості здібної та обдарованої сільської молоді.

Її вихованці систематично беруть участь у Всеукраїнських предметних олімпіадах із математики і виборюють призові місця в ІІ етапі.

Бублик Л.І. наполегливо працює з претендентами на нагородження золотими і срібними медалями. Десять учнів закінчили школу із золотими і срібними медалями.

Учителька проводить значну позакласну роботу по предмету. Учням цікаво брати участь у КВВ, брейн-рингах, змаганнях, вікторинах тощо.

Бублик Л.І. доброзичлива, принципова у стосунках із дітьми, батьками, колегами. Користується заслуженим авторитетом у школі й територіальній громаді.

Криворучко Тетяна Олександрівна народилася 13 квітня 1957 року в с. Жигайлівці Тростянецького району Сумської області.

У 1974 р. закінчила із золотою медаллю Охтирську середню школу № 1. У народі говорять: чим більше віддаєш, тим більше повертається до тебе. Саме такою живе серед людської вдячності, любові, у мирі й злагоді зі своєю душею, совістю й людьми вчитель-методист російської мови та зарубіжної літератури Криворучко Тетяна Олександрівна – мудрий, талановитий педагог, яка добре знає свій предмет, уміє в доступній формі донести учням навчальний матеріал, цікаво розповідати

Із 1974 по 1978 р. навчалася в Сумському державному педагогічному інституті імені А.С. Макаренка.

У Грунській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів працює з 1978 року.

Добросовісно виконує посадові обов’язки, виявляє високий рівень професіоналізму, педагогічної майстерності, ініціативи й творчості.

Завдяки вмілому застосуванню й творчому розвитку педагогічного досвіду Шеховцової А.В. з використання міжпредметних зв’язків у процесі викладання літератури, її уроки відзначаються науковістю, проблемністю, нестандартністю, пошуковою роботою школярів, високим рівнем виховання.

Щороку учні Криворучко Т.О. посідають перші місця у ІІ турі Всеукраїнських предметних олімпіад, беруть участь в обласних.

Учителька нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України, у 2003 р. їй присвоєно звання «Вчитель-методист».

У 2000 році Криворучко Т.О. брала участь у заочному конкурсі «Учитель року» в номінації зарубіжна література. Зайняла перше місце у районі.

Сувора й вимоглива, вона в той же час уміє встановити контакт з учнями, з розумінням підійде до їхніх проблем, допоможе утвердити власне “я” і в той же час формує в них доброзичливе ставлення до людей, високі моральні якості, норми поведінки.

Тетяна Олександрівна наділена Божою іскрою, це людина, яка постійно працює над удосконаленням своїх можливостей, і в цьому - її творчість. Це професіонал своєї справи.

Криворучко Т.О. 15 років є керівником районного методоб’єднання вчителів російської мови та зарубіжної літератури. Її досвід з проблеми “Діалог культур” вивчено і впроваджено в практику вчителів на рівні області.

Користується заслуженим авторитетом у педагогічному колективі та сільській територіальній громаді. Протягом багатьох років виконує обов’язки обрядового старости.

Ващенко Валентина Яківна народилася 20 жовтня 1955 р. в с. Довга Лебединського району Сумської області.

Закінчила Василевську середню школу.

У 1974 р. вступила до Сумського державного педагогічного інституту імені А.С. Макаренка і в 1979 р. закінчила повний курс названого інституту за спеціальністю біологія та хімія й була направлена в Грунську середню школу.

Ващенко В.Я. в Грунській ЗОШ І-ІІІ ступенів на посаді вчителя хімії та біології працює 24 роки. Має відповідну фахову підготовку, досконало володіє методикою викладання предметів.

Її уроки завжди цікаві, нестандартні. У практику роботи вчителька впроваджує інноваційні форми, зокрема інтерактивні, комп’ютерні технології, інтеграцію навчання.

Значну увагу приділяє індивідуальній і диференційованій роботі, для цього використовує тестові завдання різних рівнів.

Щорічно проводить змістовну позакласну роботу, цікаві предметні тижні.

Вивчає передовий педагогічний досвід С.М. Шевченко (м. Суми) з проблеми “Активізація розумової діяльності школярів” та охоче ділиться власним.

Крім роботи в школі, Ващенко В.Я. веде поглиблений курс біології в Гунському міжшкільному навчально-виробничому комбінаті в класі медичного та екологічного профілю з підготовеи учнів до вступу до Сумського державного університету на медичний факультет.

Ващенко В.Я. - член районного методичного об’єднання вчителів хімії та біології. Керує творчою групою Грунської школи з проблеми “Інтеграція навчання”.

Високу педагогічну майстерність продемонструвала на районному конкурсі “Учитель року - 97”, де посіла І місце в номінації “хімія”.

Вихованці Ващенко В.Я. постійно беруть участь у районних предметних олімпіадах, займають призові місця.

18 випускників навчаються в різних вузах, зокрема медичного, екологічного та сільськогосподарського профілів.

У 2004 році Ващенко В.Я нагороджено Почесною грамотою МОН України, їй присвоєно звання «Старший учитель».

Як класний керівник користується авторитетом в учнів та батьків. Відзначається загальною і професійною культурою

Найбільше щастя вчителя – робити світ людяним, гуманним. У щоденній праці,  творчих пошуках пролітають роки. Більше 20 років працює в Грунській школі  вчитель-методист Шевченко Антоніна Семенівна.

 Найбільше вона цінує в людях доброзичливість і чесність. Можливо, тому й стала вчителькою, бо хоче бачити ці якості в кожному зі своїх вихованців. Це в її надійні, теплі руки  віддають батьки своїх дітей, і кожен із них пам’ятає , як вперше зайшла до класу, як освітила  ласкавим поглядом і привіталася дзвінко й весело. А потім щоранку чекали Антоніну Семенівну на подвірї школи зі своїми радощами чи прикрощами. Для учнів вона є мірилом честі і совісті.

У піклуванні про кожну особистість, намаганні зацікавити, збагатити знаннями розум, наповнити серце чуйністю відчувається її відверта, відкрита любов до дітей. 

Для колег Антоніна Семенівна не тільки вчитель, а й наставник. Довгий час,  очолюючи творчу групу вчителів початкових класів, вона ділилася з колегами досвідом з проблеми Навчання молодших школярів прийомам швидкісного читання.

Зараз Шевченко А.С. – керівник районного методичного обєднання вчителів початкових класів. Її досвід з проблеми “Взаємопов’язаний розвиток мовлення та мислення в процесі навчання – основа якісного, свідомого та глибокого засвоєння знань” вивчаються Сумським обласним інститутом післядипломної освіти педагогічних працівників.  

Звання старшого вчителя  має ще ряд найдосвідченіших педагогів: Мельникова О.І., Клименко Г.М., ТунікЛ.П., Осмоловська Л.І. Вони беруть участь у роботі районних творчих груп, методичних об'єднань учителів. Переважна більшість із них є керівниками районних та шкільних методичних обєднань вчителів.

Більша половина членів педагогічного колективу має вищу категорію. Тому вихованці посідають призові місця в предметних олімпіадах,  різноманітних конкурсах.

Хочеться зазначити, що в колектив приходить талановита, ініціативна молодь.


УЧИТЕЛІ РОКУ

Важливим критерієм якості роботи вчителів є їхня участь у щорічному конкурсі «Учитель року», де вони підтверджують свою високу кваліфікацію.

<a href="https://picasaweb.google.com/106469876932572375793/11201502#6215798676302303074"><img src="https://lh3.googleusercontent.com/-75v2XkOVB3s/VkLz9qBXj2I/AAAAAAAAA48/j6wgFu_bLrI/s200/%25D0%25BB%25D0%25B2%25D1%258F.jpg" style="display:inline;float:left;margin:5px 10px 0px 0px" border="0"></a>


1996 рік. Перший рік конкурсу “Учитель року”.

Лавриненко В.Я. Номінація – українська мова. Перше місце в районному конкурсі.


1997 рік. Ващенко В.Я. Номінація – хімія. Перше місце в районному конкурсі.


1997 рік. Шевченко А.С. Номінація – початкові класи. Перше місце в районному конкурсі. Учасник обласного конкурсу “Учитель року”.


1997 рік. Криворучко Т.О. Учасник Всеукраїнського заочного конкурсу вчителів зарубіжної літератури сільських шкіл.


1998 рік. Коляда О.В. Номінація – Інформатика. Перше місце в районному конкурсі. Учасник обласного конкурсу “Учитель року”.

1998 рік. Горлач В.М. Номінація – українська мова. Перше місце в районному конкурсі.


1999 рік. Осмоловська Л.І. Номінація – класний керівник. Заочний конкурс. Перше місце.

   2000 рік. Криворучко Т.О. Номінація – зарубіжна література. Перше місце в районному конкурсі. 

2000 рік. Мельникова О.І. Номінація – фізика. Друге місце в районному конкурсі.2001 рік. Клименко Г.М. Номінація – правознавство. Перше місце в районному конкурсі. Призер (ІІ місце) обласного конкурсу "учитель року".


                               

2003 рік. Лавриненко В.Я. Номінація – заступники директорів з навчально-виховної роботи. Перше місце в районному конкурсі. Учасник обласного конкурсу "Учитель року".                                                                   2004 рік. Гольченко В.О. Номінація – музика. Перше місце в районному конкурсі "Учитель року".


2004 рік. Тунік Н.В.  Заочний конкурс "Класний керівник року".  Перше місце.
<a href="https://picasaweb.google.com/106469876932572375793/11201512#6215806622562925954" imageanchor="1" style="font-size:large;line-height:21.3333px"><img src="https://lh3.googleusercontent.com/-HjlzXhhxIJ0/VkL7MMJiPYI/AAAAAAAAA8w/k4eXnk6TS-c/s400/%25D1%2582%25D0%25BB%25D0%25BF.jpg" style="display:inline;float:left;margin:5px 10px 0px 0px" border="0"></a>2004 рік. Тунік Л.П.  Заочний конкурс "Класний керівник року".


ШКОЛА – ЦЕ МАТИ БАГАТЬОХ ПОКОЛІНЬ ДІТЕЙ

Обличчя, обличчя ...

Змінюються вони, як у калейдоскопі. А школа пам’ятає всіх: скуйовджених і  охайних, бешкетників і сором’язливих, веселих і сумних.

Не кожна школа може похвалитися тим, що в її стінах навчалися відомі письменники  Василь Чечвянський і Остап Вишня, який «ніколи не сміявся без любові» і завжди радив «Гумор – дуже делікатна штука; не добереш – погано, перебереш – ще гірше. Треба, щоб було в самий раз».

Учителі школи завжди підтримували добрі стосунки з родиною славетного земляка-гумориста.

Випускниками Грунської школи були Герої Радянського Союзу Андрій Миколайович Діхтяренко та Василь Петрович Симон. Герої Соціалістичної Праці шахтарі Киясь  і Шелест.

У Груні навчалася місцева поетеса Катерина Квітчаста, Член спілки журналістів СРСР і УРСР Касян Віктор Васильович, доктор історичних наук Кудлай Андрій Степанович, кандидат сільськогосподарських наук Лещенко Анастасія Кирилівна, заслужений учитель України Лебединець Людмила Олександрівна теж навчалися тут. 

А про таких, як Яків Демянович  Мащенко, Меланія Наумівна Нестеренко, Марія Петрівна Лейбенко, Ганна Йосипівна Сироїд говорять, що на них колгосп тримається.

У різний час ці люди були випускниками Грунської школи, та мета в них була спільна. Перш за все вони думали і дбали про Батьківщину і її добробут, а тоді вже про себе. Мабуть, тому ця турбота була відзначена Вітчизною  медалями і орденами, що прикрашають їх груди.

Страшного, голодного 1933 року закінчила Меланія Наумівна Нестеренко три класи Грунської школи. Стала працювати в місцевому колгоспі  спочатку в буряківничій бригаді, а з 1947 по 1977 рік трудилася на свинофермі. За багаторічну і добросовісну працю колгоспниця мала багато нагород. Та найвища серед них - орден  “Знак Пошани”, який жінці було вручено в 1955 році.

Напередодні Великої Вітчизняної війни, в 1941 році, закінчила сім класів Грунської школи Лейбенко Марія Петрівна. Більше тридцяти років (з 1947 по 1981) працювала грунянка дояркою на одній із колгоспних ферм. Медалями “За трудову  відзнаку”, “За доблесну працю , “За довголітню добросовісну працю” відзначили держава й уряд Марію Петрівну.

А Мащенку Якову Дем’яновичу за успіхи в десятій п’ятирічці вручено орден Трудового Червоного Прапора, а в девятій – медаль “За трудову доблесть”. В одинадцятій п’ятирічці Якову Дем’яновичу Мащенку, операторові відгодівельного цеху колгоспу “Перше Травня”, за результатами праці було вручено орден Леніна

- Чи не шкодуєте, що стали відгодівельником? - таке запитання якось  поставили перед орденоносцем учні місцевої школи, з якими він зустрічався.

-  Для того і живу, - відповів, - щоб приносити радість собі й іншим.

Духовну радість дарує людям колишня випускниця Катерина Квітчаста. Вірші вона почала писати ще з дитячих років. ЇЇ поезія – це спалах душі, яка довго горить, висвічує всіма барвами веселки. Вони правдиві, від серця, сповнені любові до рідного краю, турботи про долю незаслужено забутих талантів, про долю неньки – України.

В кожного є Грунь своя – дитинство.

Та найкраще – це моє село;

Соняшники літа променисто

Повертають до людей тепло.


Я дивлюсь на школу, де колись училась.

Де мій клас? І де моє вікно?

Де моє школярство бідне, але миле.

Та пора минула вже давно.                                          

Поезії, есе, статті Катерини Квітчастої друкуються в часописах США, Канади, Австралії, Англії. Її вірші і пісні (вона ж авторка слів і музики) не раз звучали в ефірі на всі країни світу, де мешкає українська громада. “Пломінка квітка Охтирщини”, – так називають нашу славетну землячку – поетесу Катерину Квітчасту в різних куточках держави і далеко за її межами.

Грунська школа дає відмінні знання, плекає чисту душу і вчить віддавати серце людям. Тому так багато її випускників - працівники освіти. Лише в освітніх установах Груні працює більше 50 учителів, вихователів, майстрів виробничого навчання – випускників нашої школи. Частина з них очолювали й очолюють педагогічні колективи району:

Євтушенко Антоніна Іванівна – директор Грунської допоміжної школи – інтернату;

Діхтяренко Володимир Іванович - директор Пологівської школи;

Федоренко Надія Григорівна – директор Грунського МНВК;

Коляда Олександр Вікторович – директор Грунської ЗОШ;

Івах Сергій Володимирович – директор Чернеччинської ЗОШ;

Кляп Павло Мигельович – директор Бугруватської ЗОШ;

Петруня Сергій Миколайович – директор Куземинської ЗОШ.СУЧАСНЕ ГРУНСЬКОЇ ШКОЛИ

Загальна інформація про школу

Грунська загапьноосвiтня школа I-III cryпeнiв заснована у 1902 роцi, на даний час є осередком педагогlчних 1нновацій. Вона з гордiстю озирається в минуле, твердо засiває ниву знань сьогоднi, смiливо будує плани на майбутне. Школа живе, творить та дерзає запалом сердець педагогiв, чистими душами дiтей та ryрботливими руками батъків.

Високий педагогiчний професiоналiзм у поєднаннi з творчою iнiцiативою особuстості є безперечною ознакою таланту вчителiв Грунської ЗОШ І-Ш ступенiв. Їхнi уроки - справжня творча лабораторiя. Розумiючи завдання освiти на сучасному етапі, вони впроваджують у процес навчання iнновацiйнi та iнтерактивнi технології,  що дає змогу вчителям розробити практичну систему навчання щодo створення презентацiй, проектiв та цiкаво органiзувати роботу з обдарованими дітьми. Вартiсть учителiв цiниться здобутками їхніх учнів.

Засновник Грунської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. Героя Радянського Союзу А.М. Діхтяренка  -  Охтирська районна рада.

Адреса: Сумська обл., Охтирський р-н., с. Грунь, пл. Комсомолу,1.

Тип закладу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.

Статус за організаційно – правовою формою: комунальна організація (установа, заклад).

Управління та фінансування здійснюється відділом освіти Охтирської районної державної адміністрації, якому делеговані відповідні повноваження.

Грунська ЗОШ І-ІІІ ступенів - базовий заклад у Грунському освітньому окрузі.

Школа розміщується у 4-х власних приміщеннях, 2 з них (корпуси № 1, №2) – пристосовані, 2 (спортзала, гуртожиток)– типові.

Свідоцтво про державну атестацію видане 05.04.2011р.

Термін дії свідоцтва про державну атестацію: 05.04.2021 р.

Рівень освітньої діяльності за результатами державної атестації: високий.

Мова навчання: українська.

Проектна потужність – 480 учнів.

У 2014-2015 навчальномі році у школі навчалося 147 учнів, що об’єднані в 11 класів.

Порівняльна таблиця кількості учнів:

<tbody> </tbody>

 

2012-2013 н.р.

2013-2014  н.р.

2014-2015 н.р.

Кількість учнів

147

147

147


Уся діяльність школи спрямована на реалізацію освітянських кроків.

Крок 1 – кадрова політика

Тільки творчий , згуртований, об’єднаний спільною метою колектив може сподіватися на майбутнє.

Кадрове забезпечення школи здійснено у повній відповідності з навчальним робочим планом школи, п’ятиденним режимом роботи у 1-10 класах та шестиденним у 11 класі.

У 2014-2015 навчальному році штатними працівниками Грунська загальноосвітня школа була забезпечена на 100 %. Розстановка педагогів здійснюється відповідно до фахової освіти. У школі працює 25 педагогів. Учителів початкових класів – 4, 12 профільних учителів, 1 педагог – організатор, 1 практичний психолог, 1 соціальний педагог, 1 вихователь ГПД, 1 директор, 2 заступники директора.

Адміністрація школи         

<tbody> </tbody>

Заступник директора
з навчально-виховної роботи
Лавриненко Валентина Яківна

Директор школи
Хоменко Алла Володимирівна

<b style="line-height:21.3333px;background-color:transparent">
<b style="line-height:21.3333px;background-color:transparent">
<b style="line-height:21.3333px;background-color:transparent">
<b style="line-height:21.3333px;background-color:transparent">
</b>
</b>
</b>
</b>
<b style="line-height:21.3333px;background-color:transparent">
<b style="line-height:21.3333px;background-color:transparent">
<b style="line-height:21.3333px;background-color:transparent">
<b style="line-height:21.3333px;background-color:transparent">Заступник директора</b>
</b>
</b>
</b>
з виховної роботи
Кравчук Яна МиколаївнаСередній вік учителів – 44,6 років. Середній вік керівних педагогічних кадрів становить 41 рік.

Якісний склад педагогічних працівників такий:

- спеціаліст вищої категорії – 10 чол.;

- спеціаліст 1 категорії – 6 чол.;

- спеціаліст 2 категорії – 2 чол.;

- спеціаліст – 6 чол.

- середня спеціальна – 1 чол.

Звання «Вчитель-методист» мають 3 педагоги – Лавриненко В.Я., Шевченко А.С., Криворучко Т.О.

Звання «Старший вчитель» має 7 педагогів – Бублик Л.І., Ващенко В.Я., Кир’ян Т.І.. Клименко Г.М., Коляда Н.Г., Осмоловська Л.І., Тунік Л.П.

Знаком «Відмінник освіти» нагороджені 3 вчителі – Лавриненко В.Я., Бублик Л.І., Шевченко А.С.

Раз на п’ять років усі педагогічні працівники школи проходять курсову перепідготовку на курсах підвищення кваліфікації при Сумському ОІППУ.

Складено перспективний та щорічний план курсової перепідготовки вчителів на 2015-2020 роки.

Ці аналітичні дані дають змогу зробити висновок , що більшість педагогів з життєвим і професійним досвідом, висококваліфіковані вчителі. Педагогічний колектив постійно поповнюється молодими спеціалістами.

Станом на 2015-2016 навчальний рік учителями-стажистами є Полтавець Л.І. - учитель фізики, Маляренко Л.І. - учитель російської мови та зарубіжної літератури, Литус О.О. - учитель англійської мови, Кравчук Я.М. - учитель української мови та літератури, Мотренко Я.В. - соціальний педагог. У цьому навчальному році в рамках роботи з молодими вчителями буде проведено декаду "Становлення молодого вчителя" та конкурс молодих учителів "Надія школи". Литус О.О. візьме участь у Всеукраїнському конкурсі "Учитель року-2016".

Крок 2 - методична робота

Планування науково-методичної діяльності здійснюється відповідно до Конституції України, законів України «Про загальну середню освіту», «Про освіту», Державного стандарту початкової загальної освіти в навчальному закладі в 2012-2016 роках та заходів щодо впровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, на підставі Положення про методичну роботу з педагогічними кадрами загальноосвітніх шкіл України, Положення про методичний кабінет середнього закладу освіти та з метою належного виконання завдань розвитку національної освіти, реалізації Державної програми «Вчитель», Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності. План науково-методичної роботи спрямований на розвиток творчих здібностей, природних талантів учнів та вчителів, формування ключових компетентностей шляхом розв’язування проблемної теми школи – «Оптимізація інноваційної діяльності з метою оволодіння учнями сільської школи ключовими компетентностями, забезпечення якісної освіти в умовах реформування та реалізації Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти»


Головні цілі науково-методичної роботи:

- виконання заходів щодо надання якісних освітніх послуг;

- створення належних умов для навчально-методичного забезпечення закладу, подальшого вдосконалення роботи з педагогічними кадрами;

- підвищення рівня методичної роботи, фахової компетентності вчителів школи, їх готовності до інноваційної діяльності, з метою створення необхідних умов для всебічного розвитку учнів, збереження та зміцнення їх здоров’я та соціальної адаптації;

- формування цілісної системи ключових та предметних компетентностей на основі особистісного підходу до потреб і можливостей школярів, нових Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти.

Організація методичної роботи та неперервної освіти грунтувалася на засадах диференційованого підходу шляхом діагностики й урахування індивідуальних запитів кожної категорії працівників і потреб школи та учнів, супроводжувалася роботою соціально-психологічної служби.

Методична служба складається з підрозділів: методична рада, соціально-психологічна служба, циклові методичні об’єднання, проблемні семінари. творчі групи, творчі пари, школа молодого вчителя, школа вищої педмайстерності, педагогічна рада.

Грунська ЗОШ І-ІІІ ступенів залишалася базовою в Грунському освітньому окрузі та проблемною опорною школою в районі з питання «Активізація пізнавальної діяльності молодших школярів на уроках».

На базі Грунської ЗОШ І-ІІІ ступенів як базової в Грунському освітньому окрузі атестацію проходять педагогічних кадрів Гнилицького НВК, Грунського ДНЗ "Барвінок".

Особливо плідно пройшла підготовка та проведення ППК «Готовність першокласників до навчання в школі», «Особливості розвитку та адаптації нових учнів 10 класу», «Особливості адаптації першокласників до навчання в школі», «Готовність учнів 4 класу до навчання в школі ІІ ступеня», «Результативність програми психолого-педагогічного супроводу першокласників щодо нового Держстандарту початкової освіти».

Старший учитель Осмоловська Л.І. відповідала за роботу районної школи становлення молодого педагога початкових класів як однієї із форм підвищення кваліфікації молодих спеціалістів.

Учитель фізичної культури Клименко О.В. очолює районне методичне об'єднання вчителів фізичної культури.

У школі організовано роботу методичної ради (голова Лавриненко В.Я.), проведено 5 засідань. Заступником директора з навчально-виховної роботи проведено 5 методичних нарад. Заступник директора з навчально-виховної роботи взяла участь у конкурсі «Краща модель методичної роботи» з метою презентації досвіду науково-методичної роботи школи. Матеріали цього досвіду висвітлено в

Шкільний методичний кабінет є центром методичної роботи. Його основні завдання – інформаційно-методична робота з пропаганди нових методів, технологій, способів навчальної діяльності, підвищення мотивації до навчання. Цьому сприяло оформлення кімнати відпочинку педагогів стендами інформаційно-методичного спрямування.


Під керівництвом методичної ради працювало три творчі групи, а саме:

з упровадження інформаційно-комунікаційних технологій (3-ій рік роботи, керівник Хоменко А.В.)

вчителів початкових класів із проблеми «Використання нових педагогічних технологій у підвищенні ефективності і результативності навчання в умовах реалізації нового Державного стандарту початкової загальної освіти» ( керівник Шевченко А.С.)

вчителів гуманітарного циклу та суспільних дисциплін «Проектне навчання як одна з умов підвищення інноваційної культури вчителя та учня» ( керівник – старший учитель Клименко Г.М.)

За навчальний рік вивчено стан викладання та результативність навчально-виховного процесу з правознавства, предмету «Захист Вітчизни», української мови, початкових класів, основ здоров’я.

Педагогічні працівники школи взяли участь у всіх передбачених методичним кабінетом відділу освіти Охтирської районної державної адміністрації районних семінарах-практикумах.

На базі навчального закладу на належному науково-методичному рівні було проведено районний семінар учителів географії.

У навчальному закладі широко відзначалося 125-річчя від дня народження Остапа Вишні. Проведено на високому рівні загальношкільний захід – інсценізація гуморесок «Ярмарок», шкільний конкурс читців гумору. Учитель української мови та літератури Лавриненко В.Я. взяла участь у V конкурсі фахової майстерності «Соняшник-учитель», написала нариси «Остап Вишня і театр», «Він сатирик, гуморист, брат Остапа Вишні рідний». Науково-дослідницька робота «Мова «Мисливських усмішок» Остапа Вишні – мова рідної Груні» опублікована в журналі «Педагогічна Сумщина» та відзначена подякою СОІППО.

Учителями стовідсотково пройдено курсову перепідготовку.

У 2015 році атестацію пройшло 175% учителів згідно з перспективним планом. Унаслідок атестації було підтверджено вищу кваліфікаційну категорію та звання «Старший учитель» Бублик Л.І., першу кваліфікаційну категорію Перерві Л.О. та Туркіній В.І., присвоєно першу категорію Мандриці Н. А., Клименку О. В., Хоменко А. В.

Науково-методична рада школи працювала над вивченням і поширенням передового педагогічного досвіду вчителів навчального закладу Ващенко В.Я., Тунік Л.П., Криворучко Т.О.

Здійснено опис перспективного педагогічного досвіду вчителя-методиста світової літератури Криворучко Т.О. з проблеми «Впровадження інноваційних технологій на уроках світової літератури і в позаурочний час з метою підвищення ключовбї і предметної компетентностей школярів» та розпочато впровадження в практику роботи вчителів навчального закладу.

Велику увагу було приділено провадженню Державних стандартів початкової та базової загальної освіти в навчальному закладі. З метою реалізації плану науково-методичної роботи освітнього закладу в квітні 2015 року було перевірено стан їх впровадження.

У навчальному закладі продовжується реалізація заходів з упровадження Державного стандарту початкової загальної освіти, Протягом навчального року вчителі початкових класів працювали над створенням методичної та матеріальної баз навчальних кабінетів відповідно до нових державних стандартів, проводилась підготовка до участі у конкурсі на кращий кабінет початкового навчання.

Грунська ЗОШ І-ІІІ ступенів працювала за Типовим навчальним планом початкової школи (додаток 1) з українською мовою навчання. Варіативну частину плану використано для посилення вивчення дисциплін. Навчання проводиться за програмами, підручниками та наочними посібниками, які мають гриф МОН. 100 % учнів забезпечені підручниками з навчальних предметів інваріантної складової та є читачами шкільної бібліотеки. Придбано за батьківські кошти зошити для 1-3 класів, за спонсорські кошти - «Енциклопедія школяра», «Дитяча енциклопедія», словники різних типів. У навчально-виховному процесі застосовуються мультимедійний комплекс, телевізор, DVD-програвач, музичний центр.

Учитель початкових класів Шевченко А.С. взяла учать у моніторингу підручника «Трудове навчання» для 2 класу.

Працюючи над упровадженням Держстандарту, учителі школи спрямовують свою самоосвітню діяльність на опрацювання нормативно-правового забезпечення. Особливу увагу класоводи 1 (Осмоловська Л. І.), 2 (Шевченко А. С.) та 3 (Перерва Л. О.) класів приділяють збереженню та зміцненню здоров’я учнів, їх моральному та громадянському вихованню, налагоджена тісна співпраця педагогів з батьками, з вихователем ГПД. Результати такої співпраці дають змогу краще вивчити індивідуальні можливості кожного школяра, здійснити особистісно зорієнтоване навчання та виховання, впровадження здоров’язберігаючих технологій.

Учні 1-3 класів залучені до гурткової роботи: 40 % відвідують хореографічний гурток та Грунську дитячу музичну школу. Для вихованців була проведена екскурсійна поїздка до міста Охтирка з відвідуванням міського краєзнавчого музею, Покровського собору, вистави цирку, мобільного планетарію, театральної студії з безпеки дорожнього руху, шкільного лялькового театру.

На виконання заходів з реалізації впровадження Державного стандарту початкової загальної освіти був проведений День відкритих дверей для учнів та батьків 1 та 2 класів, батьківські збори «Адаптація першокласників до школи», анкетування батьків «Ми і наші діти».

Налагоджена тісна співпраця Грунського ДНЗ та ЗОШ (спільна робота вихователів та вчителів початкових класів дає позитивні результати в підготовці дітей до навчання в 1 класі).

При школі працює консультпункт для батьків першокласників та батьків дітей, які проходять підготовку до школи, практичним психологом проводяться бесіди на психолого-педагогічну тематику. Потребує зміцнення матеріально-технічна база спортивної зали, дооформлення ігрової кімнати ГПД.

У методичній роботі широко використовується сучасний цифровий фотоапарат. Методичний кабінет оснащений комп'ютером з підключенням до швидкісного інтернету.

Завдяки організованій методичній роботі з педкадрами відбулося поліпшення результативності навчально-виховного процесу. Збільшилася кількість відмінників навчання в порівнянні з попереднім роком на 1 учня ( у 2012-2013 н.р. – 12 учнів, у 2014-2015 н.р. – 16, у 2014-2015 - 17). Педколектив працює з претендентами на нагородження золотими і срібними медалями.

Протягом тижнів правознавства, української мови, української літератури, математики, екології, психології школярі мали змогу проявити свої здібності, ерудицію, креативність з навчального предмету.

У навчальному закладі проводиться певна робота з обдарованими учнями. Банк даних обдарованої учнівської молоді у 2014-2015 н.р. налічував 17 школярів, що становить 12 % від загальної кількості.

З них кількість переможців міжнародних, всеукраїнських олімпіад, конкурсів, турнірів:

<tbody> </tbody>

№ з/п

Прізвище, ім’я, по батькові

Клас

Досягнення

Назва заходу

1.                   

Ровінець Юлія Вікторівна

10

І місце

Конкурс учнівської творчості (ІІ етап)

2.                   

Тунік Євгеній Ігорович

10

ІІІ місце

ІІ етап Всеукраїнських предметних олімпіад з української мови

3.                   

Євтушенко Владислав Русланович

8

ІІІ місце

ІІ етап Всеукраїнських предметних олімпіад з хімії

4.                   

Кучер Андрій Олександрович

11

І місце у І етапі

Олімпіада з інформаційних технологій МАУП

5.                   

Шевченко Тетяна Сергіївна

5

І місце

І місце

Міжнародний конкурс знавців української мови ім. П. Яцика

V Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка (районний етап, участь у обласному)

6.                   

Пророк Анна Олександрівна

5

ІІ місце

Міжнародний конкурс знавців української мови ім. П. Яцика

7.                   

Кулик Анастасія Миколаївна

4

ІІІ місце

Міжнародний конкурс знавців української мови ім. П. Яцика

 Слухачем МАН є учениця 8 класу Степанова Анастасія.

 Кількість вихованців гуртків, переможців конкурсів (художньо-естетичного, літературного тощо напрямів):

<tbody> </tbody>

№ з/п

Прізвище, ім’я, по батькові

Клас

Досягнення

Назва заходу

1.                  

Пантюх Лада-Вікторія Вікторівна

5

ІІІ місце

Відкритий фестиваль-конкурс юних музикантів «Крила надії»

2.                  

Зарєзов Ігор Ігорович

9

Лауреат

Турнір танцювальний «Дует-2014 р.»

3.                  

Пірятинець Тетяна Сергіївна

7

ІІ місце

Обласний дитячий конкурс народної пісні «Чарівні джерела»

 Кількість переможців спортивних змагань:

<tbody> </tbody>

№ з/п

Прізвище, ім’я, по батькові

Клас

Досягнення

Назва заходу

1.                   

Манько Максим Олександрович

4

учасник

Міжнародний турнір з футболу на призи Антона Шиндера серед юнаків 2006 р.н. (Команда «Нафтовик»)

2.                   

Овсяник Інна Сергіївна

11

І місце

І місце

ІІ місце

серед дівчат у подоланні туристичної смуги перешкод

біг 1,5 км

біг 200 м

3.                   

Кучер Андрій Олександрович

11

ІІІ місце

серед хлопців у подоланні туристичної смуги перешкод

4.                   

Зарєзов Ігор Ігорович

9

ІІ місце

Районні змагання допризивної молоді (підтягування)

5.                   

Копиця Олексій Анатолійович

11

І місце

Районні змагання допризивної молоді (віджимання)

6.                   

Пшеничка Руслан Олександрович

11

ІІ місце

Районні змагання допризивної молоді (дартс)

7.                   

Цирлін Віталій Миколайович

11

ІІІ місце

Районні змагання допризивної молоді (армреслінг)

8.                   

Яковенко Олексій Миколайович

8

ІІІ місце

Метання списа

9.                   

Бугай Анна Павлівна

10

І місце

І місце

Метання списа

Штовхання ядра

10.               

Пірятинець Тетяна Сергіївна

7

ІІІ місце

Біг 400 м


У цьому навчальному році зросла кількість учасників Міжнародних та Всеукраїнських інтерактивних конкурсів: знавців природознавчих наук «Осінній колосок», «Весняний колосок», інформатики - «Бобер», математики - «Кенгуру», суспільних наук - «Кришталева сова», Всеукраїнської українознавчої гри «Соняшник» ( у "Соняшнику взяли участь 61 учень, що становить 45,2 %).

Завершено роботу над реалізацією науково-методичної проблеми школи шляхом проведення засідання педагогічно ради-круглого столу. Методичною радою проведено моніторингове дослідження проблемної теми на наступний період.

Отже, система методичної роботи в школі в цілому дає можливість цілеспрямовано вирішувати завдання забезпечення належного рівня навчально-виховного процесу.

Однак,   у методичній роботі навчального закладу невикористані можливості: не всі учителі-методисти та старші вчителі досвідом роботи діляться з колегами через педагогічну пресу, Інтернет, недостатньо публікацій у районній газеті «Прапор перемоги», які висвітлюють роботу педколективу та окремих учителів. незначна частина навчальних кабінетів оснащена комп’ютерною технікою.

Крок 3 - навчальна діяльність

Протягом 2015-2016 навчального року робота педколективу буде спрямована на особистісно зорієнтоване навчання і виховання школярів. Велика увага в школі приділяється охопленню дітей навчанням.

У 2015-2016 навчальному році станом на 5 вересня до навчання приступили всі учні навчального закладу. У школі є в наявності довідки з місця навчання учнів, які здобувають освіту в інших закладах та випускників базової школи. У школі існує система роботи щодо профільного навчання. У 8-9 класах проводиться допрофільна підготовка. З цією метою у Робочому навчальному плані передбачено додаткові години для вивчення предметів інваріантної складової: математики, української мови, біології, історії України. Враховуючи потреби учнів, бажання батьків та можливості школи 10-11 класи навчаються за технологічним профілем на базі Грунського МНВК за такими напрямками: водій автотранспортних засобів категорії В, водій автотранспортних засобів категорії С, тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва категорія А, швачка.

У школі працює група продовженого дня для учнів 2-5 класів, яка формується на основі Статуту школи, Положення про ГПД. Зарахування учнів до ГПД проводиться наказом директора школи згідно з заявами батьків, або осіб, що їх заміняють. До складу ГПД входить 35 учнів.

Станом на 1 вересня 2015 року до першого класу було залучено 10 учнів, яким виповнилося 6 років.

За підсумками навчального року учні школи показали такий рівень досягнень. З 147 учнів – 1 клас оцінювався вербально, це 11 учнів, із 135 учнів 2-11 класів високий рівень показали 16 учнів (14 %), достатній – 47 учнів(35 %), середній рівень – 68 учнів (50,3 %), початковий рівень – 1 учень (0,7 %).

<tbody> </tbody>

 

2 клас

3 клас

4 клас

5 клас

6 клас

7 клас

8 клас

9 клас

10 клас

11 клас

Всього

Високий

2

3

7

1

1

-

1

-

1

-

16/14  %

Достатній

4

10

7

5

4

4

1

5

2

4

45/35  %

Середній

9

2

11

9

8

6

4

8

6

10

73/50  %

Початковий

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1/0,7  %

Відвідування (%)

87

89

91

92

93

84

84

87

91

76

88

Підсумки державної підсумкової атестації

випускників 11-го класу Грунської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеніву 2014-2015 навчальному році

<tbody> </tbody>

№ з/п

Усього випускників

З них звільнені від атестації

У тому числі

Не складали атестацію

У тому числі

Усього учнів проходили державну підсумкову атестацію

Перенесена атестація

Нагороджені медалями

Нагороджені Похвальною грамотою

Усього учнів не отримали атестатів

Через хворобу

Інші причини

Через хворобу

Засуджені, під слідством

Інші причини

У тому числі

золотими

Срібними

У тому числі

Через хворобу

Не склали атестацію

Не з’явились на атестацію

Інші причини

У зв’язку з повторною атестацією

Отримали довідку за курс навчання у школі

 

16

1

1

0

1

0

0

1

14

0

0

0

0

0

0

0

0

1

Усього

16

1

1

0

1

0

0

1

14

0

0

0

0

0

0

0

0

1

Підсумки державної підсумкової атестації

випускників 11-го класу Грунської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у 2014-2015 навчальному році

(з предметів інваріантної складової навчального плану)


 

<tbody> </tbody>

№ з/п

Усього випускників

Усього проходили державну підсумкову атестацію

Їх відсоток

Рівень навчальних досягнень (у відсотках)

 

Українська мова

Фізика

Математика

Біологія

Історія України

Технології

Географія

початковий

середній

достатній

високий

початковий

середній

початковий

середній

достатній

високий

достатній

високий

початковий

середній

достатній

високий

початковий

середній

достатній

високий

початковий

середній

достатній

високий

початковий

середній

достатній

високий

 

1

16

14

87,5

27

(4)

59

(9)

14

(2)

0

0

0

0

0

25

(1)

50

(2)

25

(1)

83

(5)

0

0

0

25

(1)

75

(3)

0

0

0

30

(3)

60

(6)

10

(1)

0

25

(1)

50

(2)

25

(1)

0

1

(33)

1

(33)

1

(33)

 
Підсумки державної підсумкової атестації

випускників 9-го класу Грунської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у 2014-2015 навчальному році

<tbody> </tbody>

№ з/п

Навчальний заклад

Усього випускників

З них звільнені від атестації

У тому числі

Не складали атестацію

У тому числі

Усього учнів проходили державну підсумкову атестацію

Перенесена атестація

Нагороджені медалями

Нагороджені Похвальною грамотою

Усього учнів не отримали свідоцтв

Через хворобу

Інші причини

Через хворобу

Засуджені, під слідством

Інші причини

У тому числі

золотими

Срібними

У тому числі

Через хворобу

Не склали атестацію

Не з’явились на атестацію

Інші причини

У зв’язку з повторною атестацією

Отримали довідку за курс навчання у школі

1

Грунська ЗОШ І-ІІІ ступенів

13

1

1

0

0

0

0

0

12

0

0

0

0

0

0

 

0

0

Усього

13

1

1

0

0

0

0

0

12

0

0

0

0

0

0

 

0

0

Підсумки державної підсумкової атестації

випускників 9-го класу Грунської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у 2014-2015 навчальному році

(з предметів інваріантної складової навчального плану)


 

<tbody> </tbody>

№ з/п

Навчальний заклад

Усього випускників

Усього проходили державну підсумкову атестацію

Їх відсоток

Рівень навчальних досягнень (у відсотках)

Українська мова

Математика

Біологія

початковий

середній

достатній

високий

початковий

середній

достатній

високий

початковий

середній

достатній

високий

 

1

Грунська ЗОШ І-ІІІ ступенів

13

12

92

0

34

4

58

7

8

1<a name="_GoBack"></a>

0

58

7

17

2

25

3

0

33

4

67

8

 


 

 


У зв’язку з великою кількістю пропусків без поважної причини та не атестацію з деяких предметів учень 11 класу Кисіленко Сергій не отримав атестат про повну загальну середню освіту. Натомість йому видано табель та довідка про те, що він відвідував школу.

Крок 4 - інформатизація навчального закладу

Про забезпечення загальноосвітнього навчального закладу навчальними комп’ютерними комплексами та комп’ютерною технікою:

<tbody> </tbody>

Кількість комп’ютерів, шт.

(у тому числі НКК)

Кількість учнів на 1 комп’ютер

Кількість ПК, що не використовуються у навчальному процесі

Всього  ПК (сума стовпчиків 3+4+5+6+9), рік випуску

У кабінеті інформатики

У навчальних кабінетах

У бібліотеці

У адміністрації

Кількість НКК

2

3

4

5

6

7

8

9

29

18

2 (1 із них – ноутбук)

1

4

2

5

2 (не працює)Школа підключена до мережі Інтернет. Використовується в управлінській діяльності, навчально-виховному процесі, позакласній та позашкільній виховній роботі мобільний мультимедійний комплекс, мультимедійна дошка.


Крок 5 - реалізація програми "Шкільний автобус"

Серйозною проблемою не тільки для школи, а й усього Грунського освітнього округу є відсутність власного транспорту, оскільки за межею пішохідної доступності станом на 1 січня 2015 року перебувало 14 учнів 1-11 класів.

<tbody> </tbody>

Кількість осіб, які потребують підвозу

Кількість осіб  забезпечених

підвозом

Транспорт, що підвозить

Вихованці

Учні

Педагоги

вихованці

учні

педагоги

кількість

%

кількість

%

кількість

%

 

-

2

1

-

-

2

100

1

100

Рейсовий транспорт

 


Крок 6 - шкільна бібліотека

У школі функціонує шкільна бібліотека з читальною залою та сховищем для підручників (бібліотекар Маляренко Л.І.).

<tbody> </tbody>

Бібліотечний  фонд

 Кількість книг, брошур, журналів (примірників)

19861

у тому числі підручників – усього                

7217

з них для:   1-4-х класів

1643

                    5-9-х класів                         

2450

                    10-11(12)-х класів

3124У бібліотеці встановлено комп’ютер, проте відсутнє підключення до мережі Інтернет, а тому не створені достатні умови для роботи учнів та педагогів. Проте адміністрація школи прикладає максимум зусиль для вирішення даної проблеми.

За рахунок державного бюджету постійно поновлюється фонд підручників та навчальних посібників.

У школі проводиться щорічна акція «Подаруй книгу», завдяки якій книжковий фонд поповнюється художньою та методичною літературою. Уся робота бібліотеки спрямована на інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу. При бібліотеці діє книжкова лікарня «Живи, книго!», у роботі якої задіяні учні 5-9 класів. Бібліотекар постійно інформує учнів та вчителів про новинки художніх та наукових надходжень. На базі бібліотеки проводяться бібліотечні уроки.

Два рази на семестр проводяться рейди перевірки підручників з метою бережного ставлення до книги, результати перевірки висвітлюються на шкільному інформаційному стенді, проводяться бесіди з учнями: «Як працювати з книгою», «Як народилася книга».

Питання про роботу бібліотеки знаходиться на контролі адміністрації школи.

Крок 7 - робота з обдарованими учнями

Педагоги школи допомагають вихованцям знайти себе в житті. Адже не талановитих дітей не буває, кожен має свою іскорку. Тому більшість учителів керуються такими заповідями: поважай особистість дитини, відчуй радість від спілкування з нею, не образь, дозволь учневі досліджувати, винаходити, створювати.

На виконання програми роботи з обдарованими учнями "У кожній дитині - сонце" та з метою створення умов для пошуку, підтримки і розвитку інтелектуально й творчо обдарованих дітей у школі була налагоджена система роботи з обдарованими учнями.

Банк даних обдарованої учнівської молоді у 2015 р. налічує 17 учнів, що становить 12 % від загальної кількості.

Згідно з річним планом проведені методичні заходи для вчителів щодо навчання, виховання і розвитку здібних учнів протягом року: семінари «Організаційно-методичні засади науково-дослідної роботи», «Психолого-педагогічна підтримка інтелектуального потенціалу обдарованості», «Організація роботи з обдарованими учнями», затверджені заходи щодо виконання програми виявлення і розвитку творчої обдарованості учнів та роботи з ними. На засіданнях предметних МО були обговорені питання роботи зі здібними та обдарованими учнями.

На нарадах при директорові розглядалися підсумки участі школярів в олімпіадах, інтелектуальних та творчих конкурсах, турнірах районного та обласного рівнів.

Психологом проведена діагностика і моніторинг розвитку здібностей учнів школи та оновлена база даних обдарованості, затверджені індивідуальні програми розвитку обдарованих учнів.

Учителі-предметники, класоводи 1-4 класів систематично впроваджують на уроках особистісно зорієнтовані технології навчання, індивідуальний та диференційований підходи, залучають учнів до пошукової, експериментально-дослідницької роботи.

Щорічно в школі проводяться предметні тижні, які допомагають учителям та адміністрації виявляти та розвивати обдарованих, творчо мислячих дітей. У рамках цих тижнів школярі беруть участь у вікторинах, конкурсах, готують повідомлення, проводять заходи спільно з дитячою музичною школою, Грунською бібліотекою-філією, Грунським народним літературно-меморіальним музеєм, Грунським будинком культури. Учителями-предметниками організовувалися і проводилися виховні заходи, тематичні вечори, які сприяють формуванню активної громадянської позиції, вчать бути гідними своєї Вітчизни. У школі проведено предметні тижні з української мови та літератури, правознавства, екології, математики. Широко відзначалося 125-річчя з дня народження письменника-земляка Остапа Вишні. роковини з дня народження Василя Симоненка.

На базі школи було проведено І етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін. Сформована команда взяла у другому етапі, зайнявши призові місця з української мови та літератури (Тунік Євген, 10 клас, ІІІ місце) та хімії (Євтушенко Владислав, 8 клас, ІІІ місце). У щойно проведеному ІІ етапі Всеукраїнських предметних олімпіад з географії учень 9 класу нашої школи Євтушенко В. посів ІІ місце, учень 10 класу Кучер А. - І місце.

Степанова Анастасія є членом районної Малої Академії Наук у секції «Література».

Взяли участь учні в різноманітних творчих та інтелектальних конкурсах районного та обласного рівнів:

- Всеукраїнський конкурс учнівської творчості (Ровінець Юлія, 10 клас, І місце у районному етапі, номінація «Література»);

- Міжнародний мовно-літературний конкурс ім. Т.Г.Шевченка (Шевченко Тетяна, 5 клас, І місце у районному, участь у обласному етапі);

- ХV Міжнародний конкурс з української мови ім. П. Яцика (Шевченко Тетяна, 5 клас, І місце у районному, участь у обласному етапі; Пророк Анна, 6 клас, ІІ місце; Кулик Анастасія, 4 клас, ІІІ місце)

- Всеукраїнський конкурс-есе «Я - європеєць» (Тунік Євгеній, 10 клас);

- Всеукраїнський літературно-мистецький конкурс «Я гордий тим, що українець зроду» (Тунік Євгеній, 10 клас, Кущ Дарина, 4 клас, Максаков Єгор, 4 клас, Євтушенко Владислав, 8 клас). Вірші Туніка Євгенія увійшли до збірки обласної організації «Просвіта».

Перерва Андрій взяв участь у районному етапі обласної краєзнавчої вікторини «Рідна Сумщина».

Кучер А. взяв участь у олімпіаді випускників МАУП, став переможцем першого та учасником фінального туру.

У цьому навчальному році зросла кількість учасників Міжнародних та Всеукраїнських інтерактивних конкурсах: знавців природознавчих наук «Осінній колосок», «Весняний колосок», інформатики «Бобер», математики «Кенгуру», Всеукраїнської українознавчої гри «Соняшник», суспільних дисциплін «Кришталева сова».

Шардаков Віталій взув участь у районному засіданні поетичної вітальні «Джерельце», Зарєзов Ігор та Вельбой Антон - у роботі районної «Школи лідерів».

Певні досягнення є і серед спортсменів нашої школи. Яковенко Олексій, Федоренко Софія, Туркін Віталій, Овсяник Інна взяли участь у змаганнях з легкоатлетичного кросу, у змаганнях з футболу серед хлопців команда школи зайняла ІІІ місце, команда дівчат з футзалу – 4 місце. У змаганнях допризивної молоді команда у складі Цирліна Віталія, Кучера Андрія, Зарєзова Ігора, Пшенички Руслана, Копиці Олексія виборола І місце, у туристичному зльоті на приз «Бабине літо» Кучер А. зайняв ІІІ місце, Овсяник Інна – І місце. У змаганнях з легкої атлетики команда у складі Бугай А., Овсяник І., Пірятинець Т., Туркіна В. та Яковенка О. вибороли 3 перших, 1 друге та 2 третіх місця.

Крок 8 - позакласна та позашкільна виховна робота

Педагоги школи глибоко усвідомлюють, що соціальна адаптація учнів, розуміння ними своїх прав та свідомого виконання обов’язків у значній мірі залежить від правильно визначених та обраних шляхів реалізації виховного процесу. Тому пріоритетними питаннями у виховній роботі школи залишається патріотичне та громадянське виховання, забезпечення всебічного розвитку особистості, сприяння її самовихованню й самореалізації, спрямування їх у своїй діяльності керуватися загальнолюдськими цінностями, глибоко розуміти традиції свого народу. Надається перевага вихованню моральності, духовності, здорового способу життя як основному компоненту гармонійного виховання всебічно розвиненої людини.

Виховна робота в школі протягом 2015 р. спрямована на реалізацію законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про охорону дитинства».

Розділ «Виховна робота» на 201/2016 н.р. орієнтований на реалізацію таких заходів:

- національне виховання;

– охорона життя і здоров’я учнів та запобігання всім видам дитячого травматизму;

– робота з соціального захисту учнів;

– профілактика правопорушень, злочинності серед неповнолітніх, попередження бездоглядності, жебракування та бродяжництва;

- робота з дітьми девіантної поведінки;

– ціннісне ставлення до себе, сім’ї, родини, людей, праці, природи, культури і мистецтва;

– ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;

– педагогічна підтримка діяльності учнівського самоврядування на засадах педагогіки співробітництва;

– традиційні шкільні заходи;

– організація роботи методичного об`єднання класних керівників.

Тема виховної роботи – формування ключових компетентностей учнів шляхом упровадження особистісно зорієнтованого виховання та учнівського самоврядування.

Мета виховної роботи – забезпечити реалізацію концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності, сприяння вихованню здорової нації; формування особистісних рис громадян української держави, розвиненої духовності, фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, правової, трудової, екологічної культури.

Виховна робота в школі має чіткий та цілеспрямований характер, що дає можливість здійснювати плідну діяльність в наступних напрямках: громадянське виховання, розвиток творчої особистості, соціальний захист дітей, формування навичок здорового способу життя, робота з батьками, робота з дітьми девіантної поведінки, робота з профілактики дитячого травматизму, робота з попередження правопорушень.

Виховна робота реалізується через тематичні тижні та місячники.

 1. Місячник сприяння творчому розвитку особистості та профілактики дорожнього руху «Увага, діти на дорозі»(Олімпійський тиждень,Тиждень профілактики дорожнього руху, Тиждень волонтерської роботи, Тиждень естетичного виховання).

 2. Місячник трудового виховання і формування здорового способу життя(Тиждень «Учителеві жовтень посміхається», Тиждень «Осіння Феєрія»,Тиждень громадської свідомості,Тиждень правової освіти).

 3. Місячник превентивного виховання «За здоровий спосіб життя»(Тиждень боротьби з палінням, Тиждень толерантності, Тиждень української мови, Тиждень національної усвідомленості).

 4. Місячник патріотичного виховання до Дня Збройних Сил України (Тиждень пропаганди здорового способу життя, Тиждень військово-патріотичного виховання, Тиждень передноворічних турбот, Тиждень новорічних свят).

 5. Місячник громадянського виховання (Тиждень інформатики, Тиждень історії,Тиждень мужності і звитяги).

 6. Місячник морально-правового виховання(Тиждень математики, Тиждень романтичного спілкування, Тиждень патріотичного виховання до Дня захисника Вітчизни,Тиждень психології).

 7. Місячник художньо-естетичного виховання (Тиждень української літератури,Тиждень дитячої книги, Тиждень екології).

 8. Місячник екологічного виховання (Тиждень правової освіти,Тиждень здоров’я, праці і майбутньої професії, Тиждень екології, Тиждень пам’яті героїв і жертв Чорнобиля).

 9. Місячник оборонно-масової роботи та патріотичного виховання(Тиждень пам’яті, Тиждень родини, Тиждень Європи, Тиждень попередження жорстокості та насильства).

З метою надання методичної допомоги класним керівникам протягом навчального року проводились наради та консультації з питань організації та здійснення виховної роботи в класних колективах, участь у яких брали практичний психолог Туркіна В. І., педагог – організатор Мандрика Н. А., соціальний педагог Мотренко Я. В.

З метою досягнення більшої ефективності виховної роботи класні керівники працювали спільно з мобільним соціально-психологічним пунктом Грунського освітнього округу, проводячи тестування, діагностику, вивчаючи індивідуальні особливості учнів, продовжували роботу над складанням «Карт індивідуального психологічного розвитку учнів».

Протягом навчального року згідно з планом роботи школи проводились засідання методичного об’єднання класних керівників, яке очолювала Кравчук Яна Миколаївна, наради при директорові, де визначалися напрямки, цілі, форми та методи виховної роботи, шляхи досягнення більшої ефективності виховного процесу, проводився моніторинг та вивчався стан виховної роботи в закладі.

Виховні заходи, що проводились протягом навчального року, були різноманітними, відповідали віковим особливостям учнів, сприяли розвитку творчих здібностей та ініціативності школярів.

Учні школи постійно брали участь у масових заходах, що проводилися на районному та обласному рівнях.


<tbody> </tbody>

№ з/п

Назва заходу

Рівень

Результат

1.  

Конкурс агітбригад «Молодь обирає здоров’я»

районний

ІІІ місце

2.  

Конкурс фотографій «Молодь обирає здоров’я»

районний

І місце

3.  

Районні змагання до Дня Збройних Сил України

районний

І місце

4.  

Музична композиція до 70-річчя Перемоги

районний

лауреат

5.  

Вікторина «Рідна Сумщина»

районний

участь

6.  

Конкурс матеріалів роботи шкільних музейних кімнат «Свята спадщина»

районний

участь


Протягом навчального року проведені традиційні шкільні свята та конкурси: День знань, День учителя, День Збройних Сил України, зустріч з випускниками минулих років, День Святого Миколая, новорічні свята, День закоханих, Міжнародний жіночий день, День матері, День Перемоги, Останній дзвоник, випускний вечір тощо.

Високим рівнем підготовки та досягненням виховної мети відзначились загальношкільні заходи:

· Акція «Небесні вогники – небесній сотні»;

· Акція «Заспіваймо Гімн України разом»;

· Вечір пам’яті «Щоб світ з війною був незнайомий»;

· Хода до Монументу загиблих воїнів;

· Зустріч з воїнами АТО;

· Українські обереги моєї сім’ї.

З метою активізації пізнавальних інтересів та виховання естетичних смаків було організовано вистави шкільного лялькового театру, Маріупольського лялькового театру з безпеки життєдіяльності, Київського пересувного цирку, планетарію, місцевих музеїв (шкільного, сільського), проводилась екскурсія до м. Охтирки з відвідуванням краєзнавчого музею та Покровського собору. Велика увага у виховній роботі приділялася педагогіці піклування, організації громадсько-корисної діяльності школярів, подальшому розвитку волонтерського руху. Протягом року надається допомога Грунському будинку ветеранів, учнями зібрано овочі та підготовлено святкові концерти. Крім того, щорічно активно проходить акція «З добрим ранком, ветеране». Ці заходи зумовили позитивні результати в громадському та патріотичному вихованні.

Велика увага надається в школі здоровому способу життя, зокрема підготовці учнів до спортивних змагань. Спортивно-масова робота в школі планується та проводиться згідно з районними та обласними заходами. Учні школи брали участь у спортивних змаганнях, естафетах, конкурсах. Слід відзначити успішні виступи команди з волейболу, до складу якої входили учні нашої школи. Значна кількість учнів школи відвідує різноманітні гуртки та секції й мають високі результати. Учні школи є неодноразовими переможцями районних легкоатлетичних змагань:

<tbody> </tbody>

№ з/п

Прізвище, ім’я, по батькові

Клас

Досягнення

Назва заходу

1.      

Манько Максим Олександрович

4

учасник

Міжнародний турнір з футболу на призи Антона Шиндера серед юнаків 2006 р.н. (Команда «Нафтовик»)

2.      

Овсяник Інна Сергіївна

11

І місце

І місце

ІІ місце

серед дівчат у подоланні туристичної смуги перешкод

біг 1,5 км

біг 200 м

3.      

Кучер Андрій Олександрович

11

ІІІ місце

серед хлопців у подоланні туристичної смуги перешкод

4.      

Зарєзов Ігор Ігорович

9

ІІ місце

Районні змагання допризивної молоді (підтягування)

5.      

Копиця Олексій Анатолійович

11

І місце

Районні змагання допризивної молоді (віджимання)

6.      

Пшеничка Руслан Олександрович

11

ІІ місце

Районні змагання допризивної молоді (дартс)

7.      

Цирлін Віталій Миколайович

11

ІІІ місце

Районні змагання допризивної молоді (армреслінг)

8.      

Яковенко Олексій Миколайович

8

ІІІ місце

Метання списа

9.      

Бугай Анна Павлівна

10

І місце

І місце

Метання списа

Штовхання ядра

10.  

Пірятинець Тетяна Сергіївна

7

ІІІ місце

Біг 400 м


Протягом року відбулися шкільні спортивні змагання, турніри, «Легка атлетика – королева спорту», рухливі ігри, змагання з футболу, волейболу, баскетболу (учитель фізкультури Клименко О.В.) Також в рамка проведення Всеукраїнського Олімпійського уроку та тижня були проведені наступні заходи:

Оформлення стенду «Українські олімпійці. Історія олімпійських ігор», конкурс малюнків «Я майбутній олімпієць!»( 1-4 класи).

Виховні години:

• «Олімпійський урок»;

• «Спортом займайся – здоров’я набирайся».

Робота з батьками здійснюється в межах загальношкільних батьківських зборів; систематично (4 рази на рік) проводяться класні батьківські збори, де виступають директор школи, його заступники, шкільний психолог, соціальний педагог; перед початком навчального року проводиться загальношкільна батьківська конференція.

У школі діє громадський наркопост, який проводить профілактичну інформаційно-просвітницьку роботу серед школярів та їх батьків. На початок та кінець навчального року на обліку не стоїть жоден учень. Але є так звані «діти групи ризику» - 10 (чол..) схильні до паління, за якими здійснюється постійний нагляд та посилена профілактична робота.

Протягом навчального року у школі працювала Рада профілактики правопорушень. На засіданнях розглядались питання поведінки учнів під час уроків та в позаурочний час. (Волощенко В. – 7 кл., Олійник В. – 7 кл., Пекутовський О. – 11 кл., Кисіленко С. – 11 кл.). У результаті проведеної роботи класними керівниками (Клименко Г.М., Клименко О.В.), практичним психологом (Туркіною В.І.), соціальним педагогом (Мотренко Я. В.) та адміністрацією школи, діти відчутно покращили та підвищили рівень усвідомлення своєї поведінки. На внутрішкільному обліку стоять 8 учнів.

У школі протягом навчального року працювали такі гуртки:

1. Футбольний (керівник Клименко О. В.)

2. Туристичний (керівник Клименко О. В.)

3. Танцювальний (керівник Ляшенко Н. О.)

4. Легкоатлетичний (керівник Тарабан С. М.)

5. Вишивка стрічками (керівник Олейнікова О.М.)

6. Ляльковий театр (керівник Мандрика Н.А.)

7. Драматичний (керівник Маляренко Л. І.)

8. Обробка деревини (керівник Полтавець В. І.)

9. Психологія особистості (керівник Туркіна В. І.)

10. Краєзнавчий (керівник Кравчук Я. М.)

11. ЮІР (керівник Кравчук Я. М.)

12. Журналістики (керівник Кравчук Я. М.)

13. Моделювання одягу (керівник Слинько А. В.)

14. Образотворчого мистецтва (керівник Лучків О. В.)

За результатами діяльності гуртків усі керівники підготували звіти про проведену роботу.

Але в організації виховної роботи школи є певні недоліки. Не дотримується законодавство України щодо шкільної форми. Потребує подальшого розвитку робота шкільного самоврядування. Недостатній рівень організації роботи з поповнення музею школи новими матеріалами, експонатами, у тому числі стендів «Історія школи». Потребують оформлення та заміни стенди рекреацій та коридорів школи, естетичного оформлення змінних експозицій та виставок учнівських робіт. Виховні плани роботи педагога-організатора та класних керівників переобтяжені значною кількістю виховних заходів, які мають формальний характер. Навчальний заклад не забезпечив участі в основних заходах відділу освіти Охтирської районної державної адміністрації з виховної роботи на 2014-2015 навчальний рік. Потребує підвищення якості гурткова робота. Недостатня робота з поповнення методичного кабінету розробками проведених виховних заходів класними керівниками. Класні куточки не завжди мають належний зміст та естетичний вигляд, інформація потребує періодичного оновлення.

Потребує активізації робота загальношкільного та класних батьківських комітетів з питань відвідування учнями школи, профілактики правопорушень, дитячого травматизму вдома. Недостатньо залучаються до позакласної виховної роботи представники сільського самоврядування, правоохоронних органів, громадськості, батьки. Учнівським самоврядуванням не організовано випуск шкільної газети. Матеріали шкільних виховних заходів не достатньо висвітлюються у засобах масової інформації.

Крок 9 - соціальний захист

Профілактична робота в школі організована через лекції, прочитані класними керівниками батькам, паспортизацію та анкетування учнів з метою виявлення дітей, схильних до девіантної поведінки, індивідуальні консультування, виклик на засідання опорного пункту за участю спеціалістів ССД, відвідування дітей на дому, консультування батьків, групові корекційні заняття практичним психологом та соціальним педагогом. У школі функціонує Рада з профілактики правопорушень. На засідання Ради запрошуються учні, що потребують посиленого виховного впливу з боку адміністрації школи. Учні викликаються разом з батьками. Протягом року відбулось 4 засідання Ради з профілактики правопорушень. Питання, що розглядались, стосувались незадовільної поведінки під час уроків, безвідповідального ставлення до виконання учнівських обов’язків та пропусків уроків без поважних причин.

На внутрішкільному обліку стояло 9 дітей. На облік в службі в справах неповнолітніх не поставлено жодної родини.

До служби в справах дітей не направлено жодного подання на притягнення батьків до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків за ст. 59 Закону України «Про освіту» та ст. 184 Закону України «Про адміністративну відповідальність батьків». Протягом року були проведені обстеження житлово-побутових умов більшості сім’ях, до числа яких увійшло 5 учнів, що відносяться до «групи ризику» та 17 учнів, що потребують особливої уваги та перебувають у складних умовах у зв’язку з сімейними обставинами.

На базі школи функціонує соціально-психологічна служба, де практичним психологом Туркіною В. І. та соціальним педагогом Мотренко Я. В. проводиться профілактична та роз’яснювальна робота стосовно прав та обов’язків учнівської молоді. Для проведення профілактичної роботи запрошуються учні «групи ризику», діти, що скоїли правопорушення та є регулярними порушниками дисципліни. З учнями групи ризику було проведено анкетування з метою визначення рівня самооцінки та рівня агресивності. Опитано було 9 респондентів, результати анкетування свідчать що 68 % з опитаних дітей мають занижений рівень самооцінки, часто зневірюються у власних силах. Стимул для здійснення рішень знаходять у агресивній поведінці по відношенню до інших, більш «слабких» дітей;

З учнями школи було проведено заняття за темою «Знання конституційних прав та обов’язків дітей» за Конвенцією ООН; лекція за темою «ВІЛ/СНІД. Шляхи передачі. Пропаганда здорового способу життя»., відкрите заняття «Профілактика ранніх абортів та небажаної вагітності.» соціологічне опитування з метою визначення поінформованості дітей щодо проблематики ВІЛ-інфікування та ставлення до здорового способу життя

Соціальна підтримка дітей пільгових категорій, що навчаються у школі, проводиться згідно з діючим законодавством. На протязі навчального року уточнювалися списки учнів пільгових категорій. Кількість дітей у них становить:

 • сиріт і позбавлених батьківського піклування – 3;
 • дітей з особливими потребами – 2;
 • чорнобильців – 0;
 • малозабезпечених - 10;
 • багатодітних – 10 сімей (17 школярів).
 • учні, які знаходяться на внутрішкільному обліку – 9 учнів.

Ці діти постійно перебувають у центрі уваги адміністрації школи. Для них була організована участь у таких заходах: оздоровлення у пришкільному дитячому таборі, відвідування концертів у районному будинку культури, участь у шкільних святах. Також за бюджетний кошт діти з малозабезпечених сімей та діти позбавлені батьківського піклування щоденно отримують безкоштовне гаряче харчування у шкільній їдальні. З опікунами дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування підтримується постійний зв'язок класних керівників, адміністрації школи.

Адміністрація загальноосвітнього закладу, соціально-психологічна служба співпрацюють з відділом освіти Охтирської РДА, службами при РДА у справах дітей та молоді (кер. Зайцева Н.Г.), кримінальною міліцією, з медичними закладами, Грунською сільською радою, опікунською районною та сільською радами. Проводились спільні виїзди у проблемні сім’ї, профілактичні бесіди, створювався соціальний паспорт округу тощо.

Згідно документів, актів обстеження умов життя та виховання школярів соціально незахищених категорій, висновків комісії громадський інспектор бере на облік дітей, веде відповідні записи, слідкує за дотриманням пільг, наданих державою, стежить за оздоровленням та зайнятістю в гуртках протягом календарного року. У разі неможливості надання відповідної допомоги закладом громадський інспектор повідомляє відділ освіти, опікунську раду про допомогу у вирішенні нагальних проблем.

У школі проводила роботу виїзних бригада лікарів, фахівців СССДМ, відділу освіти, сектору молоді та спорту з учнями.

Крок 10 - профорієнтація школярів

Професійна підготовка молоді починається ще в шкільні роки. Завдання школи – підготувати підростаюче покоління до свідомого вибору професії. Профорієнтаційна робота у школі здійснюється під час навчально-виховного процесу: виховання трудових навичок у школярів під час прибирання території, розширення знань про професії на уроках, під час екскурсій на виробництво та позакласних виховних заходах.

У школі діє електронний термінал профорієнтації, встановлений у кабінеті заступника директора з ВР, де постійно поновлюються матеріали.

З профорієнтаційними акціями в навчальному закладі перебували агітбригади та представники навчальних закладів Сумської, Полтавської та Харківської областей.

Декілька разів на рік проводяться акції Охтирським міськрайонним центром зайнятості.

Крок 11 - співпраця з батьками, громадськістю

Виховання учня в школі і сім’ї – щоденний нерозривний процес. Тому педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку школяра. Батьки є соціальним замовником школи, а тому беруть активну участь у навчально-виховному процесі. Класні керівники тісно співпрацюють із сім’ями своїх вихованців: відвідують дитину вдома, спілкуються з родиною. Однією з традиційних форм роботи з батьками в школі є класні батьківські збори, тематика яких підбирається з врахуванням вікових особливостей дітей. У проведенні зборів бере участь адміністрація школи. Учителі-предметники проводять творчі уроки із залученням батьків, уроки-громадські огляди знань тощо. Стали традиційними такі форми роботи, як "Тато, мама і я - спортивна сім'я", "Тато, мама і я - читаюча сім'я" тощо.

Плідно працює загальношкільний батьківський комітет, засідання якого проводяться згідно з планом роботи.

Крок 12 - збереження і зміцнення здоров’я учнів та працівників

Медичне обслуговування учнів та працівників школи організовано відповідно до нормативно-правової бази. Для якісного медичного забезпечення учнів та вчителів у школі працює медична сестра, яка організовує систематичне та планове медичне обслуговування учнів, забезпечує профілактику дитячих захворювань.

Медичне обслуговування закладу забезпечує медична сестра Кулик Л.В. (1 ст.) з 8.00 до 16.00, освіта середня медична, 6 тарифний розряд.

Медичний кабінет школи розташований у корпусі №3 школи, забезпечений необхідними медичними засобами та ліками (за рахунок батьківської благодійної допомоги), обладнання кабінету потребує оновлення. Не вистачає: шафи-купе, холодильника, плантографа, кварцу, носилок, спірометра та шин пластмасових.

Щорічно на базі навчального закладу діти проходять медичне обстеження. Відповідно до результатів медичного огляду дітей, на підставі довідок лікувальної установи, у школі формуються списки учнів спеціальної медичної, підготовчої, основної групи та групи звільнених від занять фізичною культурою на навчальний рік. Відповідно цих списків видається наказ по школі. Медичне обслуговування працівників школи організовано на базі Охтирської ЦРЛ. Вони щорічно проходять поглиблений медичний огляд у серпні за графіком кабінету профогляду медичної установи. Працівники їдальні проходять медичні огляди два рази на рік. Огляди відбуваються за рахунок держбюджету. Проходження медичного огляду фіксується в санітарних книжках установленого зразка, які реєструються і зберігаються в медичної сестри школи.

Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального харчування дітей протягом перебування у школі. Організація харчування учнів закладу регламентується законами України «Про освіту» (ст. 25), «Про загальну середню освіту» (ст.22), «Про охорону дитинства» (ст. 5), Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», іншими нормативними документами.

Організація харчування учнів 1-11 класів:

<tbody> </tbody>

Охоплення різними видами харчування, усього учнів

Охоплено учнів гарячим харчуванням

кількість

% від загальної кількості учнів

Усього учнів

1-4 класів

5-9 класів

10-11 класів

кількість

% від загальної кількості учнів

кількість

% від учнів 1- 4 класів

% виконання норм харчування

Вартість харчування

кількість

% від учнів 5- 9 класів

% виконання норм харчування

Вартість харчування

кількість

% від учнів 10- 11 класів

% виконання норм харчування

Вартість харчування

 

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

 

146

100

120

89

54

100

71

4,76

50

89

72

5,35

16

64

72

5,35

 
* Примітка. 11 учнів 1-го класу харчуються у дитячому садку, 15 учнів 5-11 класів – удома.


 Організація  гарячого харчування дітей  пільгових  категорій:

<tbody> </tbody>

Дітей, потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС

Дітей-сиріт

Дітей з багатодітних родин

Дітей з малозабезпечених родин

К-ть

%

К-сть

%

К-сть

%

К-сть

%

0

0

3

100

19

100

 3

100


Доставка продуктів харчування здійснюється постачальниками кільцевого завозу, організованого відділом освіти щопонеділка з 13:00 – 15:00 год.

Для харчування учнів в їдальні використовуються овочі, заготовлені батьками (на одну дитину):

картопля – 35 кг; цибуля – 5 кг; морква – 5 кг; столовий буряк – 5 кг; капуста – 5 кг.

З навчально-дослідної ділянки для харчування учнів зібрано:

Буряк столовий – 50 кг; помідорів – 30 кг; кабачків – 60 кг; огірків – 90 кг; вишні - 40 кг.

Це дає змогу здешевити харчування учнів.

Усі овочі й фрукти, які використовуються в їдальні, пройшли дослідження в Охтирській районній СЕС.

М’ясні, рибні, молочні продукти зберігаються в холодильниках, сипучі продукти – на стелажах, овочі – у погребі. Зберігання продуктів здійснюється відповідно до санітарних норм.

Шкільна їдальня в цьому році в повній мірі забезпечена посудом.

Для учнів 2-11 класів організовано одноразове харчування.

Безкоштовно харчуються 3 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 15 малозабезпечених. Безкоштовне харчування здійснюється на основі наказу директора школи на підставі довідки та заяви батьків або осіб, що їх заміняють.

У середньому на харчування учнів 5-11 класів батьки вносять доплату в розмірі 5-6 грн.

Складено перспективне меню на два тижні, яке затверджене у райСЕС. Налагоджений чіткий графік роботи їдальні та чергування вчителів.

На видному місці в їдальні вивішено меню, затверджене директором школи, в якому вказано найменування страв, вага, вартість.

Шкільна їдальня працює до 16:00 години. В обідній залі затишно й чисто. Санітарний стан – добрий, відповідає санітарним нормам.

Кожний день якість продукції, дотримання норм харчування перевіряється медсестрою школи і заноситься до відповідного журналу.

Відповідальним за організацію харчування у школі є директор школи.

Цікавим оздоровчим заходом у школі стало проведення традиційного Дня здоров’я у травні. У планах виховної роботи кожного класного керівника запланована певна робота оздоровчого характеру з класом. Цікаво і змістовно відбувається оздоровлення молодших школярів у пришкільному відпочинковому таборі. Батьківська доплата становить 15 грн. Під час оздоровлення у таборі проводяться цікаві масові заходи: екскурсії, ігри, розважальні програми, конкурси, розваги, велопоїздки. Усі діти з задоволення відвідують оздоровчий табір.

Крок 13 - стан охорони праці та безпеки життєдіяльності

Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час навчально-виховного процесу визначається в діяльності педколективу як одна із пріоритетних і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу, та інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань. Стан цієї роботи знаходиться під постійним контролем адміністрації школи. Наказом по школі призначається відповідальний за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладі, сплановані заходи.

На початку навчального року, напередодні канікул та святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу. Регулярно відбуваються цільові інструктажі з учнями перед екскурсіями, походами, спортивними змаганнями. У школі в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Кожна класна кімната, кабінет, майстерня, спортзал має необхідний перелік документації з питань безпеки життєдіяльності. Також у приміщеннях школи розміщено кілька стендів із безпечної поведінки. Питання охорони праці та попередження травматизму обговорюється на нарадах при директорові. У школі розроблено низку заходів щодо попередження травматизму учнів, проведена відповідна робота з учителями. Якщо сталася травма, то причини виникнення травм з’ясовуються, аналізуються, відповідно до цього складаються акти та проводяться профілактичні заходи.

Кількість побутового травматизму в школі дещо зменшилася в порівнянні з останніми трьома роками. У кожному з випадків було оформлено відповідний акт, надано до відділу освіти. Стабільно високим є побутовий травматизм. Причиною є те, що ведеться недостатня профілактична робота як батьками, так і педагогами з нашими дітьми. У квітні 2015 року у нашому селі сталася ДТП за участю учнів школи. 4 із 5 отримали травми різного ступеня важкості. Унаслідок цієї пригоди у школі була проведена певна робота:

1. 21.04.2015 р. Нарада при директору (Про роботу педколективу щодо запобігання дорожньо-транспортному травматизму).

2. 21.04.2015 р. Виховні години «Правила безпеки дорожнього руху: виконання та відповідальність за порушення».

3. 21.04.2015 р. Цільовий інструктаж щодо попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

4. 22.04.2015 р. Ознайомлення батьків через учнівські щоденники щодо виконання Закону України «Про дорожній рух».

5. 23.04.2015 р. На загальношкільні батьківські збори винесено питання щодо запобігання дитячому дорожньо-транспортному травматизму.

6. 23.04.2015 р. Зустріч батьків із представником ДПС щодо виконання правил безпеки дорожнього руху та відповідальність учнів і батьків за їх порушення.

7. Протягом тижня проводився конкурс малюнків «Дотримуйся правил дорожнього руху».

8. Протягом тижня проведено написання диктанту «Безпека на дорозі».

9. Протягом тижня відбувся конкурс на знання правил дорожнього руху.

Медичне обслуговування учнів школи здійснювалося медичною сестрою Кулик Л. В. Учні школи пройшли медичний огляд із лабораторними дослідженнями при Грунській СДЛ. Щомісячно учні 2-11 класів проходили перевірку на педикульоз, про всі випадки повідомлялося в СЕС і проводилося лікування. Проводилося й профілактичне щеплення учнів. Аналіз захворюваності дітей за цей рік такий: ГРВ – 50 учнів, ангіна – 1, отит – 1, інші захворювання - 5. Всього зверталося до лікарні 57 учнів Даний аналіз засвідчує, що здорових повністю дітей надзвичайно мало.


Крок 14 - фінансово-господарська діяльність

Загальна площа приміщень – 3382,02 м2. Але не зважаючи на їх великий вік та зношеність, адміністрація школи разом із педагогічним колективом, батьківською громадськістю постійно працює над зміцненням матеріально-технічної бази, підтриманням її в робочому стані.

Фінансування школи проводиться централізованою бухгалтерією відділу освіти Охтирської РДА. Протягом навчального року систематично здійснювалася виплата заробітної плати, надбавок, доплат працівникам школи. Вчасно здійснювалися бухгалтерією проплати за спожиті школою енергоносії. Не зважаючи на низькі температури, велику площу приміщень та зношеність системи опалення, школа у 2014 році не вийшла за ліміти використання енергоносіїв, проводиться подадьша робота з енерго-і теплозбереження.

Навчальний заклад має 15 навчальних кабінетів (3 класні кімнати для початкового навчання, 1 для занять учнів, які відвідують ГПД, кабінет фізики, предмету «Захист Вітчизни», історії та суспільних дисциплін, математики, географії, біології та хімії, світової літератури, іноземної мови, музики та образотворчого мистецтва, української мови, 2 кабінети інформатики). Функціонують 2 лабораторіі – хімії та фізики, майстерня з обробки металу та деревини, актова зала на 120 місць, спортзала з тренерською кімнатою та роздягальнями, бібліотека, шкільний музей, навчально-дослідна ділянка площею 0,63 га, їдальня на 100 посадкових місць.

Шкільні приміщення опалюються двома автономними газовими топковими, в яких установлені котли Рівнетерм-48 – 1 шт., Рівнетерм-80 – 1 шт., КСГ-100 – 2 шт, випущені в 2004 році.

Протягом навчального року за рахунок благодійної допомоги батьків учнів школи здійснюється ремонт шкільної оргтехніки (комп’ютери, принтери), поточні ремонти коридорів школи, закупівля миючих дезінфікуючих засобів для харчоблоку та приміщень школи. За рахунок благодійних коштів батьків здійснюється ремонт та підготовка класних кімнат до навчального року. Завжди вчасно готується звітна документація, матеріали списуються або оприбутковуються.

Санітарно-гігієнічний стан закладу відповідає санітарним нормам та правилам утримання навчальних закладів. У 2013 році введено в експлуатацію внутрішній санвузол у приміщенні № 1 завдяки спонсорській допомозі ТОВ «Перше травня», батьків та працівників школи, у 2015 році - у корпусі №2. Надвірні туалети знаходяться в задовільному стані. Упорядковано місця для утилізації сміття. Щороку проводиться поточний ремонт приміщень закладу. Спортивний майданчик, господарчі приміщення та подвір’я знаходяться в задовільному стані.

Адміністрацією школи приділяється достатньо уваги естетичному вигляду навчального закладу. Подвір’я школи постійно прибирається. На квітниках висаджуються квіти, які протягом літа доглядаються учнями школи. Своєчасно обрізаються дерева, кущі, біляться бордюри. Працівниками школи проводиться скошування трави на газонах,. Періодично вивозиться сміття з території школи.

Про видатки в цьому році на ремонти приміщень шкіл району, ліквідацію аварійних ситуацій, закупівлю матеріалів та обладнання ніхто не говорить – їх просто немає. Тому повноцінна підготовка нашої школи до нового навчального року стає проблематичною через відсутність коштів.

Лише завдяки допомозі батьків можливо говорити про підготовку навчального закладу до нового навчального року.

Станом на 10 червня 2015 року батьківської допомоги надійшло у розмірі 26305 грн. 0 коп., з них витрачено 27759 грн. 0 коп. За 2014-2015 навчальний рік на підвіз учнів до місць проведення олімпіад, змагань, конкурсів тощо витрачено 1827 грн., на оплату послуг інтернету, телефонного зв’язку – 1154,38 частковий ремон оргтехніки – 611 грн., придбано канцтоварів на суму 1814 грн. 20 коп. Станом на 10 червня на господарчі товари витрачено 6521,2; медикаменти – 336,88; бензин запчастини – 1389 грн; книги, плакати, таблиці – 945; костюми, призи, іграшки для учнів – 979,6; на передплату періодичної преси – 234,2 грн.; ялинка – 150 грн.; матеріали для внутрішнього туалету приміщення № 2 – 2514,1 грн; фарба, інструменти для ремонту – 8390,79 грн.; для стендів – 150 грн., класні журнали – 448 грн., обігрівач, тени для ідпльні – 592,5 грн.

Для повноцінного проведення занять фізичною культурою батьки випускників подарували гімнастичні мати. За рахунок батьків учнів випускного класу кабінет інформатики корпусу №2 підключений до швидкісного Інтернету. За державні кошти придбана форма для спортивних команд школи. На харчоблок кандидат у депутати Панков подарував нову м’ясорубку.

Основною проблемою школи залишається ремонт фасаду приміщення № 2 школи, промивання або заміна системи опалення, заміна вікон, утеплення приміщень та поновлення відмостки. Необхідно поновити блискавкозахисники, здійснити противогневу обробку горищ. Усі раніше асфальтовані доріжки в аварійному стані та потребують термінового ремонту.

Постійно здійснюється заміна шкільних меблів на сучасні, нові. Замінено парти і стільці в 1 кабінеті початкового навчання, в кабінетах математики, історії і суспільних дисциплін, української мови та літератури, кабінету інформатики корпусу №1, кабінету інформатики корпусу № 2, кабінету зарубіжної літератури, кабінету англійської мови.

Останнім часом переобладнано кабінет зарубіжної літератури, історії і суспільних дисциплін, інформатики, захисту Вітчизни, англійської мови.

Створено кабінет педагога-організатора, тренінгову кімнату.


ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ШКОЛИ НА НАСТУПНІ РОКИ

Виходячи з вищезазначеного та розв’язуючи завдання державного законодавства, нормативних документів Міністерства освіти і науки України, місцевих органів управління освітою, педагогічний колектив розпочинає працювати над науково-методичною проблемою: «Оптимізація інноваційної діяльності з метою оволодіння учнями сільської школи ключовими компетентностями, забезпечення якісної освіти в умовах реформування та реалізації Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти» . Для реалізації науково-методичної проблеми робота шкільного колективу буде спрямована на вирішення таких основних завдань:

 • забезпечення реалізації державної політики щодо розвитку загальної середньої освіти;
 • створити умови для реалізації принципу наступності і перспективності між дошкільною та початковою загальною середньою освітою в умовах послідовного переходу дитини в шкільне середовище;
 • удосконалити структуру і зміст методичної роботи з педагогічними кадрами, технології навчання і виховання в освітньому процесі, індивідуальний і диференційований підходи до дітей та підлітків, роботу по розвитку інтелектуально-творчих здібностей школярів у процесі навчання і виховання;
 • активізувати виховну роботу з дітьми, учнівською молоддю на основі вивчення історичної і культурної спадщини українського народу, формування у підростаючого покоління високої патріотичної свідомості готовності до виконання громадянських і конституційних обов'язків, поваги до державних символів України;
 • забезпечити подальший розвиток учнівського самоврядування, широкого залучення його до вирішення питань організації навчального процесу, розвитку громадянської активності, організації здорового способу життя учнівської молоді;
 • активізувати роботу в педагогічному колективі щодо впровадження нових методик виховання у дітей та молоді системи цінностей, духовних пріоритетів, пошуку та відбору обдарованих і здібних школярів до участі у предметних олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях;
 • спрямувати управлінську діяльність на якісну підготовку школярів до державної підсумкової атестації та зовнішнього оцінювання, удосконалення фахової і методичної майстерності педкадрів, експериментальної та науково-дослідницької роботи, інноваційної освітньої діяльності в системі методичної роботи на навчальний рік у контексті модернізації процесів в освіті;
 • піднести якість планування та організації методичної роботи, ШМО, творчих груп, творчої пари, шкіл молодого вчителя та вищої педагогічної майстерності, методичної ради, підвищити результативність проведення занять та засідань;
 • ефективніше використовувати сучасні технології та інструментарій моніторингового психологічного супроводу та діяльнісного підходу в науково-методичній роботі з педагогічними кадрами;
 • забезпечити ефективність системи змістового, організаційно-інформаційного супроводу процесу реалізації Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти;
 • впроваджувати та реалізовувати освітні програми «ІNTEL: навчання для майбутнього», «Міcrosoft: партнерство в навчанні» для ефективнішого використання ІКТ у навчально-виховному процесі;
 • продовжувати вивчення, узагальнення, поширення та впровадження передового педагогічного досвіду;
 • удосконалювати роботу з обдарованими учнями;
 • надавати психолого-педагогічну допомогу батькам, активізувати участь батьків у різноманітних формах позаурочної діяльності, до здійснення профілактики негативних проявів серед учнівської молоді;
 • реалізація допрофільної підготовки та профільного навчання;
 • зміцнення матеріально-технічної та навчально-методичної бази школи.

Автор статті(посилання на сторінку користувача)

Лавриненко Валентина Яківна