Пам'ятник Т.Г.Шевченку в м. Ромни

Матеріал з HistoryPedia
Перейти до: навігація, пошук


Повна назва пам'ятки історії та культури

Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в м.Ромни

Місцезнаходження

Роменський пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку розташований у середмісті в сквері на бульварі ім. Т. Шевченка

Опис

Тарас Григорович зображений сидячим в глибокій задумі. Поет сидить нагорі глиби (яка є імпровізованим п'єдесталом), що наче виростає з-під землі. На глибі викарбувані рядки з поезії Шевченка «Марку Вовчку. На пам'ять» (1859):

...І оживу, і думу вольную на волю, із домовини воззову.

У зовнішньому вигляді та композиції пам'ятника знайшли відображення ідеї близького скульпторові конструктивізму, однак у загальному обрисі монумента немає тихкубістичних ламаних ліній, що Іван Кавалерідзе втілив у полтавському пам'ятнику Кобзареві за вісім років після спорудження роменського пам'ятника.

Історія

Пам'ятник було відкрито 27 жовтня 1918 року на честь перебування Тараса Шевченка влітку 1845 року на Іллінському ярмарку в Ромнах. Враження від тих відвідин були настільки сильні, що навіть через дванадцять років, на засланні, напередодні одержання давноочікуваного офіційного повідомлення про волю, він записав до свого щоденника: «Ильин день…Ильинская ярмарка в Ромнах. В 1845 году я случаймо видел это знаменитое торжище. Три дня сряду глотал пыль и валялся в палатке покойного Павла Викторовича Свички…». Як свідчать спогади Шевченка, він залишив Ромни «купивши на жилет какой-то материи, фунт донского балыка».

На той час він був єдиним післяреволюційним пам'ятником Тарасу Шевченку в Україні, не враховуючи погруддя роботи Федіра Балавенського вКиєві. Пам'ятник українському генію поезії вирішили встановити роменські залізничники, які попрохали про допомогу у його створенні свого земляка, Івана Кавалерідзе. Архітектор погодився. Разом з цілим колективом однодумців, та при допомозі місцевої «Просвіти», Кавалерідзе невдовзі здійснив свій задум. Слід додати, що Іванові Кавалерідзе допомагали такі люди, як Степан Шкурат (пізніше він став знаменитим артистом, але на той час був звичайним пічником), котрий виконував бетонні роботи, та Григорій Вашкевич — історичний консультант, особистий знайомий Тараса Григоровича. На врочистому відкритті були присутні урядова делегація та особистий представник гетьмана Скоропадського осавул Бловатний, який поклав до монументу вінок від гетьмана. Через те, що пам'ятник був виготовлений з бетону, з плином часу він почав руйнуватися, тому 27 жовтня 1982 року було встановлено його копію з бронзи. Реконструкцію проводили скульптори В. Клоков та Б. Довгань, а також архітектор Ф. Юр'єв. Ще однією цікавою особливістю пам'ятника є те, що він установлений на тому місці, де в 1845 році стояв намет Тараса Григоровича Шевченка. Нині пам'ятник є однією з цінних пам'яток Ромнів і Сумщини. Це не лише своєрідна візитівка міста, це певним чином душа, - те, що є близьким кожному, хто народився, виріс чи живе в Ромнах. Улюблене місце для перших сімейних фото молодят, це монумент, біля якого проходить більшість урочистостей, святкувань.

Фотогалерея

Shevchenko.jpg 1 resize.jpg
Пам'ятник Шевченку 1.jpg 20131101-rm.jpg

Джерела

1. Тарас Шевченко і Сумщина : Збірник. – Суми: Ред.-вид. відділ облуправління по пресі, 1993. – 104с.

2. Роменщина літературна . – Суми: ПКП «Єллада S», 2012. – 464с.

3. Манжела, Б. Роменські зустрічі Великого Кобзаря / Б. Манжела // Вісті Роменщини. – 2013. – 18 травня. – С.8.

4. Манжела, Б. Розстріляна душа поета, або 10 днів у Андріївці / Б. Манжела // Вісті Роменщини. – 2013. – 9 березня. – С.5.

5. Іващенко, О. Григорій Вашкевич – наш славетний земляк / О. Іващенко // Тандем-прес. – 2011. - №31. – С.10.

Посилання

Автор статті(посилання на сторінку користувача)

Яцура Руслан В'ячеславович