Троїцька церква с. Попова Слобода Путивльського повіту

Матеріал з HistoryPedia
Перейти до: навігація, пошук

Повна назва храму, монастиря

Троїцька церква с. Попова Слобода Путивльського повіту Курської губернії

Стисла характеристика, приналежність до певної конфесії

-Архівні довідки дають можливість беззаперечно стверджувати, що в селі Попова Слобода вже у 18 столітті була Троїцька церква. Свідченням цього є запис у церковно - метричних книгах СДА за 1803 - 1804 рр. Значно більше відомостей про дерев'яну Троїцьку церкву 1856 року, яка була збудована за сприяння колезького асесора, поміщика Івана Івановича Головіна та штабс-ротмістрші, поміщиці Варвари Миколаївни Студзинської. Про це свідчать дані "Ведомостей о Троицкой церкви села Поповой Слободы Путивльского уезда за 1887 год". Храм під час богослужіння міг вмістити до 400 осіб, але місця все ж було замало, бо кількість парафіян помітно збільшувалась, що було пов'язано з демографічним зростанням чисельності населення в Поповій Слободі наприкінці ХІХ - на початку ХХ столітть. І тому постає потреба в спорудженні нового, більш просторого храму. Це був кам'яний храм у візантійському стилі збудований до 300 - ліття династії Романових. Освячення храму відбулося 17 вересня 1913 року. Всі три храми були православної віри і належали до Путивльського Духовного Правління Курської Духовної Консисторії.

Розташування храму, монастиря

Новий Троїцький храм розташувався в центрі села неподалік дерев'яної Троїцької церкви, збудованої 1856 року.

Опис храму, монастиря

Згідно "Страхової оцінки" від 2 грудня 1913 року маємо наступний опис Троїцького храму: "Троїцька церква села Попова Слобода, кам'яна, на цегляному цоколі, ззовні та всередині - штукатурена; покрита залізом, пофарбована в сталевий колір масляною фарбою. Довжина церкви зсередини 22 аршини. Висота церкви ззовні до верху карнизу - 6 з половиною сажнів, на церкві розміщено один великий купол та чотири малих; на одному з малих восьмериків розміщено дзвони. Вікон - 36, дверей зовнішніх створчатих, обшитих залізом зсередини та ззовні - 3. Три іконостаси мармурових: середній іконостас довжиною в 9 аршин, висотою - 5,5 аршин, бокові - довжиною та шириною в 5,5 аршин. Іконостаси оцінені в 20 000 р. Церква опалюється паровим опаленням. Храм оцінено в 126 000 р. Художнє оформлення внутрішніх стін та окреслення святих на стінах залишились невиконаними до найближчого часу, в зв'язку з недостатньою сухістю стін. До дня освячення храм блищав величчю та багатством церковних предметів, які подарували височайші особи.

Історія храму, монастиря

Заснування

Село Попова Слобода в 10000 жителів з 1856 року має стару дерев'яну церкву,що вміщає 400 осіб. Вже в 1900 році парафіяни на чолі з церковним старостою вирішили побудувати кам'яну церкву, але за браком коштів це рішення було нездійснене. Наприкінці 1910 року та ж парафія звернулася з новим клопотанням про побудову храму. При отриманні на це згоди було обрано і затверджено комісію із 22 членів з представництвом від кожної сільської общини парафії. Романівський храм-пам'ятник в Курській губернії Путивльського повіту закладено із схвалення його величності государя імператора в жовтні 1911 року, візантійського стилю. що вміщає до 2000 осіб, кам'яний у поєднанні з залізобетоном.

Розквіт

Закладення храму було здійснено 17 вересня 1911 року. Його будівництво фактично продовжувалось не більше 11 місяців. В березні 1912 року Муравйов - Апостол мав аудієнцію з самим імператором, на якій представив маленьку модель храму, зменшену копію Володимирського собору в Києві. та плани, які вказували на реальні розміри будівлі. Вислухавши доповідь камергера, цар здивовано поцікавився, що чи можна закінчити будівництво такої грандіозної споруди в менш ніж півтора року. Але пообіцяв допомогу. Церковний храм будувався досить швидко. Будівельний комітет очолювали добросовісні люди, хоч і не з високих чинів. Будівничим храму був архітектор А.А.Розанов, малярні роботи виконані художником Г.І.Поповим. До дня освячення храм виблискував пишністю та багатством церковних речей, подарованих великодержавними особами. Грошові пожертвування на храм, окрім 23 492крб., зібраних селянами с Попова Слобода, з пожертвуваними імператором 10 тисяч крб., та з доданою церковною сумою храму 9 452 крб становили капітал в 64 044 крб. Вся побудова храму досягла суми вище 133 тисяч карбованців. Суми якої не вистачало, було поповнено місцевими землевласниками. Завершений храм своєю величністю став окрасою навколишнього землеробського району. 17 вересня 1913 року відбулися урочистості по освяченню храму-пам'ятника в ознаменування 300 - ліття царювання династії Романових.

Занепад

На сьогодні в центрі села з архітектурного ансамблю храму-пам'ятника візантійського стилю залишилась одна сторожка, в якій здійснювалось не одне таїнство. Точної дати зруйнування Троїцької церкви немає. За спогадами більшості старожилів руйнувати її почали в 1929 - 1931роках. Антихристи топтали ногами ікони, нищили іконостас. Головний дзвін скидали свої ж односельці: Бойко Микола, Липа Михайло. Коли він падав то загруз у землю на третину. Партійці дали кирзові чоботи за те що скинули.Дзвін вісьма парами волів везли на станцію Грузьке. Подальша доля невідома. Жителі села несли додому з церкви хто що міг. В кожного була своя мета: хтось з метою наживи, а хтось, щоб просто врятувати церковне майно, бо до цього спонукала глибока віра. Під стіни храму тричі підкладали динаміт, а вона тільки підстрибувала на місці - такою міцною була будівля. Напівзруйнована з частиною центрального куполу Троїцька церква стояла до 1954 року. Тут звили своє гніздо лелеки і щовесни сюди прилітали. Попівський дім через дорогу від церкви до часів незалежності довго слугував сільською амбулаторією. Приміщення сторожки використовувалося як склад, в роки незалежності тут була і ветаптека, і магазин, і поштове відділення.--

Відродження

До початку Незалежності церкви в селі не було. На початку 90-х ХХ ст. було відведено місце для побудови нової церкви. Збудовано обрядовий будиночок, в якому проводили таїнство хрещення та відспівували померлих. Було забито опори для спорудження фундаменту, проведено обряд освячення місцини. Почала діяти Покровська церква Московського патріархату. Але за браком коштів всі дії було припинено і з 1995 року церкву перенесли до приміщення колишньої земської школи, де вона знаходиться і досі. В 2001 році поруч з приміщенням діючої церкви була зведена дзвінниця і територію обнесено кам'яним парканом.--Сіліверстова Олена Олексіївна

Фотогалерея

Вівтар Троїцького храму
Вівтар Троїцького храму
Такий вигляд мав Троїцький храм після освячення та відкриття 17 вересня 1913 року у центрі Попової Слободи
Троїцька церка Попової Слободи
Ктитори Троїцького храму

Література

  1. Матеріали Російського Державного Історичного Архіву, Документи про церкву, поміщиків та селян с. Попова Слобода Путивльського повіту Курської губернії.
  2. Спогади старожилів вул. Колгоспної с. Слободи Буринського району Брека Андрія Гордійовича, Соловей Варвари Андріївни та Постоленко Тетяни Іванівни--Сіліверстова Олена Олексіївна (обговорення) 22:10, 17 вересня 2015 (EEST)

Автор статті(посилання на сторінку користувача)

Сіліверстова Олена Олексіївна