Супрун Степан Павлович

Матеріал з HistoryPedia
Перейти до: навігація, пошук


Прізвище ім'я по батькові

Супрун Степан Павлович


Супрун фото.JPG

Ким є персона, про яку створюється стаття

Супрун Степан Павлович (02.08.1907 – 04.07.1941), видатний льотчик-винищувач, льотчик-випробувач, підполковник, двічі Герой Радянського Союзу.

Біографія особи

Супрун С.П. народився в с.Річки Білопільського р-ну у бідній селянській родині. 1911р. разом з батьками виїхав до Канади. 1924р. c’імя повернулася на батьківщину. У цей період Степан працював на машинобудівному заводі у м.Сумах. 1929 р. призваний до армії. 1930 р. закінчив школу молодших авіаційних спеціалістів, 1931р. – військову школу пілотів. Служив у винищувальній авіації. Понад 8 років був льотчиком-випробувачем, літав більше ніж на ста типах літаків. Учень В.П.Чкалова. 1936 р. нагороджено орденом Леніна. З 03.07.1939 по 20.01.1940 перебував у Китаї, бравши участь у бойових діях. За вміле виконання складних і відповідальних завдань командування, сміливість і відвагу, виявлені у боях з японцями, 20.05.1940 р. С.П.Супруну присвоєно звання Героя Радянського Союзу. На початку бойових дій на території Радянського Союзу Супрун С.П. працював у науково-дослідному інституті авіації. Розуміючи складність обставин на фронті, формує 401-й винищувальний полк особливого призначення. До складу полку увійшли такі відомі аси, як К.Коккінакі, Л.Кувшинов, В.Хомяков. З 30. 06. 1941 р. Супрун на фронті. Дислокуючись у Білорусі, полк щодня наносив ворогу відчутні втрати у техніці та живій силі. 04.07.1941 р. очолюючи групу винищувачів, що супроводжувала бомбардувальники, Супрун вступив у бій неподалік с.Монастирі Толочинського р-ну Вітебської обл. з 6 ворожими літаками і загинув. За вміле командування полком та особисту відвагу в боях із ворогом підполковнику Супруну С.П. вдруге присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно).

Нагороди

Нагороджений двома орденами Леніна, орденом Китайської Республіки, перший кавалер двох медалей «Золота Зірка».

Увічнення пам'яті

У Сумах встановлено бронзовий бюст Супруну, на місці загибелі, біля с.Монастирі в Білорусі, – пам’ятний знак. На вулиці в с.Річки, де колись жила родина С.П.Супруна, встановлено пам’ятний знак з барельєфом героя. Ім’я льотчика носить один із цехів машинобудівного заводу, вулиця, провулок в м.Суми, а також вулиця у с. Річки.


Супрун увіч1.JPG Супрун увіч2.JPG

Література

Література: Вишенков С.А. Дважды Герой Советского Союза С.П.Супрун.-М., 1956; Хорунжий А. Степан Супрун.-К., 1980; Сумщина в іменах. Енциклопедичний довідник.-Суми, 2003.

Посилання

Автор статті

Рева Тетяна Дмитрівна